Rastliny sú skvelým dekoračným prvkom do interiérov, avšak majú aj inú moc. Podľa mnohých štúdií dokážu povzbudiť kreativitu, myslenie a pomáhajú zvládať aj stres či napätie. Aké najväčšie benefity nám izbové rastliny prinášajú do našich domovov?

 

plants@craigmilran

 

 

Pomáhajú zvládať stres

Štúdia, ktorú viedla Chungnam National University v Južnej Kórei v roku 2015 zistila, že izbové rastliny vplývajú na sympatický nervový systém a tým upokojuje. Pri experimente dostali účastníci na výber- splniť úlohu na počítači alebo presadiť rastlinu. Tí, ktorí si vybrali presádzanie, boli omnoho pokojnejší, čo potvrdili psychologické a fyziologické testy.

 

Podporujú kreativitu

Iná štúdia z roku 2016, ktorú urobila Regent’s University London zistila, že rastliny máme radi pravdepodobne aj kvôli ich zelenej farbe. Vo svojom výskume dali skupinkám ľudí plniť rovnaké úlohy, prvá z nich bola v miestnosti s rastlinami a s výhľadom na prírodu, druhá bola v miestnosti so zelenými stenami a tretia bola v obyčajnej miestnosti bez výhľadu a rastlín. Pri prvých dvoch skupinách bola zaznamenaná zvýšená vizuálna kreativita.

 

Redukujú napätie

National Chung Hsing University v roku 2005 zistila, že ľudia, ktorí pracujú v prostredí s dostatkom živých rastlín alebo s výhľadom do záhrady či na prírodu, sú omnoho menej napätí a vystresovaní.

 

Čistia myseľ

Listy rastlín majú však ďalšiu skvelú schopnosť. Podľa štúdie University of Reading totiž dokážu správne nastaviť myseľ. Testovali to na obrázkoch listov, ktoré predkladali účastníkom experimentu. Po ňom vraj mali čistú myseľ a boli skvelo pripravení na prácu a sústredenie.

 

Zvyšujú produktivitu

Čo myslíte, kto je viac produktívny- človek v miestnosti s rastlinami alebo bez rastlín? University of Exeter potvrdila, že práca v interiéri doplnenom dostatkom izbových rastlín pozitívne vplýva na produktivitu pracovníkov.

 

Izbové rastliny, ktoré sa v experimentoch použili:

1Potosovec zlatý (@stamenandstem)

 

 

2Syngónium stopkatolisté (@plant.your.life)

 

 

3Aglaonema (@mysteerimaiju)

 

 

4Dracéna (@plant.my.home)

 

 

5Filodendron (@philodendronfanatic)

 

 

6Sansevieria trojpása (@kitsandplants)

 

 

7Lopatkovec (@houseplantjournal)Foto: Instagram

Najnovšie zo sekcie lifestyleDizajn | 18.sep 2019

Louis Vuitton vytvoril kolekciu s umelco...

Značka Louis Vuitton sa vrhla do ďalšej umeleckej spolupráce. Tento krát sa spojila s americkým umelcom Jonasom Wood, s ktorým...


Dizajn | 17.sep 2019

Interiérové trendy v priebehu rokov

Trendy ovplyvňujú nielen módny priemysel, ale všetky sféry života. V prípade interiérového dizajnu však trendy idú s módou ruka v ruke. Ako vyzerali...


Voľný čas | 17.sep 2019

Beach Brain: Benefity pobytu pri mori

Väčšina ľudí miluje leto, šum mora, teplý piesok pod nohami a hrejivé slnko na pokožke. Nie je to však iba...


Cestovanie | 16.sep 2019

Najdrahšie hotelové suity na svete

Hotelová izba v cene niekoľkoročného platu bežného človeka? Áno, aj také existujú a presne tam vás dnes pozývame. Samozrejme virtuálne. Emphaty...

banner.300x600 miluska

Naše tipy

Ako si vybrať ofinu pre váš typ tváre?

Čím to je, že všetky Francúzky dokážu pôsobiť s ofinou maximálne sofistikovane za každých okoln...

Saint Laurent predstavuje kolekciu šport...

Ak ste si mysleli, že šport už nedokáže byť luxusnejší ako je teraz, značka Saint Laurent vás presve...

Beauty ikony preverené časom

Pätica popredných make-up artistiek zo Slovenska i z Česka nám prezradila, bez ktorých produktov sa ...