Top Fashion Bar
Kúpiť predplatné Search
Kúpiť predplatné

Rozhovory / 8. jún 2023

Vydrica: The place to be

Máte radi atmosféru historických štvrtí európskych miest, s prívetivými uličkami plnými kaviarní a malých obchodíkov? Už onedlho ju budete môcť zažiť aj v bratislavskej Vydrici. Projekt mestskej štvrte Vydrica ponúkne okrem 370 bytov aj najdlhšiu pešiu zónu v Európe a obnoví tak legendárne bratislavské korzo.

Vydrica: The place to be

Bývanie v historickom centre so všetkými výhodami novostavieb je prinajmenšom vzácnosťou. Súčasťou štvrte budú obchody, showroomy a jedinečný gastrokoncept. Ich koncepčné riešenie verejných priestorov je presne tým, čo hlavnému mestu doteraz chýbalo. Ak by si mala redakcia Top Fashion vybrať, kde chce v Bratislave bývať, je to jednoznačne Vydrica.

Znie to až príliš dobre? Počkajte ešte, kým uvidíte návrhy interiérov. Koncept Vydrica Designers prináša štyri pohľady na interiérový dizajn ponúkaných bytov v réžii štyroch #TOP slovenských dizajnérov, o ktorých ste u nás mohli už neraz čítať. Ich odlišné zadania odzrkadľujú portfólio klientov – inšpiráciu v nich tak nájde každý. Dizajnéri Romi Klimeková, Silvia Brna, Alan Prekop a Erik Pastucha navrhli interiéry štyroch reálnych bytov rezidenčnej budovy V4 za priestorom obnovenej pamiatky Vodná veža. Viac o návrhoch aj inšpirácii sa dozviete v rozhovoroch. Identifikujete individuálne rukopisy?

Romi Klimeková

Interiérová dizajnérka Romi Klimeková, známa projektmi RK selection studio a DVE, navrhla pre Vydricu byt pre nezávislú podnikateľku v strednom veku, ktorá miluje umenie, módu a cestovanie. Podľa vlastných slov nerada robí kompromisy a používa len poctivé a kvalitné materiály. Jej návrhu dominuje mramorový solitér vlastnej značky a maľba slovenskej výtvarníčky Kristíny Mesároš.

Ako ste byt podľa zadania zosobnili pre potreby úspešnej podnikateľky?

V spolupráci s mojou kolegyňou Simi Urminskou sme interiér šili na mieru imaginárnej klientke. Snažili sme sa vcítiť do potrieb budúcej majiteľky, ktorá už nemusí robiť kompromisy, byt vyhovuje jej potrebám a životnému štýlu.

Čo je dominantnou dispozíciou bytu pre nezávislú a úspešnú dámu?

Nosným motívom bolo vytvorenie akéhosi dámskeho „budoáru“, ktorý sme koncipovali ako samostatné krídlo pre majiteľku. Súčasťou bytu sú ďalej elegantné spoločné priestory, kde môže prijímať návštevy a hostiť rodinu a priateľov. Takáto žena vie oceniť kvalitu vyhotovenia, preto v celom byte dominujú autentické prírodné materiály ako drevo, kameň a rôzne kovy.

Základom toho, aby takto dizajnový byt mohol vyzerať rovnako aj potom, čo je v ňom život, sú úložné priestory. Viete mi povedať ako ste ich riešili a či boli pre vás v ženskom byte prioritou?

Uvažujete veľmi správne, sama mám rada precízny poriadok a preto sme v byte mysleli aj na úložné priestory. Veci mám rada skryté tak, aby nerušili priestor. V byte sa nachádza vstupný šatník spolu s technickou miestnosťou pre práčku, sušičku a iné domáce spotrebiče. V spálni bude mať klientka tiež dostatok úložného priestoru v podobe veľkého šatníka a ostrova k nemu. V kúpeľniach sú komody a v kuchyni sme maximalizovali počet skriniek na stene. Okrem toho sme netypicky zapracovali odkladací priestor aj dovnútra kuchynského ostrova. Z vizualizácií to tak na prvý pohľad možno nevyzerá, ale úložného priestoru je tam naozaj dosť.

Čo bolo najväčšou výzvou pri vašom zadaní?

Alfou a omegou bolo popasovať sa s priestorom a navrhnúť ho tak, aby esteticky, ale aj funkčne spĺňal nároky klientky na každodenné bývanie. Dostali sme pôdorys s priečkami a potrebovali sme zachovať charakter bytu. Cieľom bolo rozčleniť priestor tak, aby vzniklo zázemie a súkromie pre majiteľku, ale aby fungovali aj spoločenské priestory. Interiér sme detailne vyskladali, aby pôsobil ako harmonický celok. Priestor je vzdušný aj vďaka sklenenej priečke, ktorou sme nahradili jednu stenu. Vytvorili sme ňou pocit voľnosti a väčšieho dopadu svetla do spoločných priestorov.

