Top Fashion Bar
Kúpiť predplatné Search
Kúpiť predplatné

Dizajn / 10. január 2012

S nádychom histórie – 1.časť

Objavujú sa v kanceláriách najvplyvnejších ľudí, poznáme ich z titulných stránok prestížnych časopisov, vieme si ich predstaviť v našich domácnostiach... Chronicky známe kusy nábytku majú svojich autorov, ktorých mená nám však často unikajú.

S nádychom histórie – 1.časť

10. 1. 2012

Objavujú sa v kanceláriách najvplyvnejších ľudí, poznáme ich z titulných stránok prestížnych časopisov, vieme si ich predstaviť v našich domácnostiach... Chronicky známe kusy nábytku majú svojich autorov, ktorých mená nám však často unikajú. Preto sme sa rozhodli pripraviť pre vás exkluzívny miniseriál o najznámejších a najkultovejších dizajnéroch. Dnes vám ako prvého predstavíme Arne Jacobsena.

profilovka_2Arne Jacobsen
(1902 – 1971) sa narodil a vyrastal v Kodani, v mestskej časti Østerbro ako syn zámožného obchodníka a pracovníčky v banke. Na internátnej škole, do ktorej chodil, prejavil svoj talent pre kreslenie a zdalo sa, že sa vydá na cestu výtvarníka. Avšak jeho otec mal iné plány a Arne sa stal na krátku dobu námorníkom a neskôr murárskym učňom v Nemecku. Ako námorník absolvoval jedinú cestu do New Yorku, počas učňovských rokov v Nemecku zasa niekoľkokrát navštívil Taliansko. V tomto období vznikli jeho najlepšie akvarely. Nakoniec bol prijatý na Kodaňskú technickú akadémiu, pretože otec z neho chcel mať radšej architekta ako maliara. Po jej ukončení v roku 1924 pokračoval v štúdiu na Dánskej kráľovskej akadémii. Táto škola mala trvalý dopad nielen na jeho kariéru, ale vo všeobecnosti aj na dánsky dizajn nábytku.

V roku 1925 získal ako mladý študent architektúry svoje prvé ocenenie za nábytok – striebornú medailu na svetovej výstave v Paríži. Len dva roky po ukončí štúdia v roku 1929 vyhral zasa cenu za koncept domu budúcnosti na výstave v Kodani organizovanej Asociáciou architektov. Dom sa stal prvým príkladom modernistickej architektúry v Dánsku. Arne ako predstaviteľ funkcionalizmu vyznával dokonalý súlad formy a obsahu. Preslávil ho najmä dizajn sedacieho nábytku, hoci počas svojho života navrhol aj množstvo lámp, vodovodných batérií, ale i úžitkových predmetov ako napríklad príbor. Prezývali ho perfekcionistický modernista. Jeho návrhy priniesli technickú revolúciu a preslávili dánsky dizajn vo svete. Vďačí za to aj spolupráci so značkou Fritz Hansen, ktorá začala v roku 1923. Nech už pracoval s akýmkoľvek materiálom, ocenenia ho sprevádzali po celý život a predmety, ktoré navrhol sa stali súčasťou domácností po celom svete. 

Ukážky z jeho tvorby:

Ant
Ant, 1952:
stolička Mravec pripomínajúca siluetu mravca so zdvihnutou nohou bola navrhnutá do jedálne farmaceutickej spoločnosti Novo Nordisk. Vyrába sa aj vo verzii so štyrmi nohami.


Series_7_2
Series 7, 1955: pri stoličkách s číslom 7 použil Jacobsen novú techniku, ktorá mu umožnila ohnúť preglejku do dvoch častí. Detská verzia stoličky vychádzajúca z pôvodného návrhu sa začala vyrábať až po jeho smrti, v roku 2005.


AJ_table_lamp
AJ table lamp, 1956: stolná lampa bola navrhnutá v polovici 50. rokov, od roku 2010 sa predáva v nových odtieňoch farieb.


Swan_Chair
Swan Chair, 1958: labutie kreslo navrhol Arne pre priestory lobby a recepcie hotela Royal v Kodani. Je inšpirované organickými tvarmi.


Egg_1
Egg, 1958: slávne kreslo bolo navrhnuté rovnako pre hotel Royal. Prvotne sa vyrábalo v červenej farbe, dnes sa predáva s poťahmi mnohých farieb a vzorov, dokonca aj v hriešne drahej koženej verzii.


Swan_Sofa
Swan Sofa, 1958: labutia pohovka dopĺňa sériu nábytku vyrobenú v roku 1958.


Cylinda_Line
Cylinda line, 1964: séria nerezových čajníkov, servírovacích podnosov a pomôcok pre firmu Shelton, ktorá za svoj úspech vďačí spolupráci s Jacobsenom, dostala pri príležitosti 50. výročia založenia firmy nové rúčky v 12 pastelových odtieňoch.


Oxford
Oxford, 1965: otáčacie kancelárske kreslo vzišlo zo spolupráce s firmou Fritz Hansen, ktorá dodnes predáva Jacobsenov sedací nábytok.

pripravila: Ivona Partmanová a Sláva Štefancová 

    8697

    Súvisiace články