Rastliny sú skvelým dekoračným prvkom do interiérov, avšak majú aj inú moc. Podľa mnohých štúdií dokážu povzbudiť kreativitu, myslenie a pomáhajú zvládať aj stres či napätie. Aké najväčšie benefity nám izbové rastliny prinášajú do našich domovov?

 

plants@craigmilran

 

 

Pomáhajú zvládať stres

Štúdia, ktorú viedla Chungnam National University v Južnej Kórei v roku 2015 zistila, že izbové rastliny vplývajú na sympatický nervový systém a tým upokojuje. Pri experimente dostali účastníci na výber- splniť úlohu na počítači alebo presadiť rastlinu. Tí, ktorí si vybrali presádzanie, boli omnoho pokojnejší, čo potvrdili psychologické a fyziologické testy.

 

Podporujú kreativitu

Iná štúdia z roku 2016, ktorú urobila Regent’s University London zistila, že rastliny máme radi pravdepodobne aj kvôli ich zelenej farbe. Vo svojom výskume dali skupinkám ľudí plniť rovnaké úlohy, prvá z nich bola v miestnosti s rastlinami a s výhľadom na prírodu, druhá bola v miestnosti so zelenými stenami a tretia bola v obyčajnej miestnosti bez výhľadu a rastlín. Pri prvých dvoch skupinách bola zaznamenaná zvýšená vizuálna kreativita.

 

Redukujú napätie

National Chung Hsing University v roku 2005 zistila, že ľudia, ktorí pracujú v prostredí s dostatkom živých rastlín alebo s výhľadom do záhrady či na prírodu, sú omnoho menej napätí a vystresovaní.

 

Čistia myseľ

Listy rastlín majú však ďalšiu skvelú schopnosť. Podľa štúdie University of Reading totiž dokážu správne nastaviť myseľ. Testovali to na obrázkoch listov, ktoré predkladali účastníkom experimentu. Po ňom vraj mali čistú myseľ a boli skvelo pripravení na prácu a sústredenie.

 

Zvyšujú produktivitu

Čo myslíte, kto je viac produktívny- človek v miestnosti s rastlinami alebo bez rastlín? University of Exeter potvrdila, že práca v interiéri doplnenom dostatkom izbových rastlín pozitívne vplýva na produktivitu pracovníkov.

 

Izbové rastliny, ktoré sa v experimentoch použili:

1Potosovec zlatý (@stamenandstem)

 

 

2Syngónium stopkatolisté (@plant.your.life)

 

 

3Aglaonema (@mysteerimaiju)

 

 

4Dracéna (@plant.my.home)

 

 

5Filodendron (@philodendronfanatic)

 

 

6Sansevieria trojpása (@kitsandplants)

 

 

7Lopatkovec (@houseplantjournal)Foto: Instagram

Najnovšie zo sekcie lifestyleIRL | 21.jan 2020

Veronika Cifrová Ostrihoňová: Slovensko ...

To, že Instagram je povrchná záležitosť, ktorá vám nemôže dať nič hlbšie, už dávno neplatí. Je to aj vďaka tomu...


Cestovanie | 21.jan 2020

Cestovateľské trendy na rok 2020

Už máte cestovateľské plány na tento rok? Vybrali ste si exotické destinácie alebo ste nad svojimi dobrodružstvami rozmýšľali úplne inak?...


Dizajn | 20.jan 2020

Virgil Abloh navrhol kolekciu nábytku

Popri navrhovaní pre vlastnú značku Off-White a pri vytváraní pánskej línie značky Louis Vuitton, Virgil Abloh stíha ešte aj navrhovať nábytok...


Dizajn | 20.jan 2020

Hermés predstavuje novú kolekciu porcelá...

Značka Hermés je po celom svete známa svojimi ikonickými šatkami, ktoré sú častokrát zdobené farebnými, rôznorodými motívmi. Inšpirovanú sú exotikou...

 

YR banner

predplatne

 

YR banner

predplatne

banner.300x600 miluska

Naše tipy

7 účesových trendov na zimu

Rozmýšľate, čo s vlasmi pod čiapkou? Ako sa učesať tak, aby vám účes vydržal aspoň počas pracov...

Stylingové triky so šálom

Kto v zime nevychádza z domu bez šálu? Pokiaľ je tento kúsok neodmysliteľnou súčasťou každ...

5 zimných outfitov podľa Severaniek

Kde hľadať inšpiráciu pre zimné outfity ak nie práve v šatníkoch Severaniek? Fínky, Švédky či N...