Určite ste postrehli, že do jaskýň sa nechodí len na exkurzie, ale aj na špeciálne procedúry, ktoré prebiehajú konkrétne v soľných jaskyniach. Soľná terapia nie je žiadnou novinkou, práve naopak. Už dlhé roky sa využíva na rôzne terapeutické účely. Aké má benefity?

 

soľná terapia

 

História

Ako vznikla soľná terapia? Jej počiatky siahajú do roku 1843, do susedného Poľska – soľnej bane Wieliczka. Lekár Felix Boczkowski pracoval na výskumu s baníkmi a pri svojej analýze zistil, že práve baníci zo soľných jaských majú omnoho menej respiračných problémov ako bežní baníci. Začalo sa preto v tejto sfére experimentovať a výsledkom bolo zistenie, že inhalácia soľného prachu je pre organizmus veľmi prospešná. Existujú záznamy, ktoré dokazujú, že soľnú terapiu využívali už starovekí Rimania a Gréci.

Dnes sa tak bežne môžete vybrať na soľnú terapiu priamo do jaskýň alebo do špeciálnych zariadení, ktoré simulujú podmienky v tomto prostredí.

 

Benefity

Veda pre nás bohužiaľ nemá dostatočné množstvo výskumov v tomto smere, no tie, ktoré prebehli alebo prebiehajú, poukazujú na niekoľko benefitov. Na základe skúseností ľudí, ktorí túto terapiu podstúpili vieme, že z nej do veľkej miery benefitujú alergici, astmatici a či ľudia s inými respiračnými ochoreniami. Ak máte aspoň slabú alergiu a spomeniete si na to, ako pomáha len samotný pobyt pri mori, dokážete si predstaviť, na akom princípe tento mechanizmus funguje, no samozrejme omnoho intenzívnejšie.

Druhým obrovským benefitom je úľava od úzkosti a depresií. V tomto prípade presne vieme, že hlboké nádychy pomáhajú stimulovať blúdivý nerv, ktorý priamo ovplyvňuje parasympatický nervový systém, čoho výsledkom je relax a uvoľnenie. Ak si k tomu prirátame, že do soľnej jaskyne sa chodí bez telefónov, výsledkom je skutočne intenzívny oddych bez zbytočných, rušivých elementov z vonku.

Soľná terapia takisto pomáha odbúravať toxíny z tela, najmä z respiračného systému, avšak aj zo samotnej pokožky, a navyše napomáha posilňovať imunitný systém.

 

 

Najnovšie zo sekcie lifestyleVoľný čas | 14.apr 2021

MET Gala sa vráti už tento september!

MET Gala patrí k najprestížnejším galavečerom na svete a podobne ako mnohé ďalšie spoločenské udalosti, aj ona bola minulý rok...


Dizajn | 08.apr 2021

Insta-famous nábytok

Instagram je skvelou platformou na hľadanie inšpirácie aj nových trendov. Platí to nielen v prípade módy, ale aj pri interiérovom...


Voľný čas | 07.apr 2021

Vôňa jari v kolekcii Basil Verde od LUMI...

Ak by ste mali opísať jar pomocou vône, aké tóny by ju tvorili? Boli by svieže a sladké alebo skôr...


Dizajn | 07.apr 2021

H&M Home uvádza kolaboráciu s Diane von ...

Každý rok čakáme, s kým predstaví H&M najnovšiu módnu kolaboráciu. Počas rokov sa na jej konte nazbieralo množstvo zvučných mien...

 

Naše tipy

Jarné klasiky pre všetky šatníky

Aký kúsok vám ako prvý napadne, keď sa povie jarná klasika? U nás to je nestarnúci trench coat či mo...

Kultové kozmetické produkty s bohatou hi...

Starostlivosť o pleť a kozmetika vo všeobecnosti sa dnes teší obrovskej popularite, čo potvdrzujú aj...

Trendy šperky, ktoré premenia každý outf...

Príležitosti vynosiť zaujímavé šperky je v tomto období pomenej, ale využiť ich môžeme pokojne aj do...