Top Fashion Bar
Kúpiť predplatné Search
Kúpiť predplatné

Dizajn / 23. október 2012

Najpredávanejšie dizajnové kreslo na svete

V tomto roku oslavuje priehľadné kreslo Louis Ghost od firmy Kartell desiate výročie svojho vzniku. Vďaka 1,5 miliónu predaných kusov sa stalo svetovo najpredávanejším dizajnovým kreslom.Louis Ghost je zároveň lídrom v oblasti transparentného nábytku.

Najpredávanejšie dizajnové kreslo na svete

23.10.2012

V tomto roku oslavuje priehľadné kreslo Louis Ghost od firmy Kartell desiate výročie svojho vzniku. Vďaka 1,5 miliónu predaných kusov sa stalo svetovo najpredávanejším dizajnovým kreslom.

Louis_Ghost_uvodny

Louis Ghost je zároveň lídrom v oblasti transparentného nábytku. Jeho uvedením na trh v roku 2002 sa priehľadný dizajn stal absolútnym hitom. Autorom kresla je francúzsky dizajnér Philippe Starck. Ako hovorí, s príchodom polykarbobnátovej injektáže – prvým výsledkom tejto technológie bola stolička La Marie (takisto od Kartell) – už minimalizmus nebol potrebný.

Louis_Ghost_02

Louis_Ghost_04Starck sa snažil do nového priemyselného produkt vtlačiť spomienku na dávnu epochu, ktorá rozhodne nešetrila ozdobnosťou. Stoličky z obdobia kráľa Ľudovíta XV. šikovne redizajnoval a vytvoril akéhosi „ducha" doby. „Nie ste si celkom istí, čo to je, ale každý kreslo vníma ako niečo blízke. Je prítomné, keď si ho želáte vidieť, ale môžete ho aj ľahko zakamuflovať. Spolovice sa stráca, stáva sa nehmotným. Ako celá produkcia našej civilizácie," vysvetľuje Phillipe Starck.

Louis_Ghost_05
Eklektický vzhľad a multifunkčnosť umožnili široké využitie kresla, od súkromných rezidencií, reštaurácií, barov, až po múzeá, divadlá a záhrady. Môžete ho nájsť v pražskej opere, budapeštianskej univerzite či parížskej kaviarni. Počas svojej existencie nadobudlo kreslo rozličné podoby a povrchové úpravy, objavilo sa na maľbách, fotografiách, obálkach časopisov či v seriáli Sex v meste. Vo svojej zbierke nábytku ho má dokonca aj populárna bábika Barbie. V roku 2004 mu v rámci charitatívneho projektu La Source prepožičalo novú tvár až 43 kreatívnych umelcov, medzi nimi aj módni návrhári ako Christian Lacroix, John Galliano či Jean-Charles de Castelbajac.

V súčasnosti tvorí kreslo Louis hlavu celej rodiny transparentného nábytku firmy Kartell, do ktorej patrí subtílnejšia verzia kresla Victoria Ghost, stolík Charles Ghost, zrkadlo Francois Ghost či detské kresielko Lou Lou Ghost.

Louis_Ghost_01

pripravila: Anna Salvová
foto: Kartell

 

    7772

    Súvisiace články