Top Fashion Bar
Kúpiť predplatné Search
Kúpiť predplatné

Kultúra / 21. August 2023

Wes Anderson: Ikonické filmové lokácie a architektúra

Zmes filmu, architektúry a dizajnu od renomovaného filmového režiséra známeho svojim osobitým vizuálnym štýlom. Magazín Top Fashion sa pozerá späť na niektoré z najpamätnejších scén vytvorených Wesom Andersonom.

Wes Anderson: Ikonické filmové lokácie a architektúra

Andersonove filmy obsahujú jedinečné a nápadité architektonické priestory. Tie sa často stávajú ústredným charakterom filmu, sprostredkúvajúce pocit nostalgie, rozmaru a úžasu. Magazín Top Fashion vás v tomto článku zavedie do niektorých miest ikonických filmov ako napríklad: The Royal Tenenbaums, The Darjeeling Limited, The Grand Budapest Hotel a The French Dispatch.

The Grand Budapest Hotel

Hotel Grand Budapest je pravdepodobne najznámejším dielom Wesa Andersona. Film je pozoruhodný miestom a pamäťou toho, ako môžu hodnoty stratenej éry žiť ďalej prostredníctvom architektúry. Grand hotel s ružovými a krémovými farbami, kam sa dostanete lanovkou na vrchol hory, zostal v pamäti mnohých z nás. Exteriérové scény hotela boli natočené pomocou malého modelu a filmári sa túto skutočnosť nesnažili zakryť. Okrem toho bolo niekoľko záberov interiéru hotela, vrátane pôsobivej vstupnej haly, natočených v obchodnom dome Görlitz, honosnej secesnej budove postavenej v roku 1929.

The Grand Budapest Hotel
The Grand Budapest Hotel

The Royal Tenenbaums

Hovorí sa, že Wes Anderson je predovšetkým dizajnér a až potom režisér. Film Royal Tenenbaums je o príbehu excentrickej rodiny, kde dôležitú úlohu set dizajnu zohráva práve rodinný dom. Režisér hľadal po celom New Yorku dokonalú budovu, nakoniec si vybral rokmi opotrebované sídlo nachádzajúce sa v historickej časti Harlemu. S pomocou svojho brata, ktorý je karikaturista, vytvoril náčrty každej miestnosti s nápadmi na interiérový dizajn. V elegantnom sídle Tenenbaum tak možno vidieť koloniálny štýl s exotikou. Charakteristickým ťahom Wesa Andersona v každom filme je použitie historických prvkov z 50. a 60. rokov. Diváci si tak môžu takmer v každej scéne The Royal Tenenbaums všimnúť detaily ako staromódne rádio, obal na starú knihu alebo vinylový prehrávač pastelových odtieňoch.

The Royal Tenenbaums
The Royal Tenenbaums

The French Dispatch

Set dizajn filmu sa nachádza vo fiktívnom francúzskom meste v 20. storočí. Rovnako ako pri iných Andersonových filmoch, architektúra a interiérový dizajn filmu The French Dispatch zohrávajú významnú úlohu pri vytváraní jedinečnej estetiky filmu. Pri tvorení filmovej lokácie spolupracoval s produkčným dizajnérom Adamom Stockhausenom na vytvorení odlišného vizuálneho štýlu, ktorý odráža témy a prostredie filmu vo francúzskom štýle. Jedným z kľúčových miest vo filme je budova ústredia. Veľkolepý vchod, zametacie schodisko a rozsiahla redakcia plnú písacích strojov, novín a rušných novinárov. V celom filme Anderson tiež predvádza množstvo svojráznych interiérov so zmesou vintage, odvážnych vzorov a nečakaných farebných kombinácií. Tím nakupoval na skutočných blších trhoch a obchodoch so starožitnosťami, aby vytvoril vintage atmosféru Andersonovho podpisu.

The French Dispatch
The French Dispatch

The Darjeeling Limited

Film je o troch bratoch, ktorí po smrti svojho otca cestujú vlakom po Indii. Luxusný vlak sprevádza bratov na duchovnej ceste, kde hľadajú uzdravenie, sebaobjavenie a osvietenie. Rovnako ako vo filme The Royal Tenenbaums, Wes Anderson trval na natáčaní na skutočnom mieste. Trval na natáčaní interiérových záberov v autentickom indickom vlaku, ktorý zrenovoval podľa svojich predstáv, aby spĺňal jeho špecifikácie. Interiér vlaku bol úplne prerobený so zmyslom pre indickú kultúru. Eklektické dizajnové charakteristiky Andersona možno vidieť aj v tomto filme s protichodnými vzormi a farbami. Paleta farieb je jedným z najvýznamnejších rozhodnutí tohto filmu, primárne použitie oranžovej a modrej v žltom letnom dni bolo príznačné.

The Darjeeling Limited
The Darjeeling Limited

Hotel Chevalier

Tento 13-minútový krátky film pôsobí ako prológ k Andersonovmu celovečernému filmu The Darjeeling Limited. Rad kyslo-žltých odtieňov dodáva parížskej hotelovej izbe, kde sa krátke scény odohrávajú, efekt pozlátka a luxusu. Výsledné presýtené miesta robia interiéry hotela Chevalier rovnako nezabudnuteľnými ako priestory v rámci režisérovho celovečerného úsilia. Film sa natáčal v Hôtel Raphael v Paríži na Avenue Kléber, len dva bloky Víťazného oblúka. Hôtel Raphael bol predtým použitý ako kulisa pre filmy Láska v Paríži (1996) a Place Vendôme (1998). Nakrútil ho 15-členný štáb a zaujímavosťou je, že pritom použili rekvizity z Andersonovho bytu.

Hotel Chevalier
Hotel Chevalier

The Life Aquatic With Steve Zissou

Príbeh, ktorý sa odohráva prevažne v ponorke, bol natočený v štúdiu Cinecittà v Ríme. Štúdio s prezývkou „Továreň na sny“ založil Benito Mussolini v roku 1937 s cieľom oživiť taliansku nacionalistickú kinematografiu. V ňom postavili scénografi masívny prierez lode, aby bolo možné nahliadnuť do každej miestnosti naraz. Okrem 150 stôp dlhej a 40 stôp vysokej kulisy film obsahoval aj skutočnú námornú loď, ktorú filmový štáb odtiahol na natáčanie na taliansky ostrov Ponza, ako aj polostrov Torre Astura neďaleko Ríma.

The Life Aquatic With Steve Zissou
The Life Aquatic With Steve Zissou
    3612

    Súvisiace články