Top Fashion Bar
Kúpiť predplatné Search
Kúpiť predplatné

Vlasy / 12. apríl 2012

Úchvatná a často znepokojujúca história ryšavých vlasov

Ryšavé ženy boli vždy stredobodom pozornosti. Ich ohnivá farba vlasov ich k tomu jednoducho predurčovala.

Úchvatná a často znepokojujúca história ryšavých vlasov

15. 4. 2012

PrehistoryRyšavé ženy boli vždy stredobodom pozornosti. Ich ohnivá farba vlasov ich k tomu jednoducho predurčovala. Vo byť rusovláskou nebolo vždy výhodou. Pozrite sa spolu s nami na históriu ryšavých vlasov.

Pravek:
naši neandrtálsky predkovia mali ryšavé vlasy a zelené oči dávno predtým, ako moderní ľudia. Avšak gén, ktorý im dal toto nezvyčajné sfarbenie bol odlišný ako ten náš.
Ryšavé vlasy, rovnako ako aj blonďavé sa vyvíjali ako reakcia na bezslnečné podnebie. Už viete, prečo mali Vikingovia ryšavé brady?

Staroveký Sumer:
niekde tu sa začalo s povesťami o „ohnivých ženách." Na Blízkom Východe totiž ľudia verili, že ryšavé vlasy sú symbolom mágie a čarodejníctva.

Staroveká India:
rovnaké vysvetlenie ohnivých žien mali aj starí Indovia. Tí verili, že rusovláska je žena s mimoriadne otvorenou mysľou. Taktiež verili, že ryšavé ženy sú temperamentné, silné, ale rýchlo dokážu podľahnúť svojmu hnevu.

Stredoveká Európa:
v stredoveku to ženy s červenými vlasmi nemali vôbec jednoduché. Aj Mária Magdaléna je často zobrazovaná ako ryšavka. To všetko preto, lebo v stredoveku panoval názor, že ryšavé ženy svojvoľné, zmyselné a že väčšinou sú to prostitútky, ktoré nevedia ovládať svoju vášeň.

Alžbetínske obdobie:
o niekoľko storočí neskôr však kráľovná Alžbeta spôsobila svojimi ryšavými vlasmi malú revolúciu. Bola taká populárna,Elizabethan-Period že jej ryšavé kadere sa snažili napodobňovať všetky dámy. Napodobniť sa ju snažila aj jej sesternica – škótska a francúzska kráľovná Mária. Pri jej poprave však vysvitlo, že červená hriva bola len parochňou.

Viktoriánska éra:
viktoriánske obdobie oživilo záujem o stredoveké umenie a tak sa zmyselné ryšavky opäť dostali „do módy." Stredoveká predpojatosť však nevymizla a ryšavé vlasy boli aj naďalej považované za symbol ženskej sexuality.

1940:
takmer o sto rokov neskôr sa stali z ryšavých žien nadprirodzené a sexi dračice. Postarala sa o to predovšetkým krásna Rita Hayworth, ktorá bola považovaná za femme fatale svojej doby.

Dnes:
V dnešnej dobe má ryšavka svoje výhody aj nevýhody. Zatiaľ čo v Hollywoode sú ženy s červenými vlasmi stále „hot," v Aglicku a severských krajinách si mnoho mladých dievčat vytrpí kvôli svojim vlasom veľa šikany. Je zrejmé, že stredoveké predsudky stále nie sú u konca. 

pripravila: katarína Segešová


 

    13322

    Súvisiace články