Top Fashion Bar
Kúpiť predplatné Search
Kúpiť predplatné

Kultúra / 24. august 2023

Aké výstavy stihnúť v Prahe do konca prázdnin

Aké výstavy stihnúť v Prahe do konca prázdnin

Resurrection

V centre mesta v priestoroch Galerie 1 na Štěpánskej ulici nájdete do 31. augusta výstavu maliara Maxima Havlíčka, známeho pod umeleckým menom MAXIM. Resurrection, v preklade Vzkriesenie, odkazuje na nové umelecké smerovanie a životnú etapu autora. “Posledné roky ma donútili prehodnotiť niektoré veci. Ako by som uzavrel jednu životnú kapitolu a začal písať novú. Staré zhorelo a teraz sa z popola rodí niečo nové” opisuje námet.

Galerie 1
Galerie 1

Halabala vo Vile Volman

Komornú výstavu nábytku najslávnejšieho českého dizajnéra Jindřicha Halabalu stihnete do 31. augusta v priestoroch jednej z najkrajších prvorepublikových víl, Vily Volman, len 20km od Prahy. Výstava sa koná k príležitosti 120. výročia narodenia Halabalu v spolupráci so štúdiom Nanovo.

Volmanova Vila
Volmanova Vila

Lost In the Moment That Follows. Zbierka Ovidia Sandora

150 diel rumunskej umeleckej scény poprvýkrát v Českej Republike. Názov výstavy v Kunsthalle vychádza z citátu zakladateľa surrealizmu André Bretona a reflektuje vzťah medzi minulosťou, súčasnosťou a budúcnosťou. Všetky diela pochádzajú z rozmanitej zbierky rumunského zberateľa a filantropa Ovidia Sandora, zakladateľa bienále súčasného umenia Art Encounters v Temešváre a držiteľa francúzskeho titulu Rytier rádu umenia a literatúry. Výstava je členená do piatich kapitol reflektujúcich súčasné umenie: identita, príroda, priestor, telo a pamäť a predstavuje rôzne typy umeleckých médií. Stihnete ju do 10. septembra.

Kunsthalle
Kunsthalle

NAVE, Rudolfinum

Netypickú výstavu venovanú tichu a kľudu nájdete do 24. septembra v Galérii Rudolfinum. Ambientná hudba, ktorú pre inštaláciu NAVE pripravil britský umelec a producent Brian Eno (známy ako producent U2 alebo Coldplay) voľne rámuje objekt vytvorený českým umelcom Jiřím Příhodom a poskytuje jedinečný meditatívny zvukový zážitok.

Rudolfinum
Rudolfinum

Z návrhárskeho ateliéru na koncertnú scénu

Stretnutie dvoch kreatívnych osobností mezzosopranistky Magdáleny Koženej a odevnej výtvarníčky Daniely Flejšarovej vyústilo do vzácnej výstavy modelov sprevádzajúcich spoluprácu. “Spojuje ich úsilie o dokonalý a estetický zážitok: výnimočný hlas a výnimočný odev, jednoducho povedané - koncert pre dva zmysly. Milovníci koncertných vystúpení Magdalény Koženej už so samozrejmosťou očakávajú jej nápaditú vizuálnu prezentáciu. Nie je to len scénický kostým, ale aj výnimočný odev, citlivo zodpovedajúci hudobnému dielu a podtrhujúci osobnosť speváčky”, opisuje kurátorka Konstantina Hlaváčková. Výstavu si môžete pozrieť v Uměleckoprůmyslovém museu do 17. septembra.

UMPRUM
UMPRUM

Rituál prokletých srdcí

Výstava v Holešovickom DOXe predstavuje maliarske dielo Jana Vytisku za predošlé tri roky. Vytiska stále experimentuje a zväčšuje formáty svojich diel. Expozícia obsahuje tridsaťdva veľkoformátových obrazov, ktorých námet vychádza z prekvapivo osviežujúceho mixu valašského folklóru a popkultúrnych odkazov. Stihnete ju do 10. septembra.

DOX
DOX
    3637

    Súvisiace články