Často sa hovorí o tom, koľko chémie je v kozmetike, no menej sa hovorí o tom, koľko chémie prinášame do domácnosti vďaka čistiacim prostriedkom, ktoré využívame pri upratovaní. Pokiaľ ste sa rozhodli aj vy, že to skúsite prírodnejšie a ekologickejšie, poradíme vám, ako na to.

 

ekologicke upratovanie

 

4 tipy pre ekologickejšiu domácnosť:

1. Žite minimalisticky. Nehromaďte doma nepotrebné veci ani veci zapadajúce do kategórie „nikdy nevieš, kedy sa to zíde“, lebo pravdepodobne sa to nezíde. Iba vám to doma zavadzia a vytvára dojem neporiadku.

2. Majte doma po ruke praktické pomôcky ako ocot, sóda bikarbóna či citrónová šťava, zídu sa nielen pri varení.

3. Nepoužívajte jednorazové, papierové či bavlnené utierky. Investujte do kvalitných textilných utierok, ktorými sa dá utierať prach, umývať okná či podlahy dlhé roky.

4. Veľmi jednoduchá zmena, ktorou urobíte veľký rozdiel- nekupujte vždy nové fľaše s pracím práškom či avivážou, už takmer v každej drogérii si môžete starú nádobu dočapovať prostriedkom, ktorý potrebujete.

412 2 tierra verde mydlove orechy v bio kvalite na pranieVyskúšajte napríklad Mydlové orechy v bio kvalite na pranie

 

14 power cleaner mint 270 600x740CHISTEE, Koncentrát Universal  Screenshot 2020 02 10 at 18.17.27PÁNBACH, Univerzálny čistič 

 

 

Upratovacie alternatívy, ktoré by ste mali mať doma:

Sóda bikarbóna

Všestranný pomocník si poradí s odstránením pachov z chladničky, z čalúnenia aj kobercov. Využiť ju môžete aj na vyčistenie škvŕn v umývadlách či na umytie riadov.

 

Ocot

Zriedený ocot s vodou vám zase pomôže pri umytí kúpeľne a toalety, pri umývaní okien a čistení zrkadiel. Tiež si poradí s vodným kameňom v kanviciach, a príborom dodá lesk.

 

Utierky

Na jednorazové papierové utierky by ste už mali zabudnúť. Ide o skutočne zbytočné míňanie papieru a vytváranie odpadu. Zaobstarajte si kvalitné utierky špeciálne navrhnuté na upratovanie.

 

Pranie a mikrovlákna

Pri každom, aj tom najšetrnejšom praní sa do kanalizácie uvoľňujú mikrovlákna. Aby ste tomu predišli, môžete do práčky nainštalovať filtre, ktorý ich zachytáva.

8774 3 xbzsu z7Vrecko na pranie proti mikroplastom

 

Citrónová šťava

Citrusové šťavy majú silné bieliace účinky a preto sa využívajú na odstraňovanie škvŕn, napríklad aj z dreva. Takisto vám pomôžu pri čistení toalety či sprchových kútov.

 

Lufa

Táto skvelá, praktická pomôcka je takisto multifunkčná. Na jednej strane sa dá použiť na skvelú exfoliáciu tela a tváre, ale poradí si aj s umývaním riadov.

honeycomb morska hubka 14 eatgreen 600x600Morský úľ na umývanie riadov či tela

Najnovšie zo sekcie lifestyleCestovanie | 12.aug 2020

Když se sen stane realitou

Pětihvězdičkový boutique hotel Chateau Herálec nabízí unikátní designové ubytování a exkluzivní servis na jednom z nejkrásnějších romantických zámků v Čechách...


Dizajn | 11.aug 2020

Bytové doplnky podľa Diptyque

Určite sa zhodneme na tom, že značka Diptyque nie je len o úžasných vôňach, ale aj o celkovom dizajne. Či už parfumy...


Dizajn | 07.aug 2020

New wave

Módne trendy sa menia každú sezónu, aj keď nápady sa vracajú zväčša v recyklovanej podobe. Môžeme však to isté povedať...


Dizajn | 06.aug 2020

NOMINÁCIE CE ZA AR 2020

Ocenenie CE ZA AR už 19. rok upozorňuje na spoločenskú hodnotu architektonických diel a profesionálnych výkonov slovenských architektov. Jeho význam...

 predplatne

salonangels banner 300x300 B
 

 predplatne

salonangels banner 300x300 B
 

 

Naše tipy

Všetko o celulitíde

Takmer každá žena s ňou bojuje a nenávidí. Pritom je to úplne bežná záležitosť, ktorá vôbe...

Vlasové doplnky tohto leta

Toto leto si medzi vlasovými doplnkami vybojovali najvyššie priečky v popularite najmä trendy z...

6 letných účesov z Instagramu

Keď sa povie letný účes, väčšina z nás si predstaví dnes už legendárne beach waves. Aj keď je p...