Teploty pomaličky stúpajú a my zhadzujeme vrstvy. Odhaľujeme stále viac kože a mnohé z nás si dávajú záležať na tom, aby ich telo bolo dokonalo hladké a bez chĺpkov. Čím častejšie však nosíme krátke sukne, šortky či topy bez rukávov, tým viac času venujeme odstraňovaniu chĺpkov. Pokiaľ aj vás otravuje táto aktivita a premýšľate nad dlhodobejším riešením, poradíme vám, ktorá metóda je pre vás najlepšia.
Laser
Metóda, ktorá je najstaršia a najznámejšia. Častokrát sa pod pojmom laser zamieňajú rôzne ďalšie metódy odstraňovania chĺpkov, preto môže v tomto prípade nastávať zmätok, častokrát sa týmto názvom nesprávne pomenúva aj IPL metóda, o ktorej sa dozviete nižšie. Rozdiel medzi týmito dvoma spôsobmi sú v technológií aj vo výsledkoch. V prípade laserového odstránenie ide o ambulantný zákrok, ktorý využíva laserové impulzy, ktoré zasahujú a ničia vlasové folikuly a melanín (pigment), ktorý je v nich obsiahnutý. Práve ten pigment absorbuje laserový impulz, čo vedie ku zníženiu produkcie vlasu.
Ako často: Výsledky sa líšia podľa použitého prístroja, značky, ale aj vašich chĺpkov a ich hustoty , či veľkosti ošetrovaného miesta. Vo všeobecnosti je potrebné absolvovať 6 sedení.
Pre koho je vhodné: Odstraňovanie laserom je považované za veľmi bezpečnú formu. Nie je však vhodná pre každého. Čím väčší rozdiel je medzi farbou chĺpku a pokožkou, tým efektívnejšie sú výsledky. Ideálne je teda pre tých z nás, ktorí majú tmavé chĺpky a svetlú pokožku. Laserové odstraňovanie tiež nie je vhodné pre ľudí s blond, sivými či ryšavými chĺpkami.
IPL
V prvom rade je dôležité uviesť veci na pravú mieru, IPL nie je laser. Všetky prístroje, ktoré nájdete v bežnom elektre či na internete využívajú práve IPL, nie laserové impulzy. IPL znamená intense pulsed light, čiže intenzívne pulzné svetlo. Ide o normálne svetlo, ktoré do kože preniká vďaka špeciálnym filtrom a vlnovým dĺžkam, ktoré vďaka nim získava. Táto metóda sa oproti laserovému o niečo nižšiu efektivitu, vyžaduje si aj špeciálne prípravky. Keďže ide o bolestivejšiu metódu ako laserové ošetrenie, popularita IPL pomaličky upadá. Je však skvelá na domáce ošetrenie, čo v prípade laseru nehrozí. Okrem toho má aj omladzujúce účinky.
Ako často: Keď s domácim IPL začínate, budete potrebovať aplikáciu každý druhý týždeň. Okrem toho je nevyhnutné dokúpiť množstvo kozmetiky, ktorá sa používa pred, počas a po ošetrení.
Pre koho je vhodné: Keďže ide o menej efektívnu metódu ako je laser, zabudnúť na ňu opäť môžu všetci s blonďavými, ryšavými či sivými chĺpkami. Toto je ideálne riešenie v prípade, že nechcete investovať vysoké sumy na zákroky na klinike a plánujete sa skutočne venovať odstraňovaniu dôkladne.
Elektrolýza
Táto metóda nie je až taká známa, no to neznamená, že nie je efektívna. Ide o najtrvalejšiu metódu spomedzi spomínaných. V tomto prípade sa ničia chĺpky od korienkov pomocou elektrického prúdu. Ide o relatívne zdĺhavý proces, ktorý je v hodný najmä na odstraňovanie sporadického ochlpenia, no funguje na blond, ryšavých a sivých chĺpkoch. Použiť sa dá však len na svetlé typy pleti a nepoužíva sa na oblasť bikín ani na tvár.
Ako často: Na to, aby sa dostavili výsledky je potrebné absolvovať 6 sedení v dvoj-týždňových intervaloch. Elektrolýza však zanecháva väčšie stopy, chrasty či fľaky, takže je potrebné počítať aj s týmto.
Pre koho je vhodné: Pre svetlé typy pleti, s redším ochlpením.