Udržateľnosť a ekologickejší prístup k móde je veľmi dôležitou témou, ktorá čoraz väčšmi rezonuje v mnohých z nás. Túto tému otvorilo aj Britské velvyslanectvo v Bratislave, ktoré 7.septembra usporiadalo diskusiu spojenú s módnou prehliadkou.

 

udržateľnosť fashion revolution ekológia móda ekologická diskusia

 

Spôsob, akým vyrábame, používame a likvidujeme svoje oblečenie, sa stal neudržateľným. Textilná výroba prispieva k zmene klímy viac ako medzinárodná letecká a lodná doprava dohromady, spotrebováva obrovské množstvá sladkej vody a vytvára chemické a plastové znečistenie. Čo je ešte horšie, menej ako 1 percento textilných materiálov sa opätovne recykluje,” povedal veľvyslanec Nigel Baker, čím oficiálne otvoril toto podujatie. Tento event moderovala Barbara Jagušák Heribanová, ktorá je ambasádorkou Fashion Revolution na Slovenku a zároveň je aj módnou aktivistkou.

 

20210907 Sustainable Fashion Talk 381

 

Diskusie sa zúčastnila Carry Somers, spoluzakladateľka Fashion Revolution v Spojenom kráľovstve. Súčasťou tohto podujatia však bola aj módna prehliadka, v rámci ktorej svoju tvorbu predstavili britskí módni návrhári - BAV TAiLOR, Ira Iceberg, ale aj Slovenka žijúca v Británii, Antónia Haľko, ktorá založila značku Trace Collective. Okrem nej slovenskú tvorbu odprezentovali Mária Štráneková a Richard Rozbora, ktorí takisto majú osobnú skúsenosť so životom v Británii. Mária absolvovala stáž v módnom štúdiu Preen a v módnom dome Alexander McQueen v Londýne. Richard je absolventom prestížnej Univerzity Central Saint Martins v Londýne.  

 

20210907 Sustainable Fashion Talk 288

 

Témou boli aj možnosti štúdia módy v Británii, kde nemohla chýbať ani London College of Fashion, ktorá tiež ponúka program zameraný na udržateľnú módu. V rámci tohto podujatia sme však spoznali aj nových, zaujímavých hráčov v udržateľnej móde - Cucumber Clothing s vlastným, potu-odolným materiálom, ďalej Wills Vegan Shoes a platformu Aequem zameranú na predaj udržateľných značiek. Do diskusie sa pridala aj spoločnosť DS Smith, ktorá je popredným dodávateľom udržateľných obalov vo svete módy.

 

20210907 Sustainable Fashion Talk 599

 

Podujatie bolo súčasťou aktivít britského veľvyslanectva spojených s globálnou konferenciou o klíme tzv. COP26, ktorej Spojené kráľovstvo tento rok predsedá.  
 
 

Vyberáme z najnovšieho TOP FASHION

ROVNOVÁHA

Letné číslo sme venovali objavovaniu krásy, ktorú so sebou prináša ručná práca. Má svoje miesto aj v dnešnej dobe – masovej a digitálnej? Aká je jej pridaná hodnota?

 

 top fashion magazín leto 2021

 

Najnovšie zo sekcie módaTrendy móda | 17.sep 2021

Objavte jesennú obuv na každú príležitos...

Móda dnes už pomaly ani nepozná pravidlá, hranice formálneho a neformálneho, elegantného a ležerného sa stierajú, čím pokrývajú nové, univerzálne...


Trendy móda | 15.sep 2021

5 jesenných outfitov podľa Newyorčaniek

Aktuálne prebiehajúci týždeň módy v New Yorku je perfektnou outfitovou inšpiráciou na jeseň. Štýlové dámy nám ukazujú, ktoré kúsky sú...


Trendy móda | 14.sep 2021

Ako kombinovať ružovú farbu?

Sympatická Nemka Leonie Hanne je ako real-life Barbie. Blond vlasy, skvelá figúra a dokonalý šatník. S módnou to jednoducho vie...


Trendy móda | 14.sep 2021

Elegantné jesenné vrstvenie

Jednou z výhod jesene je to, že nám umožňuje experimentovať s módou. Kombinovať môžeme najrôznejšie kúsky, pričom viaceré vrstvyvôbec nie...

YR2109 AK 31 SK trees banners 300x300 

300x600 GOLD SK

 

Naše tipy

Štýlové módne ikony z Copenhagen Fashion...

Na týždňoch módy je skvelé to, že módnu inšpiráciu načerpáte aj mimo prehliadkových mól. V uliciach ...

Interiérové doplnky do štýlových domácno...

Ak rozmýšľate nad malým refreshom svojho bývania, nemusíte hneď uvažovať nad rekonštrukciou. Aj malm...

Ako nosiť maxi sukne?

Maxi sukňa je skvelý kúsok, ktorý sa dokáže prispôsobiť rôznym udalostiam. V stylingu vám poskytuje ...