Pamätáte si ešte experimenty na chémii zo základnej či strednej školy, keď ste do rôznych roztokov namáčali papieriky, ktoré sa následne sfarbili podľa kyslosti tekutiny? Každý kozmetický produkt má takisto svoje pH, ktoré určuje nielen jeho vlastnosti, ale aj celkový efekt poskytujúci vašej pokožke.
Čo je pH?
Škála kyslosti sa pohybuje od 1 do 14, čiže od najkyslejšej po zásaditú, pričom 7 je neutrálna. V prípade, že sa pH vašej pokožky začne blížiť k jednému alebo druhému koncu stupnice, určite to dá na sebe poznať. Vybalansované pH je teda jedným zo základných prvkov zdravej a krásnej pokožky. Aj keď by sa mohlo zdať, že dokonalý stupeň pre pleť by bol 7, pravda je taká, že prirodzené pH kože je kyslejšie a malo by byť okolo 5,5. Hlavnú úlohu v udržiavaní ideálneho prostredia hrá kyslý plášť, ktorý zabezpečuje množenie prirodzenej mikroflóry a ničenie škodlivých mikroorganizmov a podnecuje schopnosť obnovy pri poškodení.
Čo ak máme pH rozhodené?
Určite poznáte ten pocit, keď to preženiete s kyselinou. Vtedy je pokožka začervenená a rozpálená. Alebo pocit stiahnutej pleti, keď použijete až príliš veľa tóneru. Toto sú odpovede vašej pleti na rozhodené pH. Nie je teda správne používať často a priveľa kyslých ani zásaditých produktov. V prípade prehnaného používanie kyslých vám môžu začať pukať cievky alebo sa môžu začať tvoriť vyrážky. Pri zásaditých produktov sa môže pokožka začať javiť ako suchá, vráskavá.
Ako si vyberať pH kozmetiky?
Podľa toho, čo vaša pokožka potrebuje a aké výsledky hľadáte. Ak teda potrebujete pleť exfoliovať, odstrániť odumreté bunky a zrýchliť obnovu, siahnite po kyslých produktoch. Vždy však rešpektujte odporúčania konkrétneho produktu ako ho používať. Keď odporúča nechať ho pôsobiť 2 minúty, nepredlžujte túto dobu. Ak sa nemá používať viac ako dvakrát do týždňa, rešpektujte to. Zásadité produkty sú zase skvelou voľbou pre suchú pleť ku sklonom k ekzémom či dokonca psoriáze. Pomáhajú ju posúvať na škále kyslosti ku ideálnemu 5,5.