Top Fashion Bar
Kúpiť predplatné Search
Kúpiť predplatné

Trendy / 9. apríl 2024 / PR

Evolution of Female Hair Removal

Ženské telo bolo v priebehu histórie neustále ovplyvňované rôznymi štandardami krásy. Drobnohľadu sa nevyhlo ani jeho ochlpenie, ktoré okrem prvotného účelu slúžilo ako znak sociálnej triedy či definovalo príťažlivosť. Estetický ideál sa líšil od kultúry a cesta akou sme si pri jeho odstraňovaní prešli je neuveriteľne dlhá.

Evolution of Female Hair Removal

Od holiacich nástrojov z mušlí, zvieracích pazúrov až po prvé prenosné britvy či najmodernejšie lasery. Ide o skutočnú evolúciu, ktorá nie je ani zdaľeka na konci, no posledné desaťročie prináša ženám dobré správy. Zdá sa, že voľba či si ho ponechať alebo odstrániť je konečne iba osobnou záležitosťou.

Staroveký svet

 Prax odstraňovania ochlpenia ženského tela nie je nová, možno ju vysledovať až do starovekého Ríma a Egypta. Niektoré z prvých holiacich strojčekov vyrobených z medi sa používali v Egypte a Indii okolo roku 3000 pred Kristom. Egyptské ženy považovali ochlpenie za necivilizované a pravidelne si ho odstraňovali. V Ríme bola absencia chĺpkov spájaná s vyššou sociálnou vrstvou a bohaté rímske ženy ale i muži používali holiace nástroje z pazúrov a rôznych lastúr. Estetika celého antického sveta inklinovala k hladkému ženskému a mužskému telu, ktoré zobrazovala aj na mnohých maľbách a slávnych sochách.

Stredovek

Tak ako Kleopatra definovala trendy vo svojej dobe, tak I kráľovná Alžbeta I. presadila diktát krásy v stredoveku. No oblasťou, ktorá ju paradoxne zaujímala neboli nohy či intímne partie, ale obočie a chĺpky na čele, ktoré tak zdôrazňovali oválnosť tváre. Na odstraňovanie sa používal orechový olej alebo obväzy namočené v amoniaku a octe.

18. storočie

Koniec 18. storočia prichádza s civilizovanejším spôsobom odstraňovania chĺpkov. Aj keď americké a európske ženy holenie nepovažujú za nevyhnutné ( vplyv katolicizmu a módy, ktorá až tak neodhaľuje ženské telo), francúzsky holič Jean Jacques Perret predstavuje novinku na holenie pre mužov. Rok 1760 je navždy spojený s vynálezom modernej prenosnej britvy, ktorú údajne používali aj niektoré ženy.

19. storočie

Dr. Gouraud v roku 1844 vytvoril jeden z prvých depilačných krémov s názvom Poudre Subtile a modernú éru odstraňovania chĺpkov podporuje aj kniha Charlesa Darwina z roku 1871 Descent of Man. Popularizáciou teórie prirodzeného výberu podľa Darwina je ochlpenie spájané s primitívnym pôvodom človeka a jeho potláčanie naopak pridáva na sexuálnej príťažlivosti. Krátko nato, v roku 1880, King Camp Gillette vytvoril prvý moderný holiaci strojček pre mužov, a tak sa zrodila revolúcia. Na svoju verziu si však ženy museli počkať ešte tri dlhé desaťročia.

20. storočie

Meniaca sa móda v prvých desaťročiach 20.teho storočia prináša šaty bez rukávov odhaľujúce dámske podpazušie a spoločnosť Gillette uvádza v roku 1915 na trh prvý dámsky holiaci strojček, Milady Decolletée. Do dvoch rokov sa predá jeden milión exemplárov.

30. – 40.roky

Skrátené dĺžky sukní a šiat v 30-tych a 40-tych rokoch a nedostatok nylonových pančúch počas druhej svetovej vojny spôsobili, že si čoraz viac žien začalo holiť aj nohy. Uvedenie bikín v roku 1946 v Paríži naviedlo marketing spoločností pre osobnú hygienu a ženy samotné k tomu, aby sa zamerali na zastrihávanie a tvarovanie ochlpenia intímnych oblastí.

50. roky 20. Storočia

V roku 1953 vychádza prvé číslo magazínu Playboy s dokonalou Marylin Monroe a hladko oholené modelky nastolujú nový štandard pre každú modernú ženu. V roku 1964 si 98 % amerických žien vo veku 15 až 44 rokov pravidelne holilo nohy. Na trhu sa objavujú rôzne depilačné krémy, no pre ich dráždivé účinky na pokožku ženy stále preferujú žiletky a klasickú pinzetu.

60. roky

Voskové pásiky mali svoj debut v 60. rokoch 20. storočia a rýchlo sa stali obľúbenou metódou na odstraňovanie nežiaducich chĺpkov pod pazuchami a na nohách. Prvá verzia laserových ošetrení sa objavila na trhu v polovici šesťdesiatych rokov, ale rýchlo sa od nej upustilo, pretože mala tendenciu poškodzovať pokožku.

