Top Fashion Bar
Kúpiť predplatné Search
Kúpiť predplatné

Kultúra / 7. marec 2022

Mnohí architekti a dizajnéri vyjadrujú podporu Ukrajine

Od tichej módnej prehliadky až po stopku projektov v Rusku: viaceré známe umelecké, architektonické či dizajnérske štúdiá vyjadrili solidaritu s vojnou zmietaným ukrajinským ľudom.

Mnohí architekti a dizajnéri vyjadrujú podporu Ukrajine

V sobotu 23. apríla sa začne slávne benátske bienále – výstava súčasného umenia. Aj táto udalosť bude poznačená ruskou inváziou na Ukrajinu: pavilón Ruskej federácie ostane tento rok zatvorený. Pôvodne ho mal vytvoriť litovský kurátor Raimundas Malasauskas spolu s ruskými umelcami Alexandrou Sucharevovou a Kirillom Savčenkom. Po vojnových udalostiach uplynulých dní sa však Malauskas na svojom Instagrame vyjadril, že ruský pavilón nevytvoria. „Nemôžem pokročiť v práci na tomto projekte vo svetle ruskej vojenskej invázie a bombardovania Ukrajiny,“ odkázal prostredníctvom sociálnej siete. V oblasti umenia, architektúry a dizajnu neostali jediní.

MVRDV: Pozastavujeme projekty v Rusku

Na vojnu na Ukrajine reagovalo aj holandské MVRDV, štúdio zaoberajúce sa dizajnom a urbanizmom. Známi sú svojím vysoko kolaboratívnym prístupom: veria, že najlepšie riešenia prichádzajú v spolupráci medzi klientmi, rôznymi zainteresovanými stranami a širokým spektrom odborníkov. Práve tak podľa nich vznikajú otvorené projekty, ktoré umožňujú mestám rozvíjať sa a smerovať k lepšej budúcnosti. MVRDV sa v kontexte prebiehajúcej vojny na Ukrajine rozhodlo pozastaviť všetky svoje ruské projekty. V tlačovej správe z konca februára celý tím architektov vyjadril solidaritu s Ukrajinou a striktne odsúdil násilie a vojnu. Stopka sa týka projektov ako je univerzita a lodenica v Petrohrade, obytný komplex a továreň v Moskve či smart školy v Irkutsku.

vizualizácie projektov MVRDV
vizualizácie projektov MVRDV

Keď múzy mlčia

Na stranu Ukrajiny sa postavil aj zakladateľ svetovo známeho portálu venujúceho sa architektúre a dizajnu, David Basulto. Spolu s ďalšími kolegami, architektom Manuelom Herzom a fotografom Iwanom Baanom, ktorí stoja aj za nedávno dokončeným projektom Babin Yar synagógy na Ukrajine, ostro odsúdili ruskú inváziu a vyjadrili svoj veľký zármutok a znepokojenie.

Rímske príslovie hovorí: Keď rinčia zbrane, mlčia múzy. V pohnutý posledný februárový týždeň Miláno hostilo slávny fashion week. V meste sa počas tejto ostro sledovanej udalosti uskutočnilo niekoľko protivojnových protestov, na ktorých prítomní vyjadrili svoju podporu Ukrajine. Bokom neostali ani veľkí hráči: dizajnér Giorgio Armani sa rozhodol predviesť svoju najnovšiu kolekciu v absolútnom tichu. Podľa jeho vlastných slov prostredníctvom ticha vyjadril, aká srdcervúca je preňho táto tragédia. Na prehliadke svetoznámeho návrhára predvádzala aj slovenská topmodelka Barbora Brušková.

„Som veľmi vďačná, že Giorgio Armani sa rozhodol použiť svoj hlas a urobiť svoju show v úplnom tichu. Malé, ale v istom zmysle silné gesto rešpektu voči situácii na Ukrajine,“ vyjadrila sa slovenská topmodelka Barbora Brušková. „Veľmi ma to zasiahlo, pretože táto situácia ovplyvňuje celý svet, nielen Ukrajinu. Nemôžeme však zastaviť naše životy a živobytie. Na druhej strane by sme mali pomôcť tak, ako každý z nás môže. Či už finančne, modlitbou alebo vyjadrením solidarity, ak máme hlas, ktorý má dosah.“

Výzva na obnovu mieru

Združenie škótskych architektov (RIAS) taktiež vyjadrilo podporu všetkým ukrajinských architektom a občanom. Zároveň pripravilo balík podpory pre ukrajinských študentov architektúry v Škótsku a povzbudilo ich, aby sa s organizáciou skontaktovali.

Solidaritu s Ukrajinou v aktuálnych ťažkých časoch prezentovali aj predstavitelia Medzinárodnej únie architektov (UIA) a Rady architektov Európy (ACE). „V mene medzinárodného spoločenstva architektov odsudzujeme akýkoľvek akt násilia alebo vojny ovplyvňujúce blaho a dôstojnosť ľudí, pripájame sa ku globálnej výzve proti vojne a vyzývame na okamžité obnovenie mieru,“ uviedol José Luis Cortés, prezident UIA.

    873

    Súvisiace články