Top Fashion Bar
Kúpiť predplatné Search
Kúpiť predplatné

Kultúra / 22. máj 2024

Kultúrna mapa Slovenska

Veríme, že naše jarné vydanie magazínu Top Fashion Season_01 je dôkazom toho, že Slovensko má v kultúrnej sfére čo ponúknuť. Pokiaľ ste aj vy pocítili chuť vnímať umenie naživo, poradíme vám, kde ho nájsť. Okrem klasických etablovaných galérií sme vybrali projekty ľudí, ktorým na umení a kultúre skutočne záleží a ktorým patrí veľká vďaka, že neraz v menej ako ideálnych podmienkach nachádzajú motiváciu prinášať verejnosti krásu a emócie.

Kultúrna mapa Slovenska

Hlavné mesto

Bratislave sa plánujeme venovať najmenej, pretože vieme, že ako čitatelia Top Fashion máte určite prehľad v kultúrnych inštitúciách hlavného mesta. Aby sme však aspoň zhrnuli, čo naozaj stojí za návštevu, musíme spomenúť napríklad Danubianu, symbol modernej Bratislavy svetového formátu. Ďalším miestom, ktoré snáď netreba predstavovať, je Nová Cvernovka, ktorá vznikla fascinujúcim organickým vybudovaním komunity z jednotlivých ateliérov bývalej Cvernovky. Medzi menej známe inštitúcie patrí napríklad aj Slovenské centrum dizajnu, v ktorom môžete spoznať slovenský dizajn aj Národnú cenu za dizajn. A ak sa chcete ponoriť do kultúrnej sféry Bratislavy a jej fungovania hlbšie, okrem návštevy Slovenskej národnej galérie si pozrite aj film Pozor, padá SNG! o Kafkovskom procese slávnej rekonštrukcie. Ako však vyplynulo aj z rozhovoru s riaditeľkou Alexandrou Kusou v minuloročnom Season 01 čísle Top Fashion – koniec dobrý, všetko dobré!

Danubiana, Bratislava
Danubiana, Bratislava

Stredné Slovensko

Žilinská Nová synagóga je prevádzkovaná a zrekonštruovaná občianskym združením True Sphérique, ktoré má pod taktovkou aj kultúrne centrum Stanica. Práve toto združenie je na Slovensku priekopníkom nezávislých kultúrnych centier a v sfére sa pohybuje už 25 rokov, kedy si museli pre prístup k informáciám nechávať posielať letáky zahraničných inštitúcií. Dnes už „gúglia“. Táto neologická synagóga architekta Petra Behrensa je dnes centrom súčasného umenia a kultúry, a konajú sa v nej rôzne podujatia a výstavy. Opravovali ju svojpomocne ľudia z jej okolia a tím Novej synagógy sa im odvďačil zaradením všetkých mien do ďakovnej piesne naspievanej mužským vokálnych súborom Octet Singers, ktorý tvoria členovia Slovenského filharmonického zboru. Pri návšteve Banskej Bystrice si spravte odbočku na Cezaarom ocenený Monument Majer. Na mieste bývalého cintorína z 1. svetovej vojny stojí pomník, ktorý slúži ako vyhliadka, kaplnka aj pietne miesto.

Nová synagóga, Žilina
Nová synagóga, Žilina

Košice a okolie

Kultúrne centrum v bývalej tabakovej továrni Tabačka Kulturfabrik v Košiciach je ďalším z mnohých príkladov, ako slovenské občianske združenia dokážu svojpomocne a na vlastné náklady vytvoriť priestor pre umenie, kreativitu a spoluprácu. V objekte už okrem galérie prevádzkujú reštauráciu, coworking aj priestor so vzdelávacím programom TabLab. Multižánrový festival 66 hodín, ktorého prvý ročník naozaj trval 66 hodín, sa odohráva zasa v Smolníku. Na jednom mieste sa aj tento rok v júli stretne hudba, divadlo, site-specific umenie, workshopy a diskusie. Košické kino Úsmev stojí na Kasárenskom námestí už od roku 1922 a patrí medzi najstaršie kiná mesta. Funguje pod záštitou občianskeho združenia, ktorého cieľom bolo vytvoriť v historickej budove špičkové dvojsálové kino s celoročným programom premietaní a vzdelávacích aktivít pre školy, širokú verejnosť, tvorcov aj podnikateľov v oblasti médií a filmu, a vytvoriť tak infraštruktúru pre podporu filmovej a audiovizuálnej tvorby. Nebojte sa, dá sa tam ísť aj jednoducho na film alebo na pivo. V bývalom Župnom dome od roku 1992 nájdete aj Východoslovenskú galériu, ktorá okrem výstavných projektov pripravuje aj workshopy, komentované prehliadky s kurátormi a tematické prednášky.

Kino Úsmev, Košice
Kino Úsmev, Košice

Umenie na západe

Divadlo Pôtoň sídli v dedinke Bátovce a už od roku 2000 realizuje vzdelávacie projekty prepájajúce umenie s históriou a odbormi ako sociológia a etnografia. Je nositeľom viacerých ocenení za umeleckú činnosť a neformálne vzdelávanie. Slovenské centrum AICT (International Associations of Theatre Critics) opisuje bátovecké divadlo ako nástroj s mocou ľudí spájať. „Geografická poloha situuje Divadlo Pôtoň na perifériu vidieka, no napriek tomu svojimi aktivitami a reflexiou zásadných spoločenských tém tne do živého. Divadlo pre jeho tvorcov a tvorkyne nie je len reprezentáciou, ale nástrojom s potenciou zasahovať do stavu vecí, rozpúšťať názorovú strnulosť, dekonštruovať stereotypy a presvedčenia.“ V okolitom parku, navyše, narazíte na trvalú výstavu Ilony Németh. Postupne sa presunieme do Partizánskeho, kde kultúrno-komunitná platforma Fabrika umenia sprevádza ľudí po meste s cieľom objavovania priemyselného mesta, ktoré do roku 1949 nieslo názov Baťovany. Predstavujú baťovskú víziu a kolónie baťovských domčekov, dokonca otvorili už aj Baťa point. Aktuálne obnovujú komplex fabrických budov a plánujú vybudovať nový priestor určený pre umenie a kultúru.

Fabrika Umenia, Partizánske
Fabrika Umenia, Partizánske

Téma obnovovania komplexu budov nás prenáša do Piešťan, kde tím troch mladých ľudí prerobil bývalú továreň na cukrovinky ARTA na kultúrno-kreatívne centrum s rovnakým názvom. Do kúpeľného mesta tak vracajú zázemie pre kreatívny priemysel a vytvárajú priestor pre kultúrny dialóg rôznych generácií. Jeho súčasťou sú ateliéry, event space, galéria aj ateliér voľnej tvorby. Nenechajte si ujsť napríklad Deň otvorených ateliérov a zakončite ho v kaviarni Concept, ktorá je súčasťou komplexu.

Arta, Piešťany
Arta, Piešťany
    1745

    Súvisiace články