Rastliny sú skvelým dekoračným prvkom do interiérov, avšak majú aj inú moc. Podľa mnohých štúdií dokážu povzbudiť kreativitu, myslenie a pomáhajú zvládať aj stres či napätie. Aké najväčšie benefity nám izbové rastliny prinášajú do našich domovov?

 

plants@craigmilran

 

 

Pomáhajú zvládať stres

Štúdia, ktorú viedla Chungnam National University v Južnej Kórei v roku 2015 zistila, že izbové rastliny vplývajú na sympatický nervový systém a tým upokojuje. Pri experimente dostali účastníci na výber- splniť úlohu na počítači alebo presadiť rastlinu. Tí, ktorí si vybrali presádzanie, boli omnoho pokojnejší, čo potvrdili psychologické a fyziologické testy.

 

Podporujú kreativitu

Iná štúdia z roku 2016, ktorú urobila Regent’s University London zistila, že rastliny máme radi pravdepodobne aj kvôli ich zelenej farbe. Vo svojom výskume dali skupinkám ľudí plniť rovnaké úlohy, prvá z nich bola v miestnosti s rastlinami a s výhľadom na prírodu, druhá bola v miestnosti so zelenými stenami a tretia bola v obyčajnej miestnosti bez výhľadu a rastlín. Pri prvých dvoch skupinách bola zaznamenaná zvýšená vizuálna kreativita.

 

Redukujú napätie

National Chung Hsing University v roku 2005 zistila, že ľudia, ktorí pracujú v prostredí s dostatkom živých rastlín alebo s výhľadom do záhrady či na prírodu, sú omnoho menej napätí a vystresovaní.

 

Čistia myseľ

Listy rastlín majú však ďalšiu skvelú schopnosť. Podľa štúdie University of Reading totiž dokážu správne nastaviť myseľ. Testovali to na obrázkoch listov, ktoré predkladali účastníkom experimentu. Po ňom vraj mali čistú myseľ a boli skvelo pripravení na prácu a sústredenie.

 

Zvyšujú produktivitu

Čo myslíte, kto je viac produktívny- človek v miestnosti s rastlinami alebo bez rastlín? University of Exeter potvrdila, že práca v interiéri doplnenom dostatkom izbových rastlín pozitívne vplýva na produktivitu pracovníkov.

 

Izbové rastliny, ktoré sa v experimentoch použili:

1Potosovec zlatý (@stamenandstem)

 

 

2Syngónium stopkatolisté (@plant.your.life)

 

 

3Aglaonema (@mysteerimaiju)

 

 

4Dracéna (@plant.my.home)

 

 

5Filodendron (@philodendronfanatic)

 

 

6Sansevieria trojpása (@kitsandplants)

 

 

7Lopatkovec (@houseplantjournal)Foto: Instagram

Najnovšie zo sekcie lifestyleCestovanie | 12.aug 2020

Když se sen stane realitou

Pětihvězdičkový boutique hotel Chateau Herálec nabízí unikátní designové ubytování a exkluzivní servis na jednom z nejkrásnějších romantických zámků v Čechách...


Dizajn | 11.aug 2020

Bytové doplnky podľa Diptyque

Určite sa zhodneme na tom, že značka Diptyque nie je len o úžasných vôňach, ale aj o celkovom dizajne. Či už parfumy...


Dizajn | 07.aug 2020

New wave

Módne trendy sa menia každú sezónu, aj keď nápady sa vracajú zväčša v recyklovanej podobe. Môžeme však to isté povedať...


Dizajn | 06.aug 2020

NOMINÁCIE CE ZA AR 2020

Ocenenie CE ZA AR už 19. rok upozorňuje na spoločenskú hodnotu architektonických diel a profesionálnych výkonov slovenských architektov. Jeho význam...

 predplatne

salonangels banner 300x300 B
 

 predplatne

salonangels banner 300x300 B
 

 

Naše tipy

Všetko o celulitíde

Takmer každá žena s ňou bojuje a nenávidí. Pritom je to úplne bežná záležitosť, ktorá vôbe...

Vlasové doplnky tohto leta

Toto leto si medzi vlasovými doplnkami vybojovali najvyššie priečky v popularite najmä trendy z...

6 letných účesov z Instagramu

Keď sa povie letný účes, väčšina z nás si predstaví dnes už legendárne beach waves. Aj keď je p...