Top Fashion Bar
Kúpiť predplatné Search
Kúpiť predplatné

Kultúra / 13. apríl 2022

Slnko v sieti pozná víťazov. Filmom roka je Cenzorka

Slávnostnému večeru v historickej budove Slovenského národného divadla v Bratislave dominovali filmy Muž so zajačími ušami a Cenzorka. Obe snímky získali po štyri ocenenia. Dráme Cenzorka, ktorá je hraným debutom oceňovaného režiséra Petra Kerekesa, patrí aj titul najlepší hraný film.

Slnko v sieti pozná víťazov. Filmom roka je Cenzorka

Podujatie otvorila prezidentka Slovenskej filmovej a televíznej akadémie (SFTA) Wanda Adamík Hrycová: „Kultúra je pre ľudí dôležitá. Definuje nás ako spoločnosť, hovorí o našich hodnotách, viere, názoroch, zvykoch, o našich vzťahoch v spoločnosti, ale aj k sebe samému. Vytváranie vnútornej sily je hlavnou úlohou kultúry, je potravou pre našu dušu.” 

V rámci svojho 11. ročníka si národné filmové ceny pripomenuli najlepšie slovenské filmy za posledné dva roky a zároveň oslávili 100 rokov slovenského filmu. O prestížnu cenu sa uchádzalo spolu 29 prihlásených hraných, dokumentárnych a animovaných filmov. Do druhého kola hlasovania posunuli akademici 11 snímok.

Medzi kandidátmi na ocenenie Slnko v sieti v kategórii najlepší hraný film zvíťazila snímka Cenzorka režiséra Petra Kerekesa a producenta Ivana Ostrochovského. Peter Kerekes si odniesol aj ocenenie najlepšia filmová réžia a najlepší filmový scenár. V kategórii najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe najviac zaujala Irina Kirjazeva (Cenzorka). Národnú filmovú cenu Slnko v sieti za výnimočný prínos slovenskej audiovizuálnej kultúre si prevzali herečka Emília Vášáryová a filmová a literárna vedkyňa Jelena Paštéková.

Pre členku činohry Slovenského národného divadla a bývalú prezidentku Slovenskej filmovej a televíznej akadémie slávnostný večer v sebe niesol posolstvo. „Narodila som sa cez vojnu, môj otec bol na fronte. A tak musím povedať, že nikdy viac toto nesmieme dopustiť, to barbarstvo musí skončiť. Čo sa týka ocenenia, veľmi si ho vážim, som poctená. O to viac, že toto je moja domovská scéna. V Slovenskom národnom divadle som mala svoju prvú premiéru,” vyznala sa zo svojich bezprostredných pocitov Emília Vášáryová.

V kategórii najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe členovia Slovenskej filmovej a televíznej akadémie (SFTA) ocenili Zuzanu Kronerovú. „Získanie ocenenia Slnko v sieti pre mňa znamená krásne pohladenie po duši. Som šťastná, že som prispela k oceneniu filmu Muž so zajačími ušami, pretože ten film je neobyčajný, hlboký, vtipný, ale aj veľmi potrebný,” uzavrela herečka.

Divácku cenu získala v on-line hlasovaní komédia Známi Neznámi režisérky Zuzany Mariankovej.

    945

    Súvisiace články