Moderná kozmetika ponúka množstvo najrôznejších spôsobov ako liečiť a mať pod kontrolou všetky typy akné. Od retinolu cez kyseliny si každý dokáže vybrať to, čo mu vyhovuje najviac. Ak by ste však chceli vyskúšať nejaké alternatívne ingrediencie prírodného pôvodu, určite siahnite po týchto.

 

akné ingrediencie kozmetika liečba starostlivosť o pleť

 

Oregano a tymian

Verili by ste, že v kuchyni medzi koreninami nájdete perfektnú ingredienciu na boj proti nedokonalostiam? Tymián a oregano sú totiž známe svojimi antibakteriálnymi účinkami, ktoré si vedia poradiť s akné. Čoraz častejšie sa im začínajú venovať aj dermatologické štúdie, ktoré sa sústreďujú na ich efekt pri ničení baktérií spôsobujúcich akné. Dobrou správou tiež je, dokážu nielen akné predchádzať, ale aj urýchľujú jeho liečbu. Ideálne je však kombinovať oregano a tymian s inými, konvenčnými látkami na redukciu akné, čo pomôže dosiahnuť optimálny výsledok.

 

Probiotiká a prebiotiká

O prepojení zdravia nášho tráviaceho systému a pokožky sa vie už dlhšie. Probiotiká a prebiotiká sa preto nezaraďujú len do stravy, ale aj do špecializovanej kozmetiky. Tieto zložky totiž napomáhajú v udržiavaní zdravého mikrobiómu priamo na pokožke, posilňujú ju a pomáhajú obnovovať jej prirodzenú ochrannú bariéru. Chronicky narušená ochranná bariéra pokožky totiž môže znamenať zvýšené riziko zápalových procesov, z ktorých vznikajú rôzne nedokonalosti. Probiotiká a prebiotiká však hrajú dôležitú úlohu v regulácii týchto zápalov, obnovujú a posilňujú ochrannú bariéru pleti, čím účinne predchádzajú zápalovým procesom, ktoré môžu mať na starosti akné, ale aj ekzémy či psoriázu.

 

Propolis a med

Tieto dve ingrediencie sú známe svojimi antimikrobiálnymi a protizápalovými účinkami, ktoré dokážu pomôcť aj pri liečbe akné. Najmä propolis je veľmi populárnou ingredienciou v modernej kórejskej kozmetike, ktorá sa sústreďuje na využívanie aktívnych látok. Častokrát sa kombinuje aj s včelím voskom. Propolis a med zabíjajú baktérie, ktoré spôsobujú akné a navyše majú skvelé hydratačné a protizápalové účinky, čo je v prípade problematickej pokožky dokonalá kombinácia. Okrem toho, že sa postarajú o liečbu vyrážok, pomôžu pleť upokojiť a celý proces hojenia urýchľujú.

 

Vitex jahňací

Relatívne neznáma zložka, ktorá sa získava zo stromu Drmek obecný, je tajnou ingredienciou mnohých kozmetických značiek a ich produktov na boj proti vyrážkam. Nájdete ho napríklad v luxusnom produkte značky Dr.Dennis Gross, ktorý je špeciálne určený na liečbu akné. Vitex jahňací je síce ešte viac-menej undergroundová záležitosť, no má veľmi zaujímavé účinky. Dokáže regulovať tvorbu mazu, čím priamo ovplyvňuje úroveň, intenzitu ako aj frekvenciu výskytu vyrážok. Taktiež upravuje konzistenciu samotného mazu, čo takisto prispievajú znižovaniu výskytu. Využiť sa tak dá na liečbu hormonálneho akné, čiernych aj bielych bodiek.

 

Foto: Adobe Stock

 

Najnovšie zo sekcie krásaAké trendy čakajú beauty priemysel?

Minulý rok sme sa naučili správne čistiť pleť, používať kyselinu hyalurónovú, retinol či vitamín C a starostlivosť dopĺňať výživovými doplnkami ako...


Trendy krasa | 19.jan 2021

Krása je IDENTITA

Slovo krása znie v prvom pláne ako niečo povrchné. Tento pojem má však omnoho širší záber a okrem toho, že...


Šport a fitness | 18.jan 2021

Najlepšie online platformy na domáce tré...

Karanténa nie je dôvod na to, aby sme sa športu a pohybu vyhýbali. Práve naopak, pohyb je veľmi dôležitou súčasťou budovania...


Trendy krasa | 18.jan 2021

Manikúrové trendy na rok 2021

Aj trendy v manikúre sa neustále menia a vyvíjajú. V tomto roku sa ich zaručene prestrieda niekoľko, avšak týchto 5 bude patriť pravdepodobne...


Naše tipy

Aké náušnice sa nosia v roku 2021?

Vyberáte si náušnice podľa aktuálnych trendov alebo naopak, spoliehate sa na overené, nadčasové kúsk...

Oživte zimné outfity trendy detailmi

Ani vás už nebavia stále tie isté farby, rovnaké zimné kúsky a stále ten istý styling outfitov?...

Svieže farebné kombinácie na rozjasnenie...

Zimné počasie nie je len o magickom snehu a modrej oblohe, ale častokrát práve o sive...