Definovať svoj typ pleti nie je veľmi náročné. Existujú totiž hlavné typy pleti- normálna, suchá a mastná, od ktorých sa následne vyvíja ďalšia skupina- zmiešaná pleť. Kde však radíme dehydratovanú pleť? Môže byť aj mastná pleť dehydratovaná? A aký je rozdiel medzi suchou a dehydratovanou pleťou?

 

dehydratovaná suchá pleť starostlivosť krása pleť

 

 

Suchá pleť

Tento typ pleti sa nemení počas roka. V závislosti od ročného obdobia môže byť suchá pleť ešte suchšia ako obvykle, ale vo všeobecnosti ju počas roka definujeme ako suchú. Jej stav spôsobuje nedostatok biosyntézy prirodzených lipidov a zložiek zadržiavajúcich v koži vodu. Suchá pleť má nedostatočnú tvorbu mazu, ktorá spôsobuje narúšanie ochrannej bariéry pokožky.

 

Dehydratovaná pleť

Dehydratácia je stav pleti, ktorý môže postihnúť akýkoľvek typ pleti. Spôsobovať ho môžu ročné obdobia, životné prostredie, lifestyle a iné externé faktory. Dehydratácia je spôsobená nedostatkom vody v koži a najčastejším dôvodom je nízky príjem tekutín či dlhé sprchy v horúcej vode, opaľovanie a vystavovanie sa UVA žiareniu, centrálne vykurovanie či životospráva a diéta.

 

Aký je medzi nimi rozdiel?

Ako zistiť, či je vaša pleť suchá alebo len dehydratovaná? Pre suchú pleť sú typické šupinky, červené fliačiky, zvýšená citlivosť a výskyt ekzémov či psoriázy. Dehydratovaná pleť je náchylnejšia na tvorbu tmavých kruhov pod očami, zvykne svrbiť, je mdlá a ľahko sa na nej vytvárajú vrásky. Čo je možno pre niekoho prekvapivé, na dehydratovanej pleti sa môžu častejšie tvoriť nedokonalosti.

 

Ako si s dehydratáciou poradiť?

Ak chcete zistiť, či vaše pleti chýba vlaha, urobte si rýchly test. Uštipnite sa na tvár a sledujte, ako sa rýchlo vaša pokožka dostane do pôvodného stavu. Ak sa vráti okamžite, pravdepodobne je dostatočne hydratovaná. Pokiaľ jej to chvíľu trvá, hydratácia jej chýba. Čo teda s pokožkou, ktorá je dehydratovaná? V tomto prípade je dôležité poznať, do ktorej kategórie vaša pleť patrí. Inak je potrebné pristupovať k suchej dehydratovanej a inak k mastnej dehydratovanej.

 

Suchá a dehydratovaná

Pokiaľ máte suchú a navyše dehydratovaná pleť, avšak nemáte problém s tvoriacimi sa nedokonalosťami, pokojne siahnite po výživných produktoch, pokojne aj na báze olejov. Vyhnite sa silným exfoliátorom, ktoré by mohli ochrannú bariéru pleti ešte viac narušiť, no pritom nezabudnite na šetrnú exfoliáciu. Ak máte suchú a dehyratovanú pleť s tendenciou k tvorbe nedokonalostí, určite sa vyhnite olejovým produktom a radšej stavte na prdukty na báze vody.

 

Mastná, zmiešaná a dehydratovaná

V prípade starostlivosti o mastnú pleť, ktorá je však dehydratovaná je potrebné do rutiny zaradiť hĺbkovo vyživujúce aktívne látky. Tie pomôžu s dlhodobejším a lepším vyživením a hydratáciou pleti. Skvelým produktom je kyselina hyalurónová vo forme séra alebo krému. Takisto nezabudnite na pravidelnú exfoliáciu, ktorá pomôže s odstránením odumretých buniek a nečistôt.

 

Foto: Adobe Stock

 

Najnovšie zo sekcie krásaTrendy krasa | 15.jan 2021

Jednoduché triky k udržateľnejšej beauty...

Udržateľnosť a ekológia sú dôležitými témami aj v kozmetickom priemysle. Svetové aj menšie lokálne značky preto robia kroky, aby zlepšili svoj dopad...


Ingrediencie, ktoré bojujú proti akné

Moderná kozmetika ponúka množstvo najrôznejších spôsobov ako liečiť a mať pod kontrolou všetky typy akné. Od retinolu cez kyseliny si každý...


Alicia Keys uvádza vlastnú značku kozmet...

Zoznam známych osobností, ktoré založili vlastnú značku kozmetiky každým dňom rastie. Na trend, ktorý odštartovala Kylie Jenner či jej sestra...


Aký je rozdiel medzi suchou a dehydratov...

Definovať svoj typ pleti nie je veľmi náročné. Existujú totiž hlavné typy pleti- normálna, suchá a mastná, od ktorých sa následne...


Naše tipy

Dizajnové Airbnb na samote

V roku 2020 sme sa naučili akceptovať samotu a izoláciu. Aj tie však môžu byť štýlové, upokojujúce a...

Svieže farebné kombinácie na rozjasnenie...

Zimné počasie nie je len o magickom snehu a modrej oblohe, ale častokrát práve o sive...

Neskrotná energia a dokonalá geometria š...

Kolekcia Clash de Cartier sa rozrástla o dva nové kúsky- Clash de Cartier Supple a Clash de Cartier ...