Top Fashion Bar
Kúpiť predplatné Search
Kúpiť predplatné

Made in Czecho-Slovakia / 28. máj 2012

Spomienka na Bety K.Majerníkovú

Minulý týždeň opustila nečakane tento svet talentovaná výtvarníčka, šperkárka, ale aj hudobníčka Bety K.Majerníková. My sme mali to šťastie spolupracovať s ňou pri prvom vydaní Top Fashion, kde sme vám ju predstavili, spolu s ďalšími talentovanými šperkárkami.

Spomienka na Bety K.Majerníkovú

28. 5. 12

Minulý týždeň opustila nečakane tento svet talentovaná výtvarníčka, šperkárka, ale aj hudobníčka Bety K.Majerníková. My sme mali to šťastie spolupracovať s ňou pri prvom vydaní Top Fashion, kde sme vám ju predstavili, spolu s ďalšími talentovanými šperkárkami. Dovoľte, aby sme si po týchto smutných udalostiach spomenuli na jej špecifickú tvorbu.

Výtvarníčka a šperkárka Bety K.Majerníková študovala u profesora Karola Weisslechera na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave v ateliéri Kov a Šperk. Počas štúdia absolvovala študijné pobyty v sklárskom ateliéri na University of Sunderland (UK) a tiež štúdium šperku a brúsenia drahých kameňov na FH Idar Oberstein (D). Neskôr pôsobila ako asistentka v ateliéri Kov a Šperk na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave kde získala v roku 2007 doktorát za prácu zaoberajúcu sa pôvodnosťou umeleckého diela v globálnej spoločnosti.

Vo svojich prácach prepájala na viacerých úrovniach krásu s utrpením, iróniu s kritikou. Často vystavovala v zahraničí a spolupracovala aj so slovenskými módnymi tvorcami ako je Marcel Holubec či Michaela Ľuptáková. Jej práce bolo možné zhliadnuť od New Yorku po Minsk a dostala za ne viaceré ocenenia (Editors price Designblok 2008 Praha, Kruhy na vode 2005...). Z materiálov používala plast, oceľ, striebro, perly, sklo i polodrahokami.

Prehľad tvorby:
Bubbles a TV´s (2005 – 2007) – jemne ironizujúce kolekcie inšpirované televíziou a „nadľudskými" bytosťami ktoré sa nám z neho prihovárajú.
Materiál – striebro, drahé kamene, plasty, oceľ.


WRAF (2008 – 2010) – kolekcia vychádza z tvaroslovia zbraní, autorka sa snažila poukázať na to aká dokáže byť krása, alebo túžba po nej, nebezpečná a nátlaková. Že sa niekedy dokáže táto túžba otočiť proti nášmu zdraviu a aj zdravému rozumu (anorexia a pod.), tiež ju v tejto kolekcii inspirovalo slovné spojenie „ženské zbrane".
Materiál: perspex, oceľ, hematit, sklo

Pozemské záhrady (2011) – Kolekcia vychádzajúca z tvaroslovia kvetov – ľalií, ktoré autorka kombinuje z výjavmi z nášho pozemského sveta. Tak ako kombinuje motívy, tak aj materiály, plasty kombinuje s plátkovým striebrom, perlami či polodrahokamami (hematit).

Napriek tomu, že Bety vyštudovala výtvarné umenie, mala blízko aj k hudbe a pôsobila ako speváčka jednej z najúspešnejších slovenských kapiel – Noisecut.


{youtube}dj1D8Mr2dps{/youtube}
pripravila: Jana Zajasenská

    6195

    Súvisiace články