Top Fashion Bar
Kúpiť predplatné Search
Kúpiť predplatné

Rozhovory / 7. november 2023 / PR

Cesta k udržateľnosti

Veronika Pavčíková je hrdá, že ateliér otvorila práve v Košiciach. „Mala som pocit, že všetko krásno sa sústreďuje na západ,“ opisuje impulz k založeniu brandu s minimalistickým variabilným oblečením.

Cesta k udržateľnosti

Ako by ste opísali značku novým klientom?

Vyrábame univerzálne variabilné oblečenie na každú príležitosť a kombinujeme nadčasový minimalistický dizajn bez určených sezón a s prvotriednou kvalitou. Naše modely vystihujú čisté línie, neutrálne farby a univerzálnosť, no zároveň ženskosť a pohodlie. Na výrobu používame iba prírodné, ekologické a certifikované materiály ako organickú bavlnu, TencelTM Lyocell, Ecovero viskózu alebo 100 % ľan. Radi pracujeme aj s deadstock materiálmi, z ktorých plánujeme vytvárať unikátne limitované edície. Neprodukujeme oblečenie dopredu a vo veľkých množstvách, šijeme zákazkovo priamo pre zákazníka. Nechceme ako firma prispievať k tonám oblečenia, ktoré sa denne vyhodí. Sme značkou postavenou na sociálnom, etickom a environmentálnom vedomí a chceli by sme prispieť k pozitívnejšej budúcnosti.

Foto: Martina Vargova
Foto: Martina Vargova

Aký je váš vzťah k udržateľnosti?

Je pre nás prioritou, a preto si od začiatku neustále kladieme otázky týkajúce sa procesu výroby. Znižujeme plytvanie tam, kde je to možné, a hľadáme spôsoby, ako sa zlepšovať v každom ohľade. Pokiaľ to okolnosti dovoľujú, sústreďujeme dodávateľov a výrobu na Slovensko, prípadne krajiny Európskej únie, kde sú pracovné podmienky aj štandardy výroby regulované a v súlade s našimi hodnotami. Za udržateľnosť však považujem aj variabilitu, a preto neustále hľadáme spôsoby, ako maximalizovať využitie nášho oblečenia. Modely PEIV nepodliehajú aktuálnym trendom ani času. Dajú sa skvelo kombinovať nielen navzájom, ale aj s tým, čo už máme v skrini. Zároveň sa neprofilujeme len na určité kategórie žien. Som presvedčená, že mnohé z našich produktov krásne doplnia šatník každej ženy – bez ohľadu na sociálny status, zázemie či záväzky. Vyrábame vo veľkostiach XS až XL a do budúcna by sme chceli spolupracovať s modelkami rôznych tvarov, aby sme poukázali na to, že postava v móde nelimituje. V ateliéri dokážeme všetky modely upraviť podľa požiadaviek klientov, naozaj si dávame záležať na ich komforte. Keď sa v oblečení cítite sebavedomo a krásne, tak to aj vyžarujete.

Foto: Martina Vargova
Foto: Martina Vargova

Ako vznikol názov PEIV?

Chcela som jednoduché, krátke, ľahko zapamätateľné meno, ktoré by ideálne ľudia nemali tendenciu komoliť. Na začiatku som pracovala s názvom PAVE. Prozaicky v sebe niesol moje iniciály, ale patril už však inej značke, a tak sme ho poňali foneticky.

Je možné váš ateliér navštíviť?

Zatiaľ nie je prístupný verejnosti. Je predovšetkým funkčným miestom našej tvorby a výroby. Do budúcna by sme ho určite veľmi radi sprístupnili vo forme malého showroomu, kde si zákazník bude môcť modely prezrieť, vyskúšať a zažiť custom made tvorbu. Dá si kávu, porozpráva sa a odíde s pocitom príjemne stráveného času. Veľmi sa teším na nadväzovanie a vytváranie si ďalších pekných vzťahov aj vo fyzickom priestore.

Spomínate, že vás teší prinášať krásu aj na východ. Čo vám ešte v okolí chýba?

Košice sú krásne mesto s nádherným historickým centrom, ale chýba mi tu energia veľkomesta, kde sa stále niečo deje a vzniká. Mám na mysli rôzne výstavy, trhy, workshopy, prednášky a obchody s lokálnym dizajnom, kvalitou a šikovnými ľuďmi v pozadí. Miesta, kde sa dá stretnúť, nadchnúť, inšpirovať a pohladiť dušu i myseľ.

A aké sú, naopak, miesta v Košiciach, ktoré by ste odporúčali?

Milujem čaro historického centra, jeho pokojnú a harmonickú atmosféru, ale aj ruch sobotného trhu na Dominikánskom námestí. Na kávu zájdite do San Domenico, na raňajky do Nica, na prechádzku po najlepší croissant do Taira croissanterie a na jedlo do Tabačky. Nevynechajte ani návštevu SloCz – concept storu s výberom toho najlepšieho od slovenských a českých návrhárov a umelcov.

Foto: Martina Vargova
Foto: Martina Vargova

Máte aj vy sama kapsulový šatník?

Pracujem na ňom. Rokmi sa môj štýl rôzne menil, ale dnes už viem, v čom sa cítim najlepšie. S narodením dcérky sa pozerám na oblečenie opäť úplne inak, zohľadňujem jeho funkčnosť a praktickosť. Milujem oversized veci, no vždy sa rada cítim žensky, a preto plánujem do ponuky PEIV zaradiť aj kúsky pre mamičky, ktoré spoja funkčnosť s dizajnom. Aktuálne chodím prevažne v našich veciach a som náš najkritickejší tester. K nakupovaniu sa snažím pristupovať uvedomelo a nenakupovať impulzívne. Nad jednotlivými kúskami rozmýšľam, zvažujem ich využitie. Milujem nakupovať lokálny dizajn, má pre mňa zvláštne čaro jedinečnosti.

Ktorý z ponúkaných kúskov je vaším najobľúbenejším?

Ľudia v mojom okolí ho vždy rozpoznajú, pretože mám tendenciu ho nosiť neustále dookola. Aktuálne sú to naše kimoná. Dokážem ich skombinovať naozaj s hocičím a na akúkoľvek príležitosť.

Foto: Martina Vargova
Foto: Martina Vargova

Aké máte plány do budúcna?

Je ich strašne veľa, ale poďme pekne postupne. Momentálne by som veľmi rada nadviazala spoluprácu s lokálnymi concept stormi na Slovensku a v Čechách. Často je práve materiál láskou na prvý dotyk, ten cez fotografiu nevyjadríte. Čo sa týka našich kolekcií, plánujeme tvoriť a vypúšťať do sveta veci formou dropov, vytvárať limitky v zaujímavých materiáloch a našich obľúbených strihoch. Mojou aktuálnou srdcovkou je motherhood capsule, ktorú už pripravujem a na ktorú sa ako čerstvá mama veľmi teším.

Koho by ste najradšej obliekli?

Ženy, ktoré sa neboja experimentovať a investovať do lokálneho dizajnu, ocenia kvalitný materiál, majú nám podobnú estetiku, vnímanie a cítia sa v našich produktoch krásne, žensky a sebaisto.

 

Foto: Martina Vargova
Foto: Martina Vargova

Všetky novinky môžete sledovať na webe peiv.sk a instagrame @peivclothing

    5327

    Súvisiace články