Minulý rok sme si cestovanie neužili, bude to tento rok inak? Podarí sa nám nabehnúť do starých koľají alebo sa budeme musieť prispôsobiť novým pravidlám a s nimi súvisiacimi trendami? Nahliadnite s nami do budúcnosti a objavte, čo cestovný ruch v najbližšom obodbí čaká.

 

cestovanie turizmus trendy budúcnosť 

 

 

Last-minute

Last-minute už nie je len pre dobrodružných cestovateľov, prípadne pre tých, ktorí striehnu na zvýhodnené ceny na poslednú chvíľu. Kvôli neustále meniacim sa pravidlám aj situácii súvisiacou s COVID-om, si čoraz viac ľudí necháva akýkoľvek booking leteniek či ubytovania na poslednú chvíľu. Tento rok pravdepodobne množstvo ľudí nenechá nič na náhodu a objednávanie dovoleniek neurobí s veľkým predstihom ako kedysi.

 

Uhlíkovo neutrálne

Udržateľnosť a ekológia začína byť dôležitá aj pri cestovaní. Mnohí eco-conscious cestovatelia hľadajú možnosti, ako vybalansovať emisie, ktoré počas ciest vyprodukujú a tak začínajú vznikať rôzne projekty a iniciatívy, ktoré to umožňujú. Iné zase pracujú na technológiách, ktoré zabránia produkcií emisií, prípadne dokážu uhlík úplne z atmosféry odstrániť.

 

Komunita ako priorita

Čoraz viac ľudí zaujíma svet mimo dovolenkových rezortov, chcú vidieť skutočný svet v konkrétnej destinácii, objaviť lokálnu kultúru, spoznať komunity. Toto všetko sa začína formovať na komunitnej úrovni, ktorá umožňuje turistom nahliadnuť do autentickej stránky destinácie. Lokálni sprievodcovia vám ukážu to, čo by vám cestovná kancelária nikdy nezabezpečila a navyše tým podporujete lokálnu ekonomiku a rozvoj.

 

Budgetové cestovanie

Po roku, kedy sa finančná situácia mnohých z nás zhoršila, môžeme očakávať nárast záujmu o cenovo dostupnejšie, bližšie destinácie. Množstvo ľudí pravdepodobne presedlá aj na cestovanie mimo hlavnej sezóny, čo takisto prinesie výrazné cenové rozdiely. Tešiť z popularity sa budú pravdepodobne destinácie ako Balkán.

 

Boutique lode

V COVID ére sa výletné lode ukázali ako veľmi problémovou záležitosťou. Tí, ktorí sa lodí neplánujú vzdať ani napriek tomuto však pravdepodobne presedlajú na menšie boutique loďky, ktoré ubytujú naraz len pár desiatok hostí (oproti bežných pár stoviek).

 

Virtuálne cestovanie

Keď sa cestovať fyzicky nedá, spoľahneme sa aspoň na to virtuálne cestovanie. Našťastie vzniká množstvo zaujímavých aktivít, ktoré by sme inak vyhľadávali pri cestovaní, v online priestore. Jednoducho tak môžeme navštíviť svetové galérie či múzea, môžeme sa zúčastniť koncertu alebo si vychutnať iný kultúrny zážitok. Vďaka virtuálnej realite sa dnes dá už aj navštíviť pláž z pohodlia svojej obývačky, čo je minimálne dobrá náplasť, kým čakáme na uvoľnenie opatrení.

 

Wellness

Po ťažkom roku potrebujeme dôsledný oddych, mentálny aj fyzický. Začíname vyhľadávať najrôznejšie wellnessové pobyty, ktoré nás dostanú do pohody, pomôžu nám vypadnúť z temnej doby, ktorú prežívame, doprajú nám detox, aj ten digitálny. Ozdravenie tela aj duše bude veľkým ťahúňom tohtoročného cestovania.

 

Cestovanie + práca

Minulý rok sme sa naučili pracovať z domu, čo sa môže javiť ako veľká výhoda, no nemeniace sa prostredie môže byť tiež nuda. Vycestovať na nové miesto, objaviť nové chute, vychutnať si morský vzduch či horskú atmosféru a popritom pracovať, bude pravdepodobne jedným z najväčších cestovateľských trendov nielen počas tohto roka.

 

Foto: Adobe Stock

 

Najnovšie zo sekcie lifestyleDizajn | 08.apr 2021

Insta-famous nábytok

Instagram je skvelou platformou na hľadanie inšpirácie aj nových trendov. Platí to nielen v prípade módy, ale aj pri interiérovom...


Voľný čas | 07.apr 2021

Vôňa jari v kolekcii Basil Verde od LUMI...

Ak by ste mali opísať jar pomocou vône, aké tóny by ju tvorili? Boli by svieže a sladké alebo skôr...


Dizajn | 07.apr 2021

H&M Home uvádza kolaboráciu s Diane von ...

Každý rok čakáme, s kým predstaví H&M najnovšiu módnu kolaboráciu. Počas rokov sa na jej konte nazbieralo množstvo zvučných mien...


Voľný čas | 06.apr 2021

Jarný detox domácnosti

Už ho máte za sebou alebo vás ešte len čaká? Hovoríme o jarnom upratovaní, ktoré sa už v mnohých domácnostiach...

 

Naše tipy

Jarné klasiky pre všetky šatníky

Aký kúsok vám ako prvý napadne, keď sa povie jarná klasika? U nás to je nestarnúci trench coat či mo...

Kultové kozmetické produkty s bohatou hi...

Starostlivosť o pleť a kozmetika vo všeobecnosti sa dnes teší obrovskej popularite, čo potvdrzujú aj...

Trendy šperky, ktoré premenia každý outf...

Príležitosti vynosiť zaujímavé šperky je v tomto období pomenej, ale využiť ich môžeme pokojne aj do...