Dali ste si aj vy novoročné predsavzatie týkajúce sa vašej postavy a zdravia? Možno vám pri dosiahnutí vašej vysnívanej postavy a zdravého ducha pomôže práve tento švédsky koncept cvičenia, ktorý nesie vtipný názov- fartlek.

 

fartlek@joja

 

Čo to je?

Švédske slovo fartlek by sa dalo doslovne preložiť ako “hra rýchlosti.” Ide o koncept neštruktúrovaných intervalov, ktoré imitujú aktivitu vykonávanú pri športoch aj bežných ľudských aktivitu. Ide teda o náhodné striedanie pomalých a rýchlych cyklov, ktoré sa dajú aplikovať na rôzne typy cvičení, od plávania cez bicyklovanie až po cvičenie so závažiami.

Znie to síce ako klasický intervalový tréning, avšak ten má oproti fartleku presne definované intervaly, ktorými je potrebné sa riadiť. Fartlek je úplne náhodný, nemá časové pravidlá. Ak teda idete napríklad behať, môžete šprintovať dovtedy, kým budete vládať, a hneď na to si dáte pomalšiu chôdzu tak dlho, ako uznáte za vhodné. Vďaka striedaniu vysokej a nízkej intensity pôsobíte na svoj organizmus aeróbne aj anaeróbne, takže budujete kondíciu a zároveň posilňujete svaly.

 

Výhody

Vzhľadom na to, že má oba- aeróbny aj anaeróbny efekt, dokáže tiež stimulovať organizmus a tým spôsobuje aj zhodenie na váhe či redukciu celulitídy. Ak je vašou prioritu na tento rok zbaviť sa alebo zminimalizovať vzhľad celulitídy, toto by mohla byť vaša cesta. Vyskúšajte to napríklad pri spomínanom behu, vo fitku na stepperi, doma na švihadle alebo len pomocou drepov.

Ďalšou výhodou je budovanie kondície, ak sa plánujete zúčastniť tento rok bežeckých alebo iných atletických pretekov, fartlek vám pomôže s prípravou. Touto aktivitou posilňujete tiež kardiovaskulárny systém, čím pomáhate svojmu celkovému zdraviu. Fartlek by mal byť však doplnený aj inými typmi cvičenia a vykonávať by sa mal maximálne dvakrát do týždňa, inak bude mