Iris van Herpen a Guo Pei sú pre nás jednoznačnými lídrami vo sfére haute couture. Je síce Pravda, že značky ako Christian Dior, Chanel či Valentino dokážu zakaždým pozitívne prekvapiť a priniesť módu do novej sfére, avšak tvorba týchto dvoch dizajnérok je ako z iného sveta. Poďte sa s nami pozrieť na to, ako vyzerali ich najnovšie kolekcie predstavené počas Haute Couture Week-u pre sezónu SS20.

 

hcwss203

 

Iris van Herpen

Dizajnérka počas niekoľkých rokov svojej tvorby dokázala, že dokáže do módy efektívne zakomponovať akýkoľvek motív, ktorý nájde v prírode. Častokrát to bývajú vtáky, listy, bubliny, fosíle, zvuk vĺn a podobne. Múzou pre jej najnovšiu kolekciu boli organizmy žijúce hlboko v oceáne ako polypovce a dendrity. Vo svojich modeloch sa snažila vyobraziť ich pohyby a zmeny v ich stavbe či štruktúre.

Keďže išlo o kolekciu inšpirovanú hlbokým oceánom, prehliladka bola zahalená do temných farieb, ktoré nechávali naplno vyniknúť farby modelov. Každý z modelov predstavoval iný organizmus a stav jeho bytia, pričom aj jednotlivé materiály boli vyberané tak, aby čo najvernejšie odrážali pohyb morských živočíchov. “Niekedy mi pripadajú niektoré látky doslova mŕtve. Keďže chcem svojimi dizajnmi evokovať život, musia to byť látky, ktoré stelesňujú moje sny,” povedala dizajnérka. V kominácii s konštrukciou, ktorá bola ako vždy prepracovaná, dôkladná a majstrovská, dosiahla unikátny výsledok, ktorý vytváral dojem živých látok.

Výsledný pocit z každého modelu bol taký, akoby bol súčasťou tela modelky a tvoril akúsi extenziu jej prirodzených pohybov. Jednoducho opäť bravúrna práca od Iris, ktorou obohatila módny a dizajnový svet.

 

 

Guo Pei

Guo Pei žije vo svojom unikátnom svete, ktorý odráža aj jej tvorba. Je často teatrálna, často má kostýmové prvky a nebojí sa opulencie. Hyperboly a prehnanosť sú jej obľúbenými elementmi a nechýbali ani v tejto kolekcii. Oproti tej predchádzajúcej, ktorá sa venovala téme smrti a posmrtného života, bola o čosi pozitívnejšia a svetlejšia. Tentokrát nás zobrala na fantazijný výlet do Himalájí.

Zasnežené pohoria, ktoré sú považované za posvätné a častokrát za domov bohov, sa tak stali jej inšpiráciou pre kolekciu na jar a leto. „To, čo prezentujem na snehu je moja vlastná interpretácia tohto mysteriózneho, duchovne silného miesta,“ povedala dizajnérka na margo kolekcie. Toto pre ňu výnimočné miesto prepojila so starožitnými látkami, ktoré sama zbiera. Na výbere si dala záležať a hľadala čo najstaršie látky, ktoré by dodali kolekcii dojem trvácnosti a permanentnosti. Niektoré dizajny sú vyrobené z veľmi unikátnej, starej látky využívanej na výrobu opasku obi v kimone, ktorú vypátrala v Japonsku. Využila ju však veľmi kreatívne, z opačnej strany a tým odhalila vyšívané obrazce z druhej strany a dosiahla efekt priznaných nití. Jej cieľom bolo dosiahnuť iné vnímanie vzorov.

Siluety boli extravagantné, na jednej strane inšpirované kimonami, na druhej strane tibetskými odevmi. Vyniknúť nechávala rôzne motívy a vzory starých látok, no pridávala k nim najmodernejšie detaily ako kvetiny z 3D tlačiarne, moderné vrstvy organzy či perie.

Foto: Indigital

Najnovšie zo sekcie módaTrendy móda | 25.sep 2020

Kolaborácia Ralph & Russo x Audemars Pig...

Presah módy do iných odvetví je vždy zaujímavým krokom, o čom svedčí aj množstvo kolaborácií, ktoré v dnešnom svete vzniká. Jednou z tých...


Módne ikony | 25.sep 2020

Dorota Kullová: Mať úctu k sebe samej je...

V roku 2013 sa zúčastnila na Schwarzkopf Elite Model Look, kde sa prebojovala do československého finále. Napriek tomu, že nezvíťazila...


Fashion Week | 24.sep 2020

Sledujte prvú prehliadku Rafa Simonsa pr...

Milánsky týždeň módy je už v plnom prúde. 24.septembra o 14:00 sa navyše uskutoční prehliadka úplne prvej kolekcie značky Prada...


Trendy móda | 23.sep 2020

Jesenný must-have: Mokasíny

Už ste odložili posledný model letných sandálov na zimný spánok? Alebo ešte dúfate, že nás prekvapí pár horúcich dní? Za...

 
 predplatné new

 
 predplatné new

 

Naše tipy

Z leta na jeseň: Ako prispôsobiť starost...

To, že pomaly oficiálne končí leto neznamená, že si ešte v nasledujúcich mesiacoch nebudeme môc...

Skin Restart po lete

Po lete sme všetci nabití pozitívnou energiou, no naša pleť má iný názor. Je unavená. Doprajte jej p...

Street stylová inšpirácia z MBPFW: Deň 3

Aj napriek tomu, že módny svet aktuálne miluje neutrálne odtiene hnedej, krémovej a sivej, v&nb...