Patríte k milovníkom izbových rastlín a kvetín? Alebo ste naopak zástancovia minimalizmu, v ktorom sa nenájde priestor pre rastliny? V oboch prípadoch by ste však mali vedieť, že kvety v interiéri majú priaznivý vplyv na psychiku v rôznych smeroch.

 

kvety šťastie psychika

 

O záhradkárčení či starostlivosti o bytové rastliny sa často hovorí ako o balzame na dušu. Tieto aktivity nám umožňujú odbremeniť myseľ, zrelaxovať ju a zároveň ju pripraviť na ďalšiu mentálnu či fyzickú prácu. Zrejme aj preto nás to mnohých počas karantény ťahalo ku rôznym kvetinám. Čo však hovoria štúdie?

Štúdia, ktorú realizovala značka Bloom & Wild zistila, že jednoduché, rýchle aranžovanie kytice má veľmi pozitívne účinky na myseľ. Dokáže redukovať stres, napätie a harmonizuje nervový systém. Na to, aby ste dostali svoju mentálnu stránku do pohody vám bude stačiť 30 minút práce s kvetinami.

 

peter bucks wjdHhmiS2Pk unsplash

 

Prečo to tak je? Kvetiny a izbové rastliny nám ponúkajú senzorický zážitok, priťahujú nás farbami, svoju symetriou, čo stimuluje tvorbu dopamínu, oxytocínu a serotonínu v mozgu. Tieto hormóny sú nazývané aj hormónmi šťastia. Vyplavenie týchto hormónov je veľmi nápomocné najmä v stresových situáciách či pri dlhšej pracovnej záťaži. Toto zároveň vysvetľuje, prečo sa cítime lepšie v prírode. Na to, aby ste si dopriali trochu relaxu a hormónov šťastia však vôbec nemusíte chodiť von, v prípade, že sa to nedá, alebo jednoducho nemáte kam. Ak si prinesiete kúsok prírody dovnútra, výsledok bude rovnaký.

 

sonnie hiles iANAdaNu7mg unsplash

 

Kvety však majú vplyv na psychiku aj z dlhodobého hľadiska. Podľa výskumov na State University of New Jersey, kvety majú okamžitý dopad na pocit šťastia bez ohľadu na vek. Z dlhodobého hľadiska pomáhajú pri depresiách, úzkosti a psychickej záťaži. Súvisí to nielen s ich vizuálnou stránkou, ale aj s osobným prepojením, ktoré sa medzi ľuďmi vytvára pri darovaní kvetov.

 

katy anne hqPJfPc45Fo unsplash

 

S kvetmi to je teda veľmi podobné ako v prípade umenia, dizajnu, módy či architektúry. Ich vizuálna stránka má veľmi silný, stimulujúci vplyv na náš mozog, čo im umožňuje priaznivo ovplyvňovať náladu. Ak ešte doma nemáte aspoň jednu izbovú rastlinu, určite si ju doprajte. Prípadne sa sami potešte kyticou čerstvých kvetov a nezabudnite ani na svojich blízkych.

Najnovšie zo sekcie lifestyleDizajn | 04.júl 2020

Surfovanie s Burberry

Keď sa luxusné módne domy objavia vo svete dizajnu najrôznejších produktov, vždy to stojí za to. Značka Saint Laurent pravidelne...


Gastro | 01.júl 2020

Letné drinky pre krajšiu pleť

So stúpajúcimi teplotami stúpa aj naša spotreba vody, alebo teda, mala by stúpať. Len dostatočne hydratovaný organizmus totiž dokáže správne...


Voľný čas | 26.jún 2020

Iryna Zelyk: Moje knihy vymažú deťom boľ...

Talentovaná spisovateľka Iryna Zelyk prináša na pulty kníhkupectiev nový manuál pre rodičov ako zvládať hnev svojich detí. Autorka, ktorej motívom...


Dizajn | 26.jún 2020

BAUHAUS: Fluidum života samého

„Cieľom nie je žiadny štýl, dogma ani móda! Bauhaus bude živý, len pokiaľ nebude lipnúť na forme, ale práve naopak...

 predplatne
 

 predplatne
 

 

Naše tipy

Crop top na elegantný spôsob

Skrátené topy sú skvelou voľbou do letných outfitov. Ukážu kúsok kože, poskytnú voľnosť aj komfort a...

AM-PM Beauty s Kateřinou Sokolovou

Krása pramení z vnútra. Katka Sokolová je toho dokonalým príkladom. Jej kariéru v módnom svete ...

Vespa podľa Christian Dior

Keď sa povie Vespa, mnohí z nás si predstavia idylickú jazdu úzkymi talianskymi uličkami, iní z...