Iris van Herpen a Guo Pei sú pre nás jednoznačnými lídrami vo sfére haute couture. Je síce Pravda, že značky ako Christian Dior, Chanel či Valentino dokážu zakaždým pozitívne prekvapiť a priniesť módu do novej sfére, avšak tvorba týchto dvoch dizajnérok je ako z iného sveta. Poďte sa s nami pozrieť na to, ako vyzerali ich najnovšie kolekcie predstavené počas Haute Couture Week-u pre sezónu SS20.

 

hcwss203

 

Iris van Herpen

Dizajnérka počas niekoľkých rokov svojej tvorby dokázala, že dokáže do módy efektívne zakomponovať akýkoľvek motív, ktorý nájde v prírode. Častokrát to bývajú vtáky, listy, bubliny, fosíle, zvuk vĺn a podobne. Múzou pre jej najnovšiu kolekciu boli organizmy žijúce hlboko v oceáne ako polypovce a dendrity. Vo svojich modeloch sa snažila vyobraziť ich pohyby a zmeny v ich stavbe či štruktúre.

Keďže išlo o kolekciu inšpirovanú hlbokým oceánom, prehliladka bola zahalená do temných farieb, ktoré nechávali naplno vyniknúť farby modelov. Každý z modelov predstavoval iný organizmus a stav jeho bytia, pričom aj jednotlivé materiály boli vyberané tak, aby čo najvernejšie odrážali pohyb morských živočíchov. “Niekedy mi pripadajú niektoré látky doslova mŕtve. Keďže chcem svojimi dizajnmi evokovať život, musia to byť látky, ktoré stelesňujú moje sny,” povedala dizajnérka. V kominácii s konštrukciou, ktorá bola ako vždy prepracovaná, dôkladná a majstrovská, dosiahla unikátny výsledok, ktorý vytváral dojem živých látok.

Výsledný pocit z každého modelu bol taký, akoby bol súčasťou tela modelky a tvoril akúsi extenziu jej prirodzených pohybov. Jednoducho opäť bravúrna práca od Iris, ktorou obohatila módny a dizajnový svet.

 

 

Guo Pei

Guo Pei žije vo svojom unikátnom svete, ktorý odráža aj jej tvorba. Je často teatrálna, často má kostýmové prvky a nebojí sa opulencie. Hyperboly a prehnanosť sú jej obľúbenými elementmi a nechýbali ani v tejto kolekcii. Oproti tej predchádzajúcej, ktorá sa venovala téme smrti a posmrtného života, bola o čosi pozitívnejšia a svetlejšia. Tentokrát nás zobrala na fantazijný výlet do Himalájí.

Zasnežené pohoria, ktoré sú považované za posvätné a častokrát za domov bohov, sa tak stali jej inšpiráciou pre kolekciu na jar a leto. „To, čo prezentujem na snehu je moja vlastná interpretácia tohto mysteriózneho, duchovne silného miesta,“ povedala dizajnérka na margo kolekcie. Toto pre ňu výnimočné miesto prepojila so starožitnými látkami, ktoré sama zbiera. Na výbere si dala záležať a hľadala čo najstaršie látky, ktoré by dodali kolekcii dojem trvácnosti a permanentnosti. Niektoré dizajny sú vyrobené z veľmi unikátnej, starej látky využívanej na výrobu opasku obi v kimone, ktorú vypátrala v Japonsku. Využila ju však veľmi kreatívne, z opačnej strany a tým odhalila vyšívané obrazce z druhej strany a dosiahla efekt priznaných nití. Jej cieľom bolo dosiahnuť iné vnímanie vzorov.

Siluety boli extravagantné, na jednej strane inšpirované kimonami, na druhej strane tibetskými odevmi. Vyniknúť nechávala rôzne motívy a vzory starých látok, no pridávala k nim najmodernejšie detaily ako kvetiny z 3D tlačiarne, moderné vrstvy organzy či perie.

Foto: Indigital

Najnovšie zo sekcie módaTrendy móda | 07.máj 2021

Deň matiek so značkou Fendi

Na oslavu Dňa matiek si značka Fendi pripravila pestrú ponuku štýlových darčekov, ktoré sú inšpirované nielen trendami tejto sezóny, ale...


Fashion Week | 05.máj 2021

Minulosť a budúcnosť na treťom prehliadk...

Posledný prehliadkový deň na Mercedes-Benz Prague Fashion Week nás zobral do minulosti aj budúcnosti. Dizajnérky Michaela Hriňová a Denisa Dovala...


Trendy móda | 05.máj 2021

Must-have sezóny: 90’s slnečné okuliare

Milovníci retro trendov, zbystrite! Ďalšie trendy z 90.rokov ožívajú a tentokrát prichádzajú na scénu vo forme doplnkov. Počas jari a...


Trendy móda | 05.máj 2021

Jarné trendy zo Škandinávie

Keď v beauty priemysle vládnu trendy z Kórei, v móde to sú trendy zo Škandinávie. Množstvo noviniek k nám už...

 

Naše tipy

Nadčasové outfity, ktoré neprestanú bavi...

Vo svete neustále meniacich sa trendov zakaždým nájdeme prvky, ktoré pretrvávajú. Neprestávajú nás b...

Beauty test: TOP 10 laky na nechty

Manikúra se na dlouhé měsíce stala domácí záležitostí, i pokud jste na to dosud nebyly zvyklé. Recep...

Spring Vibes: Jarné farebné kombinácie

Prineste do svojho outfitu jarnú atmosféru pomocou farieb. Stavte na jemné odtiene pastelov alebo na...