Tie roky 70.te

Druhá vlnu feminizmu a hnutie hippies sa hladkým telám obracajú chrbtom a ženské ochlpenie je naopak symbolom boja za rodovú rovnosť. Dodatok o rovnakých právach žien je nakoniec v americkom Kongerese schválený až v roku 1972.

80.te roky

V roku 1987 si sedem sestier z Brazílie (známych ako sestry J) otvorilo salón v New Yorku a ošetrenie ,,Brazilian,, - kompletné odstránenie chĺpkov v oblasti genitálií prináša opäť revolúciu. Explicitne rastie popularita voskovania k čomu prispievajú aj známe osobnosti ako Gwyneth Paltrov či Naomi Campbell, ktoré nedajú na túto procedúru dopustiť. Popularitu si získavajú aj elektrolýzne centrá, ktoré sľubujú trvalejšie výsledky aj keď s bolestivejším priebehom ošetrenia.

90.te roky

Absolvent MIT Richard Rox Anderson zisťuje, že pri určitých vlnových dĺžkach môžu laserové impulzy poškodiť vlasové folikuly a zabrániť opätovnému rastu chĺpkov. Po tom, čo FDA schválil kontroverznú depilačnú metódu, ženy sa priamo hrnú k svojim dermatológom, aby si ich nechcené ochlpenie definitívne vylaserovali.

1999

Laserová epilácia je tretím najpopulárnejším zákrokom v USA a Julia Roberts šokuje celý svet neoholeným podpazuším na premiére filmu Notting Hill. Sloboda voľby holiť či neholiť je ešte v nedohľadne.

2000

Carrie Bradshaw nevedomky prepašuje ,,Brazilian zostrih,, do Sexu v meste:  “I got mugged! She took everything I got.”

2008

Vývojový tím zo spoločnosti Philips predstavuje prístroj SatinLux ako jeden z najmenších domácich IPL (intenzívne pulzné svetlo) zariadení, predchodca modelu Lumea, ktorý poznáme dnes. Aj ženy na Slovensku môžu v pohodlí domova pomocou jemných svetelných impulzov stimulovať chĺpky, ktoré následne vypadávajú.

2010

Kim Kardashian v osobnom rozhovore priznáva, že ako Arménka je posadnutá laserovou epiláciou. Ruky, nohy, bikiny, podpazušie…všetky chĺpky musia ísť preč.

2013

Gwyneth Paltrow na premiére filmu Iron Man 3 prezrádza, že už nie je otrokom J. sisters klubu a vracia sa k atmosfére 70.tych rokov: “I work a ’70s vibe.”

2015

Miley Cyrus nasleduje Juliu Roberts a tentokrát na instagrame odhaľuje svoje neoholené podpazušie. Ženy po celom svete si to svoje začínajú farbiť a zvýrazňovať trblietkami, trend #armpithairdontcare je na svete.

2017

Švédska modelka Arvida Byström sa objavuje s neoholenými nohami v kampani Adidas Superstar. Takmer okamžite sa stáva terčom nenávistných komentárov na sociálnych sieťach a dokonca obeťou vyhrážok o znásilnení. Titul ,,najnechutnejšia žena na svete,, si pritom vyslúžila iba odvahou ukázať ženskú prirodzenosť bez cenzúry.

2018

Lourdes Leon dcéra kráľovnej pop-u Madonny zachádza ešte o krok ďalej a na výročnom podujatí CFDA/Vogue Fashion Fund na červený koberec vchádza s neoholenými nohami a podpazuším. Odkaz je jasný: chĺpky na ženskom tele sú prirodzené a nie ste o nič menej ženská ak sa rozhodnete si ich ponechať.

2019

Emily Ratajkowski pózuje pre americký magazín s neoholeným podpazuším a v osobnej eseji uvádza že sa cíti ,,silná a slobodná,,. Hnutie Body positivity je nezastaviteľné a ženské ochlpenie má obrovský potenciál ako nástroj sociálnej zmeny.

2024

Vývoj v oblasti odstraňovania chĺpkov neustále napreduje a jedným z posledných noviniek je ProSensse laser od spoločnosti Hairless. Jedinečná kombinácia až 4 laserových technológií zasahuje hlbšie do pokožky a odstraňuje aj tie najjemnejšie chĺpky pre dokonale hladký výsledok.

ProSensse laser od spoločnosti Hairless
ProSensse laser od spoločnosti Hairless

Táto metóda 4D Gold laseru je na Slovensku jediná a v celej Európe unikátna. Už zostáva sa len rozhodnúť kde si chĺpky ponechať a kde im dať navždy zbohom, konečne je to právo v tých správnych rukách: Vašich.

    768

    Súvisiace články