Top Fashion Bar
Kúpiť predplatné Search
Kúpiť predplatné

Dizajn / 12. január 2012

S nádychom histórie – 2.časť

V utorok sme na našej stránke predstavili prvého významného dizajnéra Arne Jacobsena. Dnes vám priblížime tvorbu ženy, ktorej meno ostane v dejinách dizajnu zapísané navždy – Florence Knoll. Narodila sa ako Florence Schust v USA v meste Saginaw v roku 1917.

S nádychom histórie – 2.časť

13. 1. 2012

V utorok sme na našej stránke predstavili prvého významného dizajnéra Arne Jacobsena. Dnes vám priblížime tvorbu ženy, ktorej meno ostane v dejinách dizajnu zapísané navždy – Florence Knoll. 

Florence_Knoll_Girard_2Narodila sa ako Florence Schust v USA v meste Saginaw v roku 1917. Navštevovala dievčenskú školu v Kingswood v Bloomfield Hills. Samotná architektúra školy, ktorú navrhol Eliel Saarinen, ju očarila natoľko, že ovplyvnila jej ďalšie smerovanie. V štúdiu pokračovala na slávnej Cranbrookskej akadémii umenia v Michigane. Bakalársky titul v odbore architektúra získala na Technickom inštitúte v Illinois v roku 1941 a od roku 1943 pracovala pre spoločnosť Hans G. Knoll nábytok. Keď sa vydala za Hansa Knolla, názov spoločnosti sa zmenil na Knoll Associates. V spoločnosti bola ako riaditeľka zodpovedná za dizajn nábytku a textilu. Florence prevzala vedenie spoločnosti po manželovej tragickej autonehode v roku a spolupracovala s najlepšími návrhármi (Franco Albini, Hans Bellman, George Nakashima, īsam Noguchi, Harry Bertoia a Eero Saarinen). Do nábytku pretransformovala svoje architektonické vedomosti a techniky. Priestory, ktoré vytvorila, sú charakteristické jednotou funkcie a dizajnu a jej racionálne rozvrhnuté kancelárie reagovali na meniace sa potreby človeka v každodennom živote a práci. Jedným z jej mnohých prestížnych ocenení je Zlatá medaila za priemyselný dizajn od Amerického inštitútu architektov a Národná medaila za umenie, ktorú jej v roku 2002 udelila Národná nadácia pre umenie Spojených štátov amerických. 


Ukážka z tvorby:

florence_knoll_benches_1_2_2
Benches, 1954: lavice boli navrhnuté na formálne sedenie alebo na príležitostné posedávanie vo verejných priestoroch, napríklad na recepciách hotelov či firiem, v halách alebo na chodbách univerzít či vo výstavných sieňach múzeí. Perfektne sa však hodia aj do priestorov súkromných domov. Čalúnenie dvoj- a trojsedadiel je v širokej škále textílií a kože. 
oval_table_2a
Oval table 1961, Design Center Stuttgart Award, 1969-1970: doska stola môže byť oválna alebo kruhová a rôzne materiálovo riešená (fólia, sklo, mramor alebo dyha). Rám a nohy sú zvárané z ťažkej leštenej alebo matnej ocele. 


Florence-Knoll-Credenza_2
Credenza, 1961: táto nízka skrinka sa stala štandardom v zariadení kancelárií 60. rokov minulého storočia. Základňa je zváraná zo oceľových profilov štvorcového prierezu. Posúvacie dvierka alebo zásuvky sa pohybujú na koľajniciach z lešteného hliníka. Doska môže byť z dreva alebo mramoru. 


Coffee_table_2
Coffee table, 1954, American Institute of Interior Design Award 1954: šikovný kus nábytku nachádza široké uplatnenie v domácnostiach i na pracoviskách. Pod štvorcovou alebo obdĺžnikovou doskou z mramoru alebo bieleho či čierneho skla je zváraný oceľový rám. 


sofa_2
Sofa, 1954: pohovka patrí do všestrannej kolekcie sedacieho nábytku. KnollStudio logo a podpis Florence Knoll sú vyrazené, rovnako ako v prípade všetkých jej produktov, na oceľovom ráme. Vnútorná kostra je z masívu a nechránené kovové časti a nohy sú z ťažkej ocele. Variabilná sedacia časť je čalúnená textíliami alebo kožou. 

pripravila: Ivona Partmanová a Sláva Štefancová 

    8345

    Súvisiace články