Top Fashion Bar
Kúpiť predplatné Search
Kúpiť predplatné

Voľný čas / 26. november 2013

KURT STALLAERT v Galérii mesta Bratislavy

Agentúra Pavleye Art and Culture v spolupráci s Galériou mesta Bratislavy uvádza slovenskú galerijnú premiéru belgického umelca menom Kurt Stallaert. Výstava nazvaná BECAUSE WINTER LASTS LONGER THAN SUMMER predstaví výber zo sérií "Bodybuilders" a "motion stills".

KURT STALLAERT v Galérii mesta Bratislavy

26.11.13

Agentúra Pavleye Art and Culture v spolupráci s Galériou mesta Bratislavy uvádza slovenskú galerijnú premiéru belgického umelca menom Kurt Stallaert. Výstava nazvaná BECAUSE WINTER LASTS LONGER THAN SUMMER predstaví výber zo sérií "Bodybuilders" a "motion stills". Divákom bude dostupná od 29.novembra do 16.februára v priestoroch Pálffyho Paláca.

„Kurt Stallaert má na komerčnom i umeleckom poli za sebou veľmi úspešné obdobie. Módna značka SISLEY nahradila v novej kampani Terryho Richardsona Kurtom Stallaertom, JAY Z ho prizval na zhotovenie vizuálu k jeho kampani na nový koňak a značka HUBLOT taktiež použije jeho vizuál na celosvetovú kampaň. Vo voľnej tvorbe Kurt pripravil niekoľko nových "motion stills" a ja som rád, že koniec roka 2013 zavŕši v priestoroch GMB," hovorí umelcov agent Jozef Pavleye.
„Diela Kurta Stallaerta sú pre mňa neustálym zastavovaním času, koncentráciou sa na tisíce okamihov v priebehu krátkeho deja. Každý jeden z týchto okamihov sa takto stáva plnokrvným vyjadrením situácie, čo ešte viac vyniká pri krátkych, zdanlivo banálnych dejoch," dodáva riaditeľ Galérie mesta Bratislavy Ivan Jančár.
„Moving Stills" predstavované v rámci výstavy Kurta Stallaerta v GMB sú vizuálne diela s unikátnym prístupom k obrazu, ktorý balansuje na hranici dvoch médií (fotografia a film), pričom plnohodnotne nie je ani jedným z nich. Stallaert používa špeciálnu filmovú kameru k zachyteniu extrémne pomalého pohybu v zdanlivo statickom zábere a ponúka tak možnosť zmeny obrazu v klasicky fotograficky koncipovanej situácii. Výsledkom je „moving still", ktorý na základe absencie naratívnosti v pohybe nie je filmom, ale obsahujúc v sebe pohyb a zmenu nie je ani fotografiou v tradičnom ponímaní. Toto spojenie, však nijako neprenáša Stallaertovu pozornosť mimo jeho hlavnú tému – totiž obraz ako taký", uvádza kurátor výstavy, Ladislav Babuščák.

Kurt_Stallaert_visual
Osobná tvorba Kurta Stallaerta

Kurt Stallaert (1969) je súčasný belgický vizuálny umelec. Ako módny a reklamný fotograf si vytvoril veľmi osobitý štýl, ktorý inšpiroval mnohé svetové značky. Neúnavné hľadanie autenticky silného výrazu v profesionálnej práci ho prirodzene priviedlo k umeleckej fotografii a najnovšie si zamiloval aj video a film.
V roku 2008 Kurt prekvapil belgickú umeleckú scénu pozoruhodnou sériou fotografií s názvom Svet kulturistov (2007 – 2012), ktorá pôsobí zároveň príťažlivo i hrozivo: svalnatí muži, ženy a deti sú zobrazení v imaginárnom svete. Pri práci nad touto sériou Kurt precestoval celý svet – nielen aby našiel potenciálnych kulturistov, ale tiež aby zachytil čo najautentickejšie prostredie. Svoju prvú kolekciu fotografií vytvoril v Bruseli a v Prahe. Neskôr, v roku 2010 Kurt odcestoval do Afriky, kde pokračoval v práci nad fotografiami čiernych svalovcov. O Svet kulturistov čoskoro prejavili záujem galérie, internetové umelecké časopisy, súkromní zberatelia a múzeá v Belgicku i za jeho hranicami. Neskôr v roku 2010 bol výber z jeho snímok kulturistov vystavený v rámci projektu The Weight Body v renomovanom múzeu Dr. Guislaina v Gente aj v známom Ghent Art Fair. Krátko nato nasledovali ďalšie výstavy.
Pri pohrávaní sa s hranicami medzi realistickou a surrealistickou fotografiou Stallaert čoskoro začal objavovať možnosti pohyblivého obrazu. V roku 2012 začal experimentovať s vysokorýchlostným sériovým fotografovaním a vytvoril diela, ktoré sám nazýva moving stills, diela prekračujúce hranice medzi fotografiou a filmom. Rozdelenie jedinej fotografie na stovky záberov pri vysokorýchlostnom fotografovaní umožňuje zobraziť súčasne viac realít. Pri zbežnom pohľade sa zdá, že ide len o zarámované fotografie alebo statické zábery z videa. Až keď sa divák prizrie pozornejšie, zistí, že zdanlivo statická snímka sa pomaly pohybuje. Kurt Stallaert vo svojich moving stills vytvára napätie medzi krásou a ťaživým očakávaním, a tým nás núti prezerať si ich znovu a znovu, akoby sa v nich malo niečo dôležité odohrať. Alebo sa to práve odohralo?
Stallaert sa vo svojich prácach snaží prekračovať hranice imaginácie a obohacovať o estetický rozmer aj zdanlivo každodenné udalosti. Zmyselnými metamorfózami ľudského tela, spomalením času a zhutnením priestoru dosahuje intenzívne emotívny účinok, ktorý sa v rovnakej miere prejavuje na jeho fotografiách aj videu. Jeho umelecké diela vytvárajú akúsi modernú mytológiu, vťahujú nás do snového sveta, ktorý sa zdá byť dôverne známym a zároveň nereálnym. Balansovanie medzi snom a realitou spôsobuje, že snímky diváka súčasne odpudzujú i priťahujú, odstrašujú i zvádzajú, takže je zvedavý na ďalšie a ďalšie.
V rámci svojej prvej samostatnej medzinárodnej výstavy Kurt Stallaert prináša to najlepšie zo svojej tvorby do Galérie mesta Bratislavy. V múroch tejto historickej budovy vznikla výstavná hala ad hoc, ktorá zodpovedá mierke danej expozície, aby si diváci mohli prezrieť vystavované diela v pomalom pohybe. Príležitosť oboznámiť sa s osobnou tvorbou Kurta Stallaerta sa nenaskytne tak často, pretože umelec uprednostňuje neokázalosť a starostlivo si vyberá, kde bude vystavovať. Príďte si vychutnať cestu, na ktorú vás pozývajú monumentálne fotografické záznamy Kurta Stallaerta z jeho ranej „kulturistickej" kolekcie, doplnenej o niekoľko najnovších moving stills.

Výstava potrvá od 29. novembra 2013 do 16. februára 2014.
Srdečne odporúčame!

Text: Veerle De Saeger (2013)

 

    3359

    Súvisiace články