15.11.2015
Módny projekt Fashion LIVE! venuje tradične veľkorysý priestor mladým talentom. Druhý prehliadkový deň otvorila módna show Ateliéru odevného dizajnu Vysokej školy výtvarných umení známeho tiež pod označením Ateliér 343. Študenti v ňom pracujú pod vedením Júlie Sabovej, ktorej sme sa opýtali na ich aktuálne smerovanie i uplatnenie v praxi.
Aká je filozofia vášho pedagogického pôsobenia?
Tento rok je to už dvadsať rokov, čo vediem Ateliér odevného dizajnu. Samozrejme, časom sa moja filozofia a pedagogické smerovanie formuje, no stále je pre mňa prvoradý individuálny prístupu a podpora osobitého talentu každého zo šudentov. Vždy sa snažím pochopiť ich osobnosti a správne ich v rámci možností a schopností nasmerovať. Nesnažím sa študentov pretvárať, ale rozvíjať, čo je v nich kreatívne. Spoločná práca a pôsobenie v ateliéri, kde pracujú všetky ročníky pohromade pripravuje študentov aj na budúcu tímovú prácu. Práve tento moment je v našom obore veľmi dôležitý. Výsledkom takéhoto spoločného snaženia sú aj každoročné absolventské módne prehliadky na ktorých participujú všetky ročníky a tým pádom postupne získavajú skúsenosti a kontakty. Podporujem tiež študentov v účasti na medzinárodných súťažiach mladých módnych dizajnérov vo svete a snažím sa vytvoriť zdravé konkurenčné prostredie s vysoko nastavenou kvalitatívnou latkou.
Kde sa podľa vás absolventi v rámci módneho sektoru môžu uplatniť?
Poznáme situáciu vo veľkých textilných a odevných firmách, vieme, kam smeruje výroba väčšiny odevných značiek. Ale na druhej strane vieme, že ako protipól sa objavujú úspešné mladé brandy, ktoré apelujú na spomalenie a transparentnosť výroby a pôvodu materiálu. Doba, keď absolvent túžil po vlastnej značke či kamennom obchode, je za nami. Dizajnéri pracujú viac v tímoch, pohybujú sa vo virtuálnom svete.
Do ateliéru odevného dizajnu si z veľkého počtu prihlásených uchádzačov vyberám len troch až štyroch študentov. Toto nízke číslo je hlavne z toho dôvodu, aby sa absolventi mohli uplatniť v svojom odbore, lebo náš trh práce je pomerne malý. Situácia sa ale vyvíja a doba prináša aj nové formy a možnosti.
Počas štúdia majú študenti možnosť vycestovať do zahraničia na pracovnú stáž, čo považujem za veľmi dôležitý dotyk s realitou. Naučia sa to, čo im akademické prostredie nemôže poskytnúť. Študenti sa v posledných rokov zúčastnili takýchto pracovných stáži napríklad v Antverpách v Studiu A.F. Vandevorst a Studiu Ann Demeulemeester, v Ultrechte v Studiu Aquido, v Londýne u Alexandra McQueena alebo v Reykjaviku u Linda Björg Arnardóttir. Tiež môžu absolvovať stáž v niektorej automobilovej firme ako VW alebo AUDI v oddeleniach Colour and Trim.
K rozšíreniu možností uplatnenia absolventov momentálne dopomohlo aj nové vybavenie nášho ateliéru digitálnymi technológiami, ktoré rozširujú zručnosti a vedomosti študentov.
Tak ako v každom inom odbore aj v oblasti odevného dizajnu je vlastná ambícia a šikovnosť kľúčovým faktorom k úspechu.
Na Fashion LIVE! predstavili svoje kolekcie študenti Terézia Feňovčíková, Jakub Straka, Octavia Mckenzie, Zuzana Kedroňová, Lucia Švecová, Terézia Šišková, Kristína Poláčková a Emma Klein. Rôznorodosť ich tvorby potvrdzuje pestrosť štýlov na slovenskej módnej scéne.
Kristína Poláčková:
Emma Klein:
Jakub Straka:
Terézia Šišková:
Lucia Švecová:
Terézia Feňovčíková:
Zuzana Kedroňová:
Octavia Mckenzie:
pripravili: Jana Zajasenská a Miroslava Ferklová
foto: Marek Rebroš
Pražský fashion week odštartuje koncom apríla
Vo svete aktuálne prebiehajú lokálne edície týždňov módy, samozrejme…