Top Fashion Bar
Kúpiť predplatné Search
Kúpiť predplatné

Trendy / 23. január 2023

Dámska kolekcia FENDI jar/leto 2023

„Vo FENDI ma osobitne zaujíma skúmať koncepciu funkčnosti vo vzťahu k ženskosti, pretože ženy Fendi sú silné ženy s nabitým programom a dynamickým životom.“ – Kim Jones

Dámska kolekcia FENDI jar/leto 2023

V kolekcii FENDI jar/leto 2023 Kim Jones rozvíja základné hodnoty, ktoré zakorenil počas svojho pôsobenia v módnom dome, pričom čerpá z jeho histórie a tvaruje charakteristický jazyk FENDI pre dnešok. Pozerá sa novými očami na minulosť, ktorá sa premieňa na budúcnosť. Kolekcia čerpá z práce Karla Lagerfelda z rokov 1996 až 2002, no je prudko aktuálna. „Je to o nadväznosti,“ hovorí Jones. „Zaujíma ma študovať Karlove veci a zamýšľať sa, ako by som ich mohol posunúť, či už vizuálne alebo technicky.“ Kvetovaná potlač inšpirovaná archívmi FENDI a logo, ktoré bolo pôvodne uvedené v roku 2000, zakotvujú kolekciu v minulosti, ale vidíme ich pretvorené pre súčasnosť.

Minimalizmus a ekletizmus

Oblečenie sa voľne odvíja od začiatku tretieho tisícročia – minimalistická ležérnosť kontrastuje s popovým eklektizmom. Vznášajúce sa vrstvy technickej organzy či nylonový žerzej zdobený lakovanou výšivkou ponúkajú nový rozmer éterickej reality, ktorá je športová aj jemná, nenútená aj rafinovaná. Z uvoľnených strihov a predĺžených siluet so športovým chrbtom plynie bezstarostnosť. Do formálneho oblečenia je zapracovaný kimonový opasok obi z kolekcie FENDI Couture jeseň/zima 2022, ktorým sa pozdvihuje forma a podčiarkujú sa ženské krivky.

Žiarivá zelená

Harmonickú paletu neutrálnych odtieňov prerušujú záblesky výrazných saturovaných farieb: sýtoružová, nevädzovo modrá, žiarivá zelená. Prírodné textúry, ako sú kašmír a kožušina, jahňacia kožušina a koža, sa prezentujú cez neopakovateľné majstrovstvo FENDI, sú ešte nadýchanejšie ako predtým a vrstvené s technickými textíliami. Hladký satén sa kríži so sieťovinou a je uzemnený vyvýšenými teniskami alebo gumovými platformami. Prevrátený monogram „F“ z FENDI First sa objavuje ako iluzórna podpera v celej obuvi a je poctou inštinktívneho zlaďovania formy a funkcie v módnom dome.

Kľúčový dopnok sezóny

„Vo FENDI neustále myslím na praktickosť aj luxus,“ uvádza Jones. „Keď k niečomu jemnému pridáme ťažkú techniku, vzniká skutočná funkčnosť a je to zaujímavé.“ V šperkárstve „pracujeme s meravosťou a mäkkosťou,“ vysvetľuje Delfina Delettrez Fendi. „Logo sa takmer stráca vo funkčnej architektúre, z ktorej visí každý drahokam.“ Tento pocit sa prenáša aj do doplnkov. Kabelka Peekaboo sa pretína na polovicu, aby sme nahliadli do jej mechaniky, a stáva sa jedným z kľúčových doplnkov tejto sezóny. Na ďalších doplnkoch oceľový monogram F padá cez telo kabelky a slúži ako rúčka.

Duch duality

Ikonické kabelky módneho domu takisto v sebe nesú ducha duality, ktorým je preniknutá celá kolekcia. Kože s vysokým leskom sú zapracované do čistého plátna, výrazné odtiene sú potlačené na prírodných farbách. Niekedy sú kabelky vzájomné previazané, inokedy sa dve naraz nosia v jednej ruke. „Vo FENDI všetko pramení z diskusie o dvojitom F, ktorá nás núti pozerať sa na veci dvojmo,“ uvádza Silvia Venturini Fendi. „Dokonca aj kabelky sa stávajú súčasťou rodiny, či už malé alebo veľké.“

802

Súvisiace články