Čo považujete za najväčší prínos projektu Vydrica mestu?

V prvom rade zveľadenie a kompaktnosť nábrežia, ktoré siaha od Eurovey až po River Park. Oceňujem aj spoluprácu s mestom Bratislava a obnovenie a skrášlenie pôvodných pamiatok ako Vodná veža, Podchod pamäti a prechod smerom na Židovskú ulicu.

Chceli by ste vy sama bývať vo Vydrici?

Bývam neďaleko na Palisádach v Starom meste, ktoré mi vyhovujú. Keby som si momentálne mala vybrať nové bývanie z aktuálnej ponuky na trhu, Vydrica by ma potešila. Do zadania som vložila kus seba a prajem si, aby si tento elegantný interiér našiel svoju budúcu majiteľku, a spoločne ho doladíme podľa jej predstáv a špecifického vkusu.

Alan Prekop

Zadaním pre oceňovaného architekta a hudobníka Alana Prekopa bol návrh „man cave“, interiéru pre slobodného muža vo veku okolo 35 až 40 rokov. Štvorizbový byt vo Vydrici otvoril, rozdelil ho na dve izby a priestoru dodal vzdušnosť a denné svetlo. Jednotlivé funkcie bytu umiestnil na pódiá a priestor odvážne rozčlenil.

Máme pocit, že ste sa v zadaní našli. Je tento pocit správny?

Aj ja mám dojem, že klient aj zadanie mi sadli. Mladý, aktívny muž, ktorý má okolo 35 rokov. Má rád umenie, hudbu, chodí do galérií, socializuje sa. Evokovalo to vo mne všetko, čo mám rád aj ja. Už počas školy som pracoval u renomovaného architekta Martina Skočeka, ktorý ma naučil navrhnúť v byte všetko tak, ako by som v ňom chcel sám bývať. A toho som sa držal aj pri zadaní pre Vydricu. Interiér som riešil pocitovo. Bývanie vnímam ako intímnu vec každého z nás. Odráža, podľa akých pravidiel a presvedčení žijeme.

Ako ste o koncepte bytu rozmýšľali v rámci dizajnu interiéru na kľúč?

Najťažšie bolo ustrážiť sám seba a to nie je ľahké (smiech). Je o mne známe, že sa priestor snažím otvoriť čo najviac a umožniť tak prísun denného svetla až do centra dispozície. Zo štvorizbového bytu som urobil vzdušný prepojený interiér. Vnímam ho ako jeden kompletný priestor, ktorý je priehľadný a jednotlivé časti spolu komunikujú. Byt nevnímam ako „niekoľko-izbák“ rozkúskovaný na XY častí. Snažím sa zakaždým pristupovať k bytu ako k jednému celku tak, aby priestory na seba organicky nadväzovali. Vyhodil som niektoré priečky, potlačil som vertikálne a horizontálne konštrukcie a zasadil ich do neutrálnych farieb. Držal som sa princípov, ktoré sa využívajú pri navrhovaní galérií. Bola to časť môjho zadania, ktorá sa prevtelila do konceptu.

Viete si v byte predstaviť život aj keby jeho majiteľ po istej dobe nebol sám? Nie je pre viac ľudí nepraktický?

Zo zadania vyplýva, že byt nemá byť riešený pre rodinu. Priestor je plne funkčný aj pre pár, či už rovnakého alebo opačného pohlavia. Jednotlivé priehľady umocňujú intimitu a vyzdvihujú sexy podtón celého interiéru. Ku každému svojmu projektu pristupujem tak, akoby som ho robil pre seba. Tým chcem povedať len to, že na každý projekt sa pozerám individuálne a vkladám doň kus seba. Keď architekt navrhuje pre seba, snaží sa to robiť najlepšie ako vie.

Ako ste dosiahli rozčlenenie otvoreného priestoru?

Vychádzal som z toho, že klient má rád umenie a kultúru. Snažil som sa v byte navodiť pocit galerijného priestoru a uchopil som ho vytvorením javísk, na ktorých sa odohrávajú jednotlivé funkcie bývania formou akýchsi performance. V kuchyni je to varenie, v „man cave“ sú to stretnutia s priateľmi a v spálni som zvýraznil intímny priestor na oddych a spánok. Vertikálnym narušením podlahy vznikli jednotlivé pódiá, ktoré sa stávajú dominantnými prvkami interiéru. Vstupujete na piedestál a nechávate vyniknúť funkciu priestoru. Prepája ich špeciálny materiál, ktorý ich zároveň vizuálne odlišuje.

Ako by ste charakterizovali svoj rukopis?

