Top Fashion Bar
Kúpiť predplatné Search
Kúpiť predplatné

Dizajn / 6. december 2023 / PR

Bratislava Design Week 2023

Štartuje najväčšie medzinárodné podujatie na Slovensku venujúce sa súčasnému dizajnu.

Bratislava Design Week 2023

Téma festivalu pre rok 2023

Hlavnou témou tohtoročného týždňa dizajnu je ODVAHA. Výber témy je odrazom aktuálnych pocitov z tenzných časov, ktoré nás miestami chcú zahnať do kúta. Kríza sa do našej spoločnosti nasťahovala v rôznych formách, ekonomickej, spoločenskej, vzťahovej, hodnotovej, environmentálnej, prináša bizarné kultúrne, ale aj reálne vojnové konflikty. Do hry vstupuje zatiaľ nekontrolovaná AI. A preto ODVAHA. „Nielen v spoločnosti, vede, umení ale aj v dizajne je mimoriadne dôležité byť odvážny. Testovať a ohmatávať hranice poznania, experimentovať, hľadať, bádať, pozerať sa na svet naplno v jeho rozmanitosti. Nestrácať pritom výdrž, humor, ale aj zodpovednosť a empatiu“ komentuje riaditeľka Ľubica Hustá.

Výstava v OD Prior: REDUKCIA A ODVAHA v kurátorskej koncepcii kolektívu Päť a pól

Na každom začiatku nejakej cesty, projektu alebo problému je otázka, Ktorá sa nám vnára do mysle, ktorú si snažíme ako jednotlivec alebo ako komunita zodpovedať. Tá otázka môže mať veľa podôb, ale približne rovnaký význam, ktorým je, prečo by som/sme sa mali vydať na túto cestu, do tohto projektu alebo do riešenia tohto problému? Dnešná doba je plná spytovania sa a rozoberania otázok tohto typu. Dostali sme sa do času v ktorom otázky tohto typu nie sú vyhradené len pre mysliteľov, filozofov, ale pre širokú verejnosť. Áno, môže sa nám stávať že nás prílišné vypytovanie sa a overthinking dostanú d nepríjemných a častokrát aj zbytočných problémov. No nemali by sme sa zbavovať rozmýšľania o tom prečo robíme veci ktoré robíme a zamýšľať sa nad ich významom.

Odvaha

Keď sme začali rozmýšľať o téme k tohtoročnému Bratislavskému týždňu dizajnu, vyseparovali sme dve slová ktoré sú pre nás dôležité a ktoré sme používali pri výbere prác, ktoré môžete vidieť vystavené. Redukcia ako proces, ktorý je nutný, ktorý sa začína objavovať vo všetkých sférach nášho života. Odvaha ako nutnosť pre každého a každú z nás. Odvaha tvoriť, odvaha zmeniť dlho zaužívané no už nefunkčné. Ako v dizajne tak aj v každodennom živote. Je to pre nás dôležitá cnosť ktorá je vyžadovaná čoraz častejšie, pre postavenie sa za svoje ideály, hodnoty, za ľudí ktorí potrebujú zastatia sa.

Preto sme sa rozhodli hľadať odvahu aj v dizajne, u dizajnerok a dizajnérov, ktorí tvoria odvážne a ich tvorba môže byť pre nás všetkých inšpiráciou.

MAJSTRI

V edícii MAJSTRI predstavujeme dizajnéra nábytku Viliama Chleba (1955). Z hľadiska vizuálneho zásahu do československého verejného priestoru patrí hlavne v 80. rokoch 20. storočia medzi tých najzásadnejších. Jeho návrh kresla t2403 z roku 1979, ktorý vyrábala Kodreta Myjava, ste mohli obrazne povedané stretnúť všade. Úrady, školy, nemocnice, rekreačné strediská, kancelárske priestory, internáty, byty. Veľa z nás si ho ešte pamätá, alebo ho doteraz aktívne využíva (je takmer nezničiteľné). Stalo sa akousi vizuálnou časovou stopou, memorabíliou 80. rokov, ktoré hneď na úvod dekády v dizajne v čssr definoval. A tam jeho príbeh nekončí, napriek tomu že sa už niekoľko rokov nevyrába je stále vyhľadávaným kusom nielen pre zberateľov.

HLAVNÉ CENTRÁLY

 • OD Prior, Kamenné námestie, 2. poschodie, Hlavná výstava Odvaha a redukcia + výstavy opencall, denne: 10:00 – 22:00
 • Galéria mesta Bratislavy, Mirbachov palác, Františkánske námestie- Výstavy badw Selection, opencall, Edícia Majstri Viliam Chlebo, streda: 13:00 – 20:00, štvrtok – nedeľa: 11:00 – 18:00

BADW PARALLEL

 • Dizajn štúdio úľuv, Dobrovičova 13, výstava Remeslo x dizajn = >3, denne 13:00 – 18:00
 • Galéria úľuv, Obchodná 64, výstava Tradícia netradične: Prírodné pletivá, denne 12:00 – 18:00
 • Ateliér noiz, Odborárske námestie 1, výstava vo výklade Emil Taschka, Head Lights
 • Showroom Brik, Štúrova 14, otvorené denne 9:00 – 17:00
 • Galéria Umelka, Dostojevského rad č. 2, výstava Ivica Vydrová Zlaté mesto v autorskej inštalácii Simony Janišovej, kurátorka Viera Kleinová, denne 12:00 – 18:00
 • Virvar, Hlboká cesta 7, Štefan Sekáč, Object for Vases, denne 10:00 – 17:00
 • Space Object, Palisády 699/23, Viktor Tabiš gram + pop up shop, od piatku do nedele 12:00 – 17:00

PROGRAM:

  2388

  Súvisiace články