Top Fashion Bar
Kúpiť predplatné Search
Kúpiť predplatné

Kultúra / 4. júl 2023

Záver minisérie The Idol: Vysvetlenie

Skúsme dať finálnej časti seriálu The Idol zmysel.

Záver minisérie The Idol: Vysvetlenie

Kontroverzná miniséria The Idol od HBO, v ktorej hrajú Lily Rose-Depp a The Weeknd, sa oficiálne skončila. Päť hodín sledovania seriálu a týždne virálneho diskurzu vyvrcholili chaosom. Počiatočné sklamanie pravdepodobne nastalo už v prvej epizóde, keď show odhalila trend sexizmu, ktorý poháňa hudobný priemysel. Sexuálne scény, násilie a mýtus, že skutočne veľké umenie pramení zo zneužívania a bolesti spôsobilo v divákoch rozpaky. Posledná časť sa končí imidžom hlavnej hrdinky Jocelyn ako úspešnej svetovej hviezdy s vodcom kultu pod palcom. Aký odkaz však zanechal záver tejto mediálne prepieranej šou?

Psychologická miniséria sleduje popovú hviezdu Jocelyn, ktorá začína chodiť s vodcom kultu Tedrosom. The Idol divákom v priebehu piatich častí postupne dávkuje tie najšialenejšie scény plné drog, sexu, zneužívania a týrania. Posledná epizóda s názvom „Jocelyn Forever“ však nesmeruje do logického záveru, ale naopak mnohým zamotá hlavu. Magazín Top Fashion vám preto prináša vysvetlenie záverečnej časti.

Vysvetlený záver minisérie The Idol

V piatej epizóde sa hlavná postava Jocelyn cíti sebavedomo, má nový singel, získava kontrolu nad domom ako aj nad Tedrosovým kultom a chce, aby ju navždy vymazal zo svojho života. Jocelyn požiada Ramseyho, Chloe a Izaaka, aby boli predskokanmi na jej turné a usporiada súkromné vystúpenie pre svoj tím ľudí. Medzitým tiež požiada Chaima, aby sa postaral o Tedrosa, pričom Chaim Tedrosa zastraší a ponúkne mu peniaze, aby odišiel. Ten však ponuku odmieta. Neskôr Jocelyn a Chaim vymyslia plán, ako sa Tedrosa definitívne zbaviť, a to tak, že sa stretnú s Taliou, novinárkou z Vanity Fair, a povedia jej, aby sa pohrabala v Tedrosovej minulosti. Článok odhaľuje všetko o tom, čo spôsobilo, že stratil dôveryhodnosť, vzdal sa svojho klubu a stratil miesto vodcu kultu. Medzitým sa priateľka a asistentka Leia konečne rozhodne opustiť Jocelyn po tom, čo si uvedomí jej manipuláciu.

Kľúčová scéna

Koniec finále sa odohráva po šiestich týždňoch od incidentu v dome a zdá sa, že Jocelyn žije bez Tedrosa svoj najlepší život. V krátkej chvíli sa však dej otáča a na svojom koncerte sa opäť stretáva s Tedrosom. Kľúčovou scénou sa stáva moment, keď Tedros v zákulisí zoberie do rúk kefu na vlasy, o ktorej Jocelyn tvrdila, že bola nástrojom týrania od jej nebohej matky. Je však zmätený, keď si všimne, že je to v skutočnosti úplne nová kefa na vlasy. Hlavná hrdinka mu venuje vedomý úsmev, čo značí, že o násilnej matke klamala. V poslednej scéne speváčka na pódiu oznamuje obrovskému publiku fanúšikov, že je Tedros je láskou jej života. Andrew, Chaim a Nikki sú v šoku keď sa Jocelyn a Tedros pred všetkými pobozkajú. "Si môj. Navždy. Teraz sa postav tam,“ prikáže Jocelyn Tedrosovi. Zmätený Tedros odchádza z javiska, zatiaľ čo Jocelyn stojí v centre pozornosti a my sa dozvedáme, že karty sa obracajú a manipulátorkou bola celý čas Jocelyn.

Esteticky extravagantný, rozprávačsky prázdny

Finále The Idol argumentuje, že Jocelyn bola manipulátorkou, ktorá navonok podľahla „nebezpečnému“ vodcovi kultu, no v skutočnosti celý čas ťahala za nitky. To je príbeh, ktorý sa show rozhodla povedať. Otázkou je, či sa to podarilo pri rozprávaní tohto príbehu a je celkom jasné, že kritický a divácky konsenzus znie: nie. Jocelyn, ktorá v poslednej epizóde naplno využila svoju silu, nezasiahla z pohľadu rozprávania. Miniséria má stále množstvo dejových dier a divákom zostáva konečný obraz, ktorý zhŕňa seriál ako celok: esteticky extravagantný, no rozprávačsky prázdny.

    2987

    Súvisiace články