Rozmarín bežne pridávame do jedál či drinkov, ako o ingrediencii do kozmetiky sa o ňom však nehovorí často. Prírodné zložky v kozmetike sa často zneužívajú na marketingové účely, no pritom ich vlastnosti nemusia poskytovať výrazné benefity. Inak to je v prípade rozmarínu, ktorý je podložený mnohými štúdiami. Dokáže táto voňavá bylinka poskytnúť benefity pre pleť?
Účinky a benefity
Rozmarín sa v kozmetike využíva najmä ako extrakt. Má silné antioxidačné a ochranné vlastnosti, ktorým pomáha predchádzať predčasnému starnutiu. Vďaka obsahu kyseliny rozmarínovej si dokáže poradiť s podráždením a zápalmi, čo z nej robí ideálnu látku v boji proti akné, kožným alergiám či ekzémom.
Táto bylinka je však vybavená aj antimykotickými a antibakteriálnymi vlastnosťami, preto sa často využíva aj v mydlách či dezinfekčných prostriedkoch. Avšak práve táto vlastnosť podporuje jej účinky pri liečbe akné. Kombinácia protizápalových účinkov a antibakteriálnych vlastností pomáha priamo liečiť akné, redukuje totiž tvorbu baktérií vo vyrážkach, tlmí zápaly a urýchľuje hojenie. Vďaka tomu pomáha aj pri opuchoch a páleniu pokožky.
Svojim silnými antioxidačnými vlastnosťami pomáha posilňovať kapiláry, čím redukuje prejavy starnutia pleti. Sťahuje a vypína pleť, takže sa v konečnom dôsledku stará o mladistvejší a plnší vzhľad pokožky. V neposlednom rade však stimuluje obnovu a rast buniek, čo redukuje tvorbu vrások.
Rozmarín a typy pleti
Rozmarín v kozmetike neublíži žiadnemu typu pleti. Pre každú dokáže poskytnúť významné benefity. Dôležité však je vybrať si správny typ rozmarínu v kozmetike. Najúčinnejšou zložkou je rozmarínový extrakt, ktorý si netreba pomýliť s rozmarínovým olejom. Olej obsahuje vysoký podiel vysoko dráždivých a parfumových olejov, ktoré môžu vyvolať iritáciu. Vždy, keď do svojej starostlivosti o pleť pridávate novú zložku, vrátane rozmarínového extraktu, nezabudnite najskôr produkt otestovať na malom mieste na pokožke. Takto predíte podráždeniu či iným neželaným účinkom.
Naše tipy:
![]() |
![]() |
![]() |
Foto: archív značiek