Mám pocit, že ho stále hľadám a tvorím. Keď otvorili kaviareň Grão na Palackého ulici v Bratislave, pre ktorú som navrhoval interiér (nominovaný na CE. ZA. AR za rok 2022), niektorí mi povedali, že je to v pozitívnom zmysle drzé. Odkiaľ tú drzosť beriem? Vyrastal som na hnutí punk, ktorý sa mi páči mentalitou, ale aj prístupom. Inšpiroval ma ním aj Štefan Polakovič z inovatívneho architektonického ateliéru GutGut, kde som pracoval. Mám odvahu robiť veci inak a negovať tak spoločenskú sterilitu a zaužívanosť. Inšpirujú ma ľudia, ktorých mám okolo seba. Diskusie s nimi a ich názory na moju tvorbu ma posúvajú ďalej, a to nielen v architektúre a hudbe, ale aj ľudsky.

Interiér je výrazný a minimalistický zároveň. Kde máte nastavenú hranicu medzi trendmi, ktoré môžu omrzieť a nadčasovým minimalistickým dizajnom?

Vždy sa snažím pracovať maximálne s tromi materiálmi. V tomto prípade je to drevo, oceľ a plastový obklad. Priznám sa, že trendy kvôli ich časovej neudržateľnosti nesledujem.

Silvia Brna

Architektka a interiérová dizajnérka Silvia Brna navrhla byt pre mladú rodinu s dvomi deťmi. Kontinuitu súčasnosti s históriou Vydrice vytvorila pomocou odkazov na postmodernu. V návrhu prevažujú organické tvary a zaoblenosť, ktoré umocňujú pocit domova.

Na mapu Bratislavy sa opäť vracia lokalita, ktorá bola v dávnej minulosti plná života. Ide o moderné mestské bývanie v tesnej blízkosti historického centra. Ako vnímate „novú“ Vydricu a premenu bratislavského podhradia na živú súčasť mesta?

Som rada, že zlé rozhodnutia minulého režimu sa stanú minulosťou. Vyrastá tu jedinečný projekt, ktorý spojí Staré mesto s podhradím. Vzniknú tu uličky, námestie plné života a kultúrnych podujatí. Historická časť mesta dostane úplne inú perspektívu vnímania.

Mal by interiér nejakým spôsobom reflektovať lokalitu, v ktorej sa nachádza?

Interiér v historickej časti mesta určite áno. Genius loci bude cítiť nielen vďaka lokalite, ale aj prostredníctvom použitých materiálov a dizajnu.

Čím si myslíte, že ponúka štvrť Vydrica pridanú hodnotu pre mladé rodiny?

Polohu. Je v centre mesta a všetko potrebné je v okolí dostupné bez nutnosti auta.

Ako ste o koncepte bytu a jeho budúcich obyvateľoch rozmýšľali v rámci zadania?

Chceli sme, aby interiér svojím dizajnom reflektoval éru, keď stará Vydrica zanikla. Obdobie postmoderny nám výborne sadlo do konceptu návrhu, keďže je charakteristické kvalitným prevedením detailov, organickými tvarmi, farebnou pestrosťou a na tú dobu progresívnymi dizajnovými kúskami zo skla. Koncepčné prepojenie priestorov bytu umožňujú nosné motívy ako zaoblenia hrán, veľa guľatých a okrúhlych prvkov, tmavé presklenia a terakotové odtiene, ktoré interiér prepájajú aj s fasádou obytného domu.

Ako zohľadňujete malé deti v návrhoch interiéru a ako počíta návrh s časom, keď deti rastú?

Som matkou troch detí a z bohatých skúseností viem, ako to zohľadniť v interiéroch. Detské izby sú navrhnuté v hravom štýle. Nábytok je členený vertikálne. Dievčenská izba je v duchu terakotovej farebnej palety, ktorá je použitá aj v nosnej časti bytu, a okrem postele poskytuje pod stropom priestor na relax v sieti. Chlapčenská izba je v zelenom prevedení. Posteľ je umiestnená dobrodružne vo výške a pod ňou sa nachádza miesto na hranie. V oboch izbách je priestor pod oknom navrhnutý ako pobytový, skrine sú vertikálne diferencované na skrinkovú a šatníkovú časť a izby sú doplnené vhodnou tapetou. Každá izba poskytuje dostatok priestoru na hranie, vzdelávanie a relax. Čo sa týka času, klienti si väčšinou po desiatich rokoch menia interiér a v teenagerskom veku už by teda detské izby prispôsobili individuálnemu štýlu.

Aké materiály vo vašich interiéroch preferujete?

Obľubujem prírodné materiály, hlavne drevo. Už v ranej tvorbe som sa špecializovala na modernú drevenú architektúru a systém masívnych drevených panelov. Ich zbytkové časti sa využívali na výrobu drevených nábytkov. Tento konštrukčný systém má veľmi nízku uhlíkovú stopu a patrí medzi najprogresívnejšie v modernej, trvalo udržateľnej architektúre. Pri tvorbe interiéru vo Vydrici sme taktiež volili ekologické riešenia. Vyberali sme nadčasové dizajnové kusy nábytku vyrobené ručne z masívu. Ich základnou zložkou je doska vyrobená z obnoviteľných topoľových kultivačných porastov, ktoré nespôsobujú neprimerané odlesňovanie.

Erik Pastucha

Autorom návrhu bytu pre manželský pár úspešných päťdesiatnikov je zakladateľ a kreatívny riaditeľ architektonického ateliéru STUDIOe Erik Pastucha. Bývanie pre elegantný zrelý pár, ktorý nepodlieha krátkodobým trendom, navrhol s použitím súčasného umenia, autorských dizajnových solitérov a remeselných prvkov z dreva.

Z čoho vychádzala vaša kreatívna vízia pre tento interiér?

Spolu s kolegyňou Laurou, ktorá sa spolupodieľala na návrhu, sme sa odrazili od skúseností, ktoré máme s podobnými klientami. Sú to úspešní ľudia, ktorí už majú niečo odžité, nie je to ich prvé bývanie, majú odrastené deti, kladú dôraz na funkčnosť a kvalitu materiálov, majú radi umenie a spoločnosť priateľov. Interiér dotvárame tak, aby odrážal ich osobnosť a to, čím sa radi obklopujú. Naším cieľom bolo, aby sme byt personalizovali pre potreby zrelých manželov, ale zároveň sme chceli vytvoriť inšpiratívne mestské bývanie, ktoré nesie náš rukopis.

Čo je nosným motívom vášho návrhu?

Pre maximalizovanie pohodlia manželského páru sme vytvorili samostatný partnerský apartmán. Pozostáva zo spálne s balkónom, kúpeľne a priechodného šatníka. Je oddelený od zvyšku bytu a slúži výhradne pre majiteľov, ktorí v ňom nájdu súkromie. Trend partnerských apartmánov pozorujeme už dlhšiu dobu aj v našich zemepisných končinách a stal sa akýmsi štandardom v modernej architektúre. Spálňu sme opticky prepojili s kúpeľnou prostredníctvom steny zo skla. Dodalo jej to vzdušnosť a priestrannosť.

Návrh je určený páru úspešných päťdesiatnikov, ktorí už majú určité skúsenosti a vlastný názor. Ako riešite požiadavky klientov, ktoré sú v rozpore s vaším vkusom alebo presvedčením?

Pokiaľ je požiadavka úplne v rozpore s mojím presvedčením, snažím sa klientov naviesť na kompromis, ktorý by uspokojil obidve strany.

Do interiéru ste zakomponovali aj jedinečné kúsky z vlastnej autorskej tvorby. Prezradíte nám o nich viac?

Solitérom v pracovni z dielne STUDIOe je stôl z dreva, kameňa a skla. Do obývacej časti sme zakomponovali náš autorský stôl vyrobený na mieru z kovu a kameňa.

Ako by ste charakterizovali svoje know-how interiérového dizajnéra?

Kladiem veľký dôraz na detaily, či už sú to prvky z kameňa alebo vstavaného dreveného nábytku. Základ ako podlahy, steny a vstavané veci musia byť nadčasové. Mám rád zemité, nie príliš výrazné farby, ktoré sa v interiéri „okukajú“ a začnú klientom po čase prekážať. Radšej odporúčam farebne odlíšiť sedaciu súpravu alebo stoličky, ktoré môžete ľahšie vymeniť ako podlahy. Pri bývaní kladiem dôraz na nadčasovosť. Ručné a remeselné prevedenie dokáže naozaj zažiariť. Som detailista a dám si záležať na drobnostiach, ktoré dokážu interiér v konečnom dôsledku odlíšiť.

Aká je vaša predstava ideálneho bývania?

Domov vnímam ako súkromné útočisko, „výživný“ priestor, v ktorom sa môžete cítiť maximálne koncentrovaný, kreatívny, môžete sa v ňom zabávať, načerpať energiu a relaxovať. Mojím cieľom je, aby sa klient v interiéri cítil skutočne dobre. Mal by zároveň odrážať jeho osobnosť. Bývanie a všetky použité prvky spolu musia ladiť ako celok a mali by byť urobené s vkusom. Poteším sa, keď budeme môcť interiér vo Vydrici dotvoriť s budúcimi majiteľmi.

Na ktorý aspekt návrhu pre Vydricu ste najviac hrdý?

Asi na skĺbenie minimalizmu a elegancie s nádychom ležérnosti. Byt sa stáva nielen luxusným a nadčasovým, ale je aj veľmi komfortný.

Viac informácií o projekte nájdete na www.vydrica.com

    7276

    Súvisiace články

    No related pages found.