Top Fashion Bar
Kúpiť predplatné Search
Kúpiť predplatné

Fashion week / 5. september 2022

MBPFW: Druhý deň kladol dôraz na zmyselnosť

Jesenná edícia Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku SS23 pokračovala druhým dňom v priestorch Mystic Skateparku na Štvanici a predviedla mladé vychádzajúce talenty aj rokmi uznávaného dizajnéra.

MBPFW: Druhý deň kladol dôraz na zmyselnosť

Technická univerzite v Liberci/ Univerzite Tomáše Bati ve Zlíně

Vybrané kolekcie absolventov bakalárskeho stupňa štúdia ateliéru Design Odevu fakulty multimediálnych komunikácií Univerzity Tomáše Bati v Zlíne predstavujú autentickú názorovú paletu ako možno vnímať odev: ako médium komunikácie pre oznámenie emócie, príbehu, posolstva a funkcie. Na prehliadke MBPFW boli predstavené tri kolekcie absolventov. Žofie Soldánová s kolekciou Color Mania inšpirovanou bipolárnou poruchou a doplnenou šperkmi od Magdalény Šťastníkovej. Ondřej Petr s pánskou kolekciou Life on Mars s hlavnou inšpiráciou v štýle Glam Rock a rockovými hviezdami Mick Jagger spolu s Davidom Boggiem. Poslednou absolventkou bola Adéla Švehlíková s kolekciou Lost in Yesterday inšpirovanou 60.rokmi minulého storočia a tvorbou dizajnérov pôsobiacich v priebhu tejto dekády.

Tomáš Němec by Van Graaf Junior Talent 2022

TomášNemec, študent Ateliéru dizajnu odevu a obuvi pražskej UMPRUM a víťaz súťaže pre začínajúcich módnych návrhárov VAN GRAAF Junior Talent 2022, sa vo svojej tvorbe necháva inšpirovať najmä kinematografiou. V kolekcii FW 22/23 autor vychádzal z filmového muzikálu Dáma na koľajniciach z roku 1966. Zdrojom inšpirácie mu bol ako celkový vizuál filmu, tak kostýmy a scénografia. Autora tiež inšpirovala esencia 60. rokov, na ktorú odkazujú najmä základné geometrické tvary alebo výrazná farebná paleta. Výsledkom bolo 14 modelov, ktoré tvorili kabáty, saká, korzety a šaty. Modely boli doplnené aj o slnečné okuliare, ktoré vznikli v spolupráci s dizajnérkou Hanou Valtovou z pražskej UMPRUM.

Jakub Polanka

Najnovšia kolekcia uznávaného módneho dizajnéra Jakuba Polanku je inšpirovaná búrkou. „Vďaka tomu že je všetko temnejšie, skryté veci a farby vystúpia a zintenzívnia. Je to moment keď všetko získava nový rozmer, farby, vône a objemy. Stromy vo víchre majú úplne iný rozmer a snáď aj zmysel existencie,“ uvádza na margo svojej kolekcie. Na prehliadke jesennej edície MBPFW sme mohli zahliadnuť kontrasty lesku a matu, architektonické formy pohybu, krehkosť hodvábu a brutalitu kože. Kolekcia, kde sa prepája hi-tech s tradičným krajčírstvom.

    738

    Súvisiace články