Top Fashion Bar
Kúpiť predplatné Search
Kúpiť predplatné

Kultúra / 27. máj 2024

V hlavnej úlohe: Divadlo

Pred niekoľkými mesiacmi bola dokončená rekonštrukcia Jiráskovho divadla v severočeskom meste Česká Lípa. Architektom zo štúdia Adam Rujbr sa podarilo vytvoriť kvalitný verejný priestor pre dramatické umenie, v ktorom jednu z hlavných úloh hrá samotná architektúra. Aj príchod do divadla a jeho prostredie sa tak stáva skutočným umeleckým zážitkom.

V hlavnej úlohe: Divadlo

Alois Jirásek bol významným českým prozaikom a dramatikom, predstaviteľom literárneho realizmu. Práve jeho meno nesie divadlo v Českej Lípe, ktoré sídli v budove s bohatým historickým pozadím. Jej korene siahajú až do 14. storočia, no na divadelné účely začala slúžiť až od roku 1932. Po viac ako 90 rokoch došlo k výraznej zmene tváre budovy pod taktovkou brnianskeho štúdia Adam Rujbr Architects.

Nový impulz pre historické centrum

Rozsiahla rekonštrukcia sa dotkla viacerých častí budovy vrátane hlavného vstupu. Ten zmenil svoju polohu – v súčasnosti sa nachádza na Panskej ulici. Po novom vyniká kombináciou pohľadového betónu a veľkých presklených plôch, čo budove dodalo výrazne súčasný charakter. Architekti však veľmi dbali aj na zachovanie cenných dobových prvkov a genia loci celého tohto miesta. „Nový hlavný vstup a kaviareň v Panskej ulici oživili historické centrum, najmä v podvečerných hodinách. Kvalitný verejný priestor v Jiráskovej ulici a praktické pešie prepojenie medzi Jiráskovou a Panskou ulicou povýšili túto časť mesta,“ približujú architekti.

Plne bezbariérový vstup do divadla teda nadväzuje priamo na námestie. Okrem toho pribudlo severné a južné prísalie, prepojené mimo hlavnej sály. Budova tak získala nové funkčné prvky. „Orchestrisko bolo obnovené, sála získala väčšiu eleváciu pre lepšiu viditeľnosť a pohodlnejšie sedačky. Novo boli vybudované šatne, skúšobňa, sklad kostýmov, malá sála pre intímnejšie predstavenie a časť prízemia bola premenená na kaviareň,“ pokračujú architekti.

Schodisko ako skvost

Autori rekonštrukcie zároveň zvýšili strechu sály o jednu úroveň, čím získali priestor na pridanie druhého balkóna. Hľadisko zároveň pojme viac divákov.

Po vstupe do divadla sa návštevník ocitne v rozsiahlom dvojpodlažnom foyer s neprehliadnuteľným točitým schodiskom, ktoré je samo osebe umeleckým dielom. Vstupné foyer zdobia dve sklenené plastiky zavesené zo stropu, jedna hneď za hlavným vstupom a druhá dominuje priestoru nad točitým schodiskom. Pochádzajú zo sklárskeho ateliéru Jitky Skuhravej. Táto umelkyňa v ateliéri pôsobí spolu so svojím manželom Tomášom Kamencom, pričom obaja umeleckou prácou so sklom nadviazali na tradíciu svojich predkov. Schodisko i plastiky na prízemí Jiráskovho divadla zaslúžene pôsobia ako šperk týchto priestorov. Na prízemí sa okrem foyer nachádza ešte divadelná kaviareň a technické zázemie.

Ďalšie poschodie poskytuje priestor pre obe predsália a hlavnú sálu a vyššie sa nachádzajú šatne hercov, skúšobne a malá podkrovná sála pre predstavenia určené menším skupinám návštevníkov.

Príjemná súhra starého s novým

Vedľajší vstup do divadla vedie z Jiráskovej ulice, a tiež mu dominuje pohľadový betón a rozsiahle presklenia. „Počas výstavby bolo objavené schodisko do pivnice, ktoré bolo obnovené s použitím zachránených kamenných stupňov. Pôvodné drevené stropné trámy v hornom foyeri boli reštaurované a teraz tvoria pôsobivú konštrukciu stropu južného predsália,“ približujú ďalej architekti zo štúdia Adam Rujbr Architects.

Rekonštrukcia Jiráskovho divadla ukazuje, ako je možné spojiť súčasné prvky s tými dobovými. Pri návšteve tejto kultúrnej inštitúcie sa oplatí prezrieť si jej exteriér i interiér z rôznych uhlov. Každý z nich totiž ukrýva nový, nečakaný pohľad a rozmer. Nová tvár tohto divadla je dôkazom toho, že keď sa spoja sofistikované riešenia s citlivým prístupom, verejné priestory sa môžu stať dôležitým kultúrnym centrom a pútavým miestom nielen pre fanúšikov divadla, ale aj samotnej architektúry a dizajnu.

Text: Mária Galajdová
Foto: BoysPlayNice
    911

    Súvisiace články