Posledný prehliadkový deň na Mercedes-Benz Prague Fashion Week nás zobral do minulosti aj budúcnosti. Dizajnérky Michaela Hriňová a Denisa Dovala čerpali svoju inšpiráciu z histórie, avšak mladí dizajnéri z univerzít nám ukázali svoj pohľad na módu v budúcnosti. 

 

mbpfw 3 módna prehliadka praha fashion week týždeň módy

 

 

AIM by Michaela Hriňová

Slovenská dizajnérka Michaela Hriňová predstavila kolekci s názvom Don’t forget. Inšpirovaná bola koreňmi, predkami, výchovou a spomienkami na domov. Zároveň však ponúka náhľad do budúcnosti, kde sa tieto elementy opäť prepájajú, ale odkazuje aj na prítomnosť, v ktorej takisto majú silný hlas. Dizajnérka na to využíva ľudové prvky z krojov, ktoré však transformuje do moderných modelov. Každý model oplýva výrazne aktuálnym dojmom, avšak je dopĺňaný prvkami ako suknice, spodničky, zástery, výšivky či ozdobné lemy.

Do konceptu sa však mieša moderný minimalizmus v podobe sofistikovaných siluét a neutrálnych farieb, ktoré pridávajú na kontraste minulosti a súčasnosti. Cieľom tejto kolekcie bolo vyzvvať svoje nositeľky, aby nezabudli odkiaľ pochádzajú a aby sme boli hrdí na to, kam patríme. Hovorí o našich mamách a babkách ako o silných ženách, ktoré zvládli akúkľovek prácu a zároveň si zachovali svoju krehkosť.

 

Denisa Dovala

Inšpiráciu v histórii našla aj Denisa Dovala, ktorá ladila svoju najnovšiu kolekciu do témy slovenských bohýň. Ide o nadviazanie na spoluprácu, ktorá vznikla so Slovinským múzeum, ktoré dizajnérku priviedlo k idei vytvoriť kolekciu so slovanskou tematikou. Slovanské bohyne ako Morena, Mokoš, Živa, Lada či Dodola a Kupala sa tak stali jej múzou. Symboly, heslá a farby jednotlivých bohýň sa tak do kolekcie premietli v podobe potlačí a charakteristických farieb.

Kolekcia je sústredená an zvýraznenie línii ženského tela a tým oslavuje aj bohžskosť každej ženy. Splývavé materiály a ich efektné kombinácie sa starajú o podčiarknutie ženskej podstaty každého z modelu. Dizajnérka chcela touto kolekciou poukázať na históriu, ktorá je spätá s našimi životmi a pretaviť ich do aktuálnej módy a moderných šatníkov žien.

 

Technická univerzita Liberec

V rámci prehliadky Technickej univerzity v Liberci odprezentovali svoje semestrálne a bakalárske práce vybraní študenti z 2. a 3. ročníkov zo študijných programom Návrhárstvo šperkov a Návrhárstvo textilu a odevov. Na prehliadke sa podieľalo 8 študentov, ktorí si zvolili svoje vlastné témy.

Každý z nájdejných dizajnérov tak predstavil svoju unikátnu identitu, ktorou prinášajú na módnu scénu dávku odvahy, ale aj elegancie a sofistikovanosti. Mnohé z modelov sú založené na nadčasovosti a univerzálnosti s dávkou experimentálneho prístupu. Iné zase vynikajú práve odvahou robiť veci inak a ochoty búrať zaužívané pravidlá.

 

Univerzita Tomáša Baťu v Zlíne: Ateliér Design odevov

10 dizajnérov z Univerzity Tomáša Baťu v Zlíne dostalo možnosť odprezentovať svoje bakalárske a magisterské práce. Táto kolekcia prezentuje pestrú názorovú paletu jednotlivých dizajnérov, ktorí prostredníctvom svojej tvorby dokázali odprezentovať svoj autentický prístup vo vnímaní odevu.

Cieľom kolekcie bolo predstaviť odev ako médium komunikácie na zdieľanie emócií, príbehov a posolstiev, ale aj funkcie. V rámci prehliadky boli predstavené aj pánske modely, časť z nich založená na nadčasovej elegancii, druhá zase na experimentálnom prístupe. V rámci dámskych modelov sme videli takisto rôznorodosť prístupov, ktorá začínala na sofistikovanej modernosti a končila až surreálne pôsobiacích konštrukciách.

 

 

Foto: © 2021 Mercedes-Benz Prague Fashion Week

 

Najnovšie zo sekcie módaTrendy móda | 12.jún 2021

Najmódnejšie strihy dámskych džínsov v s...

Rifle sú módnou ikonou v podstate odvtedy, ako sa dostali k širokým masám a asi neexistuje žena, ktorá aspoň jedny...


Trendy móda | 11.jún 2021

Najlepšie materiály na leto

Letné šatníky prispôsobujeme výberom aktuálnych trendov a typov produktov, ale zaujímať by sme sa mali aj o materiály, z ktorých...


Trendy móda | 11.jún 2021

Šperkové trendy na leto

Toto leto bude do veľkej miery patriť retro trendom. Podobne to bude aj v prípade šperkov, ktorých dizajn je častokrát...


Trendy móda | 10.jún 2021

Kapsulový šatník na dovolenku

Zbaliť sa na dovolenku býva veľká výzva, zmestiť všetky naplánované outfity do jedného kufra si vyžaduje veľa kreativity. Tieto kúsky...

 

Naše tipy

Džínsy na jar: 6 štýlových outfitov

Ak patríte k milovníčkam džínsov, určite sa im neplánujete vyhýbať ani na jar. Avšak v tomto období ...

SOM STORE otvára POP-UP predajňu so slov...

Concept store SOM môžete poznať najmä z online sveta, kde ponúka to najlepšie zo slovenskej a českej...

Jarný manikúrový trend: Trblietky

Nie všetky trendy sú logické (čoho dôkazom sú napríklad kožené košele na leto). V beauty svete by sm...