Dali ste si aj vy novoročné predsavzatie týkajúce sa vašej postavy a zdravia? Možno vám pri dosiahnutí vašej vysnívanej postavy a zdravého ducha pomôže práve tento švédsky koncept cvičenia, ktorý nesie vtipný názov- fartlek.

 

fartlek@joja

 

Čo to je?

Švédske slovo fartlek by sa dalo doslovne preložiť ako “hra rýchlosti.” Ide o koncept neštruktúrovaných intervalov, ktoré imitujú aktivitu vykonávanú pri športoch aj bežných ľudských aktivitu. Ide teda o náhodné striedanie pomalých a rýchlych cyklov, ktoré sa dajú aplikovať na rôzne typy cvičení, od plávania cez bicyklovanie až po cvičenie so závažiami.

Znie to síce ako klasický intervalový tréning, avšak ten má oproti fartleku presne definované intervaly, ktorými je potrebné sa riadiť. Fartlek je úplne náhodný, nemá časové pravidlá. Ak teda idete napríklad behať, môžete šprintovať dovtedy, kým budete vládať, a hneď na to si dáte pomalšiu chôdzu tak dlho, ako uznáte za vhodné. Vďaka striedaniu vysokej a nízkej intensity pôsobíte na svoj organizmus aeróbne aj anaeróbne, takže budujete kondíciu a zároveň posilňujete svaly.

 

Výhody

Vzhľadom na to, že má oba- aeróbny aj anaeróbny efekt, dokáže tiež stimulovať organizmus a tým spôsobuje aj zhodenie na váhe či redukciu celulitídy. Ak je vašou prioritu na tento rok zbaviť sa alebo zminimalizovať vzhľad celulitídy, toto by mohla byť vaša cesta. Vyskúšajte to napríklad pri spomínanom behu, vo fitku na stepperi, doma na švihadle alebo len pomocou drepov.

Ďalšou výhodou je budovanie kondície, ak sa plánujete zúčastniť tento rok bežeckých alebo iných atletických pretekov, fartlek vám pomôže s prípravou. Touto aktivitou posilňujete tiež kardiovaskulárny systém, čím pomáhate svojmu celkovému zdraviu. Fartlek by mal byť však doplnený aj inými typmi cvičenia a vykonávať by sa mal maximálne dvakrát do týždňa, inak bude mať kontraproduktívne následky.

Výhodou fartleku je aj to, že sa dá aplikovať na takmer akýkoľvek šport či koncept cvičenia. Nemusíte kvôli nemu chodiť do fitku a veľmi jednoducho si s ním odcvičíte doma.

 

Najnovšie zo sekcie krásaTrendy krasa | 29.jan 2020

Najstaršie parfumérske značky I.

Hovorí vám niečo názov Santa Maria Novella, Floris of London či Creed? Ide o niekoľko najstarších značiek parfumov, ktoré fungujú...


Anti-ageing pre telo

O anti-ageing starostlivosti sa hovorí veľa a často. Takmer vždy je to však v súvislosti s tvárou. Vrásky, pigmentové škvrny...


Vlasy | 28.jan 2020

Účesová inšpirácia z prehliadkového móla

Počas Týždňov módy je vizáž relatívne prehliadanou záležitosťou. Väčšinu pozornosti totiž na seba strhávajú samotné dizajnérske kúsky, ktorým sú prehliadky...


Dávate telu čo potrebuje? A čo tak dopln...

Kľúčom k dlhému a hlavne kvalitnému životu je pestrá strava, dostatok pohybu a správny príjem všetkých pre telo potrebných látok...

 

predplatne

 

predplatne

banner.300x600 miluska

Naše tipy

Nábytkové trendy na rok 2020

Pokiaľ sa nevyhnete rekonštrukcii či zariaďovaniu v tomto roku, poradíme vám, ktoré trendy by s...

Pravidlá nosenia SPF počas celého roka

Veríme, že ste si už postupne zvykli na fakt, že SPF nie je len dovolenkovou záležitosťou a opa...

Rolák v hlavnej úlohe

Roláky sú vďačným kúskom každého zimného šatníka. Buďte však s nimi kreatívni a vytvorte zaujím...