20. 1. 2012
Dnes vám prinášame už štvrtú časť o významných svetových dizajnéroch. Dnes - Verner Panton.
Svetoznámy dizajnér sa narodil v dedinke Gamtofte na ostrove Funen. Po skončení strednej školy sa chcel venovať umeniu, ale jeho otec, ktorý pracoval ako hotelier, sa postavil proti. Kompromisom bolo štúdium polytechniky (1944 – 1947) a architektúry na Dánskej kráľovskej umeleckej akadémii v Kodani (1947 – 1951). Počas štúdia v Kodani sa zoznámil s architektom Poulom Henningsenom, čo bol začiatok dlhoročného a veľmi silného priateľstva. Henningsen odporučil Vernera do kancelárie slávneho architekta Arneho Jacobsena, kam nastúpil na svoju prvú odbornú prax. „Nikdy som sa od nikoho nenaučil viac než od Arneho. Naučil ma istote v remesle a vzťahu k práci," zhodnotil Panton spoluprácu s Jacobsenom. V roku 1953 sa spolu architektom Hansom Ove Barfodom vydali autokarom na cestu po Európe, ktorú Panton následne zopakoval sám. Navštívil množstvo nábytkárskych výrobcov a nadviazal veľa priateľstiev a profesijných kontaktov. V roku 1955 si v Kodani otvoril vlastné architektonické štúdio. Jeho inovatívne architektonické návrhy, ako bol montovaný dom (1955) a domy z lepenky „Cardboard House" (1957) a plastu „Plastic House" (1960), vyvolali medzi odborníkmi i laickou verejnosťou mnoho diskusií. Aj keď mu najväčšiu slávu priniesla dômyselne tvarovaná plastová stolička Pantonchair, bol najmä majstrom svetla. Teóriou svetla a jeho pôsobením na okolie sa úspešne zaoberal roky. „Hlavným cieľom mojej práce je provokovať ľudí, aby zapojili svoju predstavivosť. Množstvo ľudí žije v šedivej komformite a predstava, že by mali používať farby, ich desí. Ja chcem dodať ľuďom odvahu používať fantáziu prostredníctvom svetla, farieb, textilu a nábytku," hovoril Verner Panton o zmysle svojej práce.
Ukážky z tvorby:
Do FOTO Lamp MOON, 1960: imoriadne inovatívne tienidlo lampy „Moon" je zostrojené z pohyblivých lamiel, pomocou ktorých sa dá nastaviť intenzita a smer osvetlenia.
HEART CONE, 1959
CONE CHAIR, 1958
Kreslo Heart Cone Chair - variant vychádzajúci zo stoličky Cone Chair z roku 1958 získala svoje meno vďaka tvaru pripomínajúcemu srdce. Kreslo charakteristické veľkými vyčnievajúcimi krídlami môže byť interpretované aj ako moderné poňatie klasického ušiaka.
PANTON CHAIR, 1960: najväčšiu slávu priniesla Vernerovi Pantonovi elegantne tvarovaná stolička vyrobená z jedného kusa plastu. Bola vytvorená pre firmu Vitra, ktorá ju vyrába od roku 1967 a pravidelne uvádza na trh špeciálne verzie tejto stoličky v aktuálnych farbách. Naposledy bola na trh uvedená „Purple Panton" v limitovanej sérii asi tisíc kusov.
FLOWER POT, 1968: dizajn i široká paleta farebného riešenia tejto lampy sú inšpirované šťastnými dňami hnutia hippies Flower Power (kvetiny majú moc). Lampa môže slúžiť ako centrálne osvetlenie miestnosti, ale existuje aj vo verzii určenej napríklad na nočný stolík.
VP Globe, 1969: nezvyčajný svetelný glóbus. Priehľadné tienidlo dovoľuje svetlu rozptýliť sa na všetky strany v priestore. Disky nad a pod žiarovkou umožňujú regulovať intenzitu svetla.
pripravila: Ivona Partmanová a Sláva Štefancová
Taniere pre dobrý účel
K móde neodmysliteľne patrí aj dávka filantropie. V predvianočnom…