Byť ekologickejší neznamená iba prestať nakupovať vo fast fashion reťazcoch každý víkend, ale aj nakupovať menej a zo správnych zdrojov. Poradíme vám ako na to, bez toho aby to zruinovalo vašu peňaženku.

 

ekologicka moda nakupy

 

Dvakrát meraj a raz rež

Staré dobré pravidlo je aplikovateľné aj na nákupy. Spýtajte sa samých seba: Skutočne danú vec potrebujem? Mám ju s čím nosiť? Využijem ju vo svojom šatníku alebo ide o jednorazovú záležitosť? Niekedy nás totiž zlákajú fast-fashion reťazce extrémne nízkymi cenami, neodolateľnými ponukami a v šatníku sa nám tak kopia veci, ktoré si niekedy ani neoblečieme. Prispôsobte preto nákupy týmto trom bodom: 1. Nevyhnutnosť kúpy, 2. Využiteľnosť v aktuálnom šatníku, 3. Nadčasovosť.

 

Vintage je nové luxury

Trh so second hand módou je v rozpuku. Vintage či kúsky z druhej ruky nakupujú všetci od celebrít až po influencerov či vašich susedov. V sekáčoch sa dajú nájsť skutočne skvelé kúsky, ktoré sú cenovo dostupné, ale aj dizajnové skvosty či dokonca rarity. Takto nielenže nájdete zaujímavé modely za zlomok ich pôvodnej ceny, ale zároveň im aj dávate druhý život. Presne na takýchto miestach by mali končiť aj veci z vášho šatníku, ktoré sú zachovalé, ale u vás už doslúžili.

 

1 von a 1 dnu

Riaďte sa pravidlom, že nový kúsok do šatníka doplníte vtedy, keď jeden vyradíte. Ak teda vaše zimné čižmy doslúžili, pokojne si kúpte nové. Pokiaľ to je kabelka, investujte do nového, kvalitného modelu. Na túto stratégiu je samozrejme nutné ma vybudovaný pevný, šatníkový základ, ktorý veľmi jednoducho iba regulujete.

 

Spravte si research

Nie všetko drahé je automaticky lepšie, udržateľnejšie. Skontrolujte si, ako sa známe značky a módne domy správajú, či sa snažia byť ekologickejšie. Pomôže vám v tom Fashion Transparency Index.

 

Eko značky

Ponuka ekologických, udržateľných kúskov je dnes už skutočne poriadne bohatá. Nájdete na je krásnu spodnú bielizeň, štýlové a nadčasové šaty na leto, klasické džínsy, vegánske kabelky a omnoho viac. Prelustrujte internet a nájdite lepšiu alternatívu. Za nás vyhráva ASOS Eco Edit, Net-A-Porter Net Sustain, či značky ako Reformation a Everlane.

 

Najnovšie zo sekcie módaTrendy móda | 27.feb 2020

Okuliare inšpirované prírodou a minimali...

Značka Yohji Yamamoto je známa svojim netypicky abstraktným prístupom k dizajnu, ktorý sa vždy dokonale odzrkadlí v unikátnom výsledku. Nebojí sa tiež...


Trendy móda | 27.feb 2020

Street Style na PFW FW20

Pánske prvky, praire móda, ale aj športové kúsky dominujú parížskemu street stylu počas týždňov módy. Pozrite sa, ako módne ikony...


Trendy móda | 26.feb 2020

Keď je nakupovanie zážitkom

Takmer polovica (44%) ľudí dnes uprednostňuje nákupy online, pričom najčastejšie nakupovanou kategóriou je práve móda*. Tento spôsob nakupovania je rýchly...


Trendy móda | 25.feb 2020

Svadobné šaty v boho štýle sú inšpirovan...

Uvoľnenosť, neformálnosť a splývavosť - taký je boho, inak povedané bohémsky štýl v obliekaní. A nejde len o klasické spoločenské...

 

envy inca inchi 2 300x300

 

envy inca inchi 2 300x300

banner.300x600 miluska

 

Naše tipy

Kostýmové trendy na jar

Džínsová bunda, trench coat či lodičky, to sú typické jarné kúsky. K tomuto ročnému obdobiu vša...

Džínsy na jarný spôsob

Univerzálne, praktické, pohodlné, také sú džínsy. Milované mnohými ženami na svete a niektoré s...

5 tipov ako na ekologický šatník

Byť ekologickejší neznamená iba prestať nakupovať vo fast fashion reťazcoch každý víkend, ale aj nak...