Top Fashion Bar
Kúpiť predplatné Search
Kúpiť predplatné

Kultúra / 20. október 2023 / PR

Filmový festival inakosti ukazuje podporu LGBTI+ komunite

Inakosť spája. To je podtitul 17. ročníka Filmového festivalu inakosti (FFi), ktorý sa uskutoční od 22. do 28. 11. 2023 v Bratislave.

Filmový festival inakosti ukazuje podporu LGBTI+ komunite

Zámerom tohtoročného vizuálu je komunikovať silu, jednotu a vzájomnú podporu v slovenskej LGBTI+ komunite, poukázať na odvahu nebáť sa byť iný. Ambíciou festivalu je zároveň inšpirovať spoločnosť, ktorá je v poslednom čase polarizovaná, aby sa nebála inakosti len preto, že ju nepozná. Rôznorodosť môže byť prospešná pre všetkých.

„Príbehy, v ktorých sme hlavnými postavami my. Niekedy sú to drámy, inokedy komédie, no najradšej máme lovestory. Namiesto čiernobieleho filmu však volíme farebný. Naša rozdielnosť nás spája,“ znie odkaz na oficiálnom plagáte, ktorý pre Filmový festival inakosti nafotil fotograf Jakub Gulyás.

Tvárami vizuáli FFi sú ľudia reprezentujúci pestrú škálu slovenskej LGBTI+ scény
Tvárami vizuáli FFi sú ľudia reprezentujúci pestrú škálu slovenskej LGBTI+ scény

Inakosť spája

„Inakosť pre mňa znamená jedinečnosť a voľnosť bytia, a to, že sa nemusím báť byť sama sebou,“ hovorí transrodová modelka Charlotte. Pre speváka Erika „Era“ je inakosť niečo farebné, „bez čoho by bol svet čiernobiely a nudný,“ opisuje a Niko ho dopĺňa: „Je to spôsob sebavyjadrenia a láska k odlišnostiam.“ Model Boris vníma inakosť ako možnosť sebarealizácie a vyjadrovania vnútorných myšlienok a pocitov navonok. „Pre mňa je inakosť ten normál, ktorý žijem, preto je pre mňa dôležité ju šíriť a inšpirovať ostatných, aby sa stala normálom,“ dodáva tanečnica Lotta.

Súčasný film

Zameraný na rozmanité podoby aktuálnej queer tvorby ponúkne filmy, ktoré zarezonovali na medzinárodných festivaloch. Teplé Česko-Slovensko prinesie snímky českej a slovenskej produkcie, napríklad aktuálnu novinku Sone G. Lutherovej Šťastný človek, ktorá na MFF Cinematik získala cenu Literárneho fondu. Zásadné LGBTI+ filmy dejín svetovej kinematografie predstaví Classics a FFi deťom premietne rodinné filmy, ktoré zdôrazňujú hodnoty lásky, priateľstva, tolerantnosti a vnímavosti voči inakosti.

Šťastní spolu

Sekcia venovaná ázijskej audiovizuálnej tvorbe je tento rok zameraná na Queer Hongkong a je realizovaná v spolupráci a s finančnou podporou Hongkonskej ekonomickej a obchodnej kancelárie v Berlíne. Premietanie pätice hongkonských titulov otvorí projekcia 4K reštaurovanej klasiky kultového režiséra Wong Kar-waia Šťastní spolu, pôvodne uvedenej v slávnostnej premiére na Medzinárodnom filmovom festivale Cannes v roku 1997.

Šťastní spolu, klasika kultového režiséra Wong Kar-waia.
Šťastní spolu, klasika kultového režiséra Wong Kar-waia.
Medzi novinky bude tento rok patriť trojčlenná medzinárodná porota v súťažnej sekcii krátkych filmov, Industry program určený najmä študentom filmových škôl a nové sprievodné podujatie inKonferencia. 

Krátke filmy

Obľúbená sekcia Kraťasy tento rok ponúkne päť pásiem krátkych filmov z rôznych častí sveta, žánrov a uhlov pohľadu. Prvýkrát pôjde o súťažnú sekciu, v ktorej bude o najlepšom krátkom filme rozhodovať trojčlenná medzinárodná porota. Štyri zahraničné pásma Kraťasov sú pomenované podľa piesní od Rihanny. Only Girl (In the World) bude venované filmom, ktoré do centra pozornosti stavajú ženy, ženské postavy a ich príbehy. V pásme Disturbia sa nájdu filmy s temnejšou atmosférou. Sekcia Diamonds ponúkne možnosť hľadania svojho ja a oslavu odvahy stať sa ním. A v pásme Love on the Brain uvidia diváci romantické filmy, najmä o prvých láskach. Slovenské premiéry predstavia rozmanitý výber filmov slovenských tvorcov zaoberajúcich sa queer témami. Medzi nimi aj nový film Gregora Valentoviča či dokument House of Velvet od Igora Smitku a Ivany Hucíkovej. Ponuku krátkych filmov festivalu uzatvára nesúťažné pásmo zostavené v spolupráci s festivalom Fest Anča FFi x Fest Anča: Queer Animation, v ktorom dostanú priestor animované filmy.

Filmový festival inakosti sa uskutoční od 22. do 28. 11. 2023 v rôznych bratislavských kinách. Festivalové permanentky (cinepassy) sú v predaji na www.cinepass.sk/ffi.

    3430

    Súvisiace články