Top Fashion Bar
Kúpiť predplatné Search
Kúpiť predplatné

Dizajn / 24. august 2011

Tanec španielskej dizajnérky

Samu seba považuje za trocha posadnutú prácou a rada o diskutuje o detailoch s ostatnými. Každý projekt, ako hovorí, si vyžaduje dlhý dialóg medzi dizajnérom a klientom.

Tanec španielskej dizajnérky

patriciaSamu seba považuje za trocha posadnutú prácou a rada o diskutuje o detailoch s ostatnými. Každý projekt, ako hovorí, si vyžaduje dlhý dialóg medzi dizajnérom a klientom. Tento proces prirovnáva k dlhému a nádhernému tancu.

Nábytok tejto architekti nie je ľahké zaradiť – určite je však nekonformný a príťažlivý. Možno aj vďaka jej španielskemu pôvodu sú jej výtvory plné energie a humoru, odrážajú paradoxy konformity a individualizmu. Jej kariéra sa rozbiehala pozvoľne. Svoj prvý kus nábytku navrhla počas pôsobenia vo firme De padova na pozícií vedúcej produktového vývoja, začiatkom 90. rokov minulého storočia.


Neskôr, spolu s dvoma ďalšími priateľmi, si spoločne založili štúdio, v ktorom sa Patricia venovala architektúre a interiérovému dizajnu. V rokoch 1996 až 2000 pôsobila na poste manažérky štúdia Lissoni Associati, ktoré sa venuje činnostiam od architektúry a zariaďovania hotelov až po grafický dizajn. V roku 2001 otvorila v Miláne svoje vlastné štúdio a stala sa známou vďaka svojej práci pre značku Moroso.

Počas svojej stále trvajúce kariéry získalo mnoho dizajnérkych ocenení a prednášala na nespočetne veľa univerzitných seminároch. Dnes pôsobí po celej Európe a naďalej spolupracuje s mnohými nadnárodnými firmami.

antibody1Kreslo Antibody, posiate kvetmi, navrhla Patricia pre firmu Moroso v roku 2006. Svojím jedinečným dizajnom očarí azda každého. Našu redakciu zaujala jeho bielo-červená verzia, ktorú považujeme za najpôvabnejšiu.

V spolupráci s firmou Hansgrohe a jej prémiovou značkou Axor vytvorila táto dizajnérka kolekciu, ktorej poznávacou značkou sú otvory – či už na vani alebo umývadle. A majú svoj praktický dôvod. Uteráky už viacej nemusíte vešať cez okraj vane.
frilly
Stolička Frilly z polykarbonátu, vytvorená pre Axel, nezostáva svojmu menu „Volánik" nič dlžná – zvlnený efekt dodáva stoličke ľahký a jemný vzhľad plisovanej tkaniny. Ďalšia ukážka priemyselného sochárstva pretaveného do ergonomického tvaru.

Bend Sofa je vďaka svojmu modernému dizajnu viac ako obyčajná pohovka. Zaoblená, hoci monolitická forma, operadlo nepravidelného tvaru a rohové prvky sú zárukou komfortu. Pohovka pre B&B Italia zároveň ponúka možnosť flexibilného zloženia a nemusí byť nutne použitá len v interiéroch domácností.
chair
Stolička z bukového dreva The Log Chair, ktorú vytvorila dizajnérka pre Artelano, vyzerá ako pre ozajstných náčelníkov. Ozvláštňuje ju kožušina s dlhým vlasom, ktorá pochádza z mongolských oviec.
retrou
Hravé, ľahké a pritom elegantné. Zakrivené stoličky pochádzajú z kolekcie Re-trouve, ktorá okrem nich obsahuje aj kreslá, stoly, vázy a taburety. Všetky produkty sú k dispozícii v bielej, čiernej, žltej, tyrkysovej, zelenej a oranžovej spolu s vankúšikmi v mnohých farebných variantoch.

Čo kus, to originál.

crinolineThe Crinoline Chair pochádza z kolekcie ratanového nábytku pre exteriér, ktorého vzory sú jedinečné. Stolička je dostupná vo verzii s vysokým aj nízkym chrbtom.

Priehľadné svietidlo Caboche pre Foscarini je vyrobené z polymetylakrylátu. Patricia ho navrhla v roku 2005 spolu s dizajnérkou Elianou Gerotto.

caboche
K zariaďovaniu hotelov mala vždy blízko. O všestrannosti tejto dizajnérky svedčí aj fakt, že hotelová sieť Mandarin Oriental Hotels si ju najala na zariadenie interiéru luxusného Mandarin Oriental hotela v Barcelone.
oriental
Patricia Urquiola
Narodila sa v Oviede, v Španielsku, v roku 1961. Pôvodom je polovičná Baskička. Architektkou sa túžila stať od jej 12 rokov. Architektúru nakoniec aj vyštudovala v Madride, neskôr sa presťahovala do Talianska, kde v roku 1989 promovala na Politecnico di Milano, najväčšej talianskej univerzite technického zamerania, Jej školiteľom bol významný taliansky architekt a dizajnér Achille Castiglioni, ktorý spolupracoval s najznámejšími talianskymi značkami. V súčasnosti Patricia pracuje v Londýne.

TEXT Sláva Štefancová
FOTO archív firiem a hotela

    5889

    Súvisiace články