Poznáte korenie kurkuma? Používa sa najmä v indickej kuchyni, má silno oranžovú farbu a keď sa ho dotknete, tak máte oranžovo žlté ruky alebo aj kuchynskú linku.Jej najdôležitejšou zložkou je práve KURKUMÍN, polyfenol, ktorý jej dodáva typickú zlatistú farbu.

 

kurkuma benefity zdravie

 

 

Polyfenolové látky predstavujú látky z rastlín s prospešným účinkov na zdravie človeka. Známe sú ich antioxidačné vlastnosti, majú antivírusový, antimikrobiálny, antimutagénny, antikarcinogénny, antialergický alebo neuroprotektívny účinok. Zúčastňujú sa reparácie DNA, ovplyvňujú aktivitu enzýmov, znižujú krvný tlak a hladinu cholesterolu v krvi, priaznivo pôsobia pri prevencii aterosklerózy a kardiovaskulárnych ochorení.

Kurkumín, ako jeden z polyfenolov má mnoho zdravotných benefitov pre ľudí napr.:
• pôsobí protizápalovo (znižuje hladiny CRP)
• pomáha pri zvýšenom oxidačnom strese (antioxidačný účinok)
• pomáha pri artritíde
• pomáha pri metabolickom syndróme alebo úzkosti
• znižuje zápaly a bolesť vo svaloch po cvičení
• pôsobí proti rakovine, kardiovaskulárnym ochoreniam, cukrovke
• tiež pôsobí proti neurologickým ochoreniam a Crohnovej chorobe

 

1. Protizápalový efekt a podpora mozgových funkcií

Zápal je príčinou mnohých zdravotných stavov, ako je metabolický syndróm, srdcové ochorenia a dokonca aj rakovina. Ukázalo sa tiež, že zápal hrá hlavnú úlohu pri poklese kognitívnych funkcií. V týchto situáciách kurkuma ponúka svoje funkčné protizápalové vlastnosti, ktoré majú ochranný účinok pre náš mozog.

Kurkuma dokáže zvrátiť niektoré biochemické zmeny spojené so stárnutím mozgu a eliminovať výskyt ťažkých kovov v tele. Kurkuma nemá takmer žiadne nežiaduce vedľajšie účinky a organizmu neškodí ani konzumácia vo vysokých dávkach.

 

kurkuma 2

 

2. Posilnenie imunity a boj proti voľným radikálom

Kurkuma je silným potenciálnym antioxidantom. Ukázalo sa, že zvyšuje antioxidačnú kapacitu organizmu a pomáha bojovať proti poškodeniu voľnými radikálmi. To je obzvlášť dobré pre imunitný systém, ako aj funkciu mozgu. Kurkuma okrem iného tiež posilňuje prirodzenú antioxidačnú kapacitu organizmu a obranný systém. Antigénové vlastnosti kurkumy tiež prospievajú nášmu vzhľadu a to tým, že chránia pokožku pred poškodením voľnými radikálmi, ako sú napríklad látky znečisťujúce životné prostredie.

 

3. Kurkuma pomáha posilňovať náš imunitný a kardiovaskulárny systém

Protizápalové, antioxidačné a antimikrobiálne vlastnosti kurkumínu v kurkume z nej robia zdravie podporujúci zdroj. Kurkumín pomáha zmierniť veľa rizikových faktorov, ktoré stoja za kardiovaskulárnymi chorobami. Jeho najväčší prínos v prevencii kardiovaskulárnych chorôb spočíva v zlepšení funkcie endotelu, čo je vnútorná výstelka ciev. Niekoľko štúdií naznačuje, že kurkumín zlepšuje túto funkciu výrazne až do takej miery, že ju porovnáva so samotným cvičením, ktoré tiež tieto funkcie podporuje.

 

kurkuma 3

 

4. Zlepšenie trávenia a problémov s mikrobiómom

Nie nadarmo sa hovorí, že tráviaci trakt až z 80% zodpovedá za silu imunitného systému. Črevný mikrobióm je súhrn baktérií v hrubom čreve, ktoré majú na starosť premenu nestráviteľných zvyškov potravín, hlavne vlákniny, na ďalšie metabolity a plyny. Určite si dokážete predstaviť, aký neporiadok dokáže narušená črevná mikrofllóra narobiť. Tomuto stavu hovoríme disbióza a má širokú škálu vplyvov na náš organizmus. Črevnú mikroflóru dokáže narušiť faktory ako dlhodobý nezdravý životný štýl, stres, častá konzumácia alkoholu, cukru, bielej múky a v zásade všetkého čo pre nás nie je prirodzené.

 

liposomal curcumin

 

Problémy s najväčšou pravdepodobnosťou pocítite tiež po užívaní antibiotík a niektorých ďalších liekov. Kurkumín vám vie byť aj v tomto prípade maximálne nápomocný. Kurkuma a kurkumín boli rozsiahlo študované pre ich úlohu pri liečbe rakoviny a prevencii rakovinových buniek, s mnohými sľubnými nálezmi v štúdiách na zvieratách a ľuďoch.

Našťastie už v dnešnej dobe máme veľmi dobré technológie, ktoré vieme využiť na zlepšenie vstrebávania niektorých látok do tela. Takáto technológia je tzv. lipozóm, ktorý tukom obaľuje danú látku. Vďaka tomu sa oveľa rýchlejšie dostáva do krvi.

 

 

Viac informácií: www.avita.sk

 

Najnovšie zo sekcie krásaAký vplyv má peľ na pleť?

Peľ a jeho negatívny vplyv vnímajú najmä alergici, ktorí musia zápasiť s nepríjemnými príznakmi ako kýchanie, svrbenie očí, opuchy dýchacích ciest a inými...


Ruky starnú rýchlejšie ako zvyšok tela. ...

Vedeli ste, že pokožka na rukách je omnoho tenšia ako tá na tvári? A vedeli ste, že práve táto časť nášho...


Odstraňovanie chĺpkov: Ktorá metóda je p...

Teploty pomaličky stúpajú a my zhadzujeme vrstvy. Odhaľujeme stále viac kože a mnohé z nás si dávajú záležať na tom, aby ich telo...


AM-PM Beauty so SmartBeauty

Martina Homolová Rolná, alebo pre nás jednoducho SmartBeauty. Je sviežim vánkom na kozmetickej scéne, ktorý privial transparentné informácie, zrozumiteľné a vecné...

 predplatne
 

 predplatne
 

 

Naše tipy

Ako nosiť športové sandále?

Vnímanie turistických sandálov sa v poslednej dobe zmenilo o 180 stupňov. Kedysi nenáviden...

Jarné účesy z Instagramu

Účesy, ktoré zvládne každý. Môžete si nimi skrášliť prácu z domu alebo sa v nich vybrať do...

Must-have kúsky na jar

Ak plánujete svoj jarný či letný šatník dopĺňať, máme pre vás 12 tipov. Do týchto kúskov sa túto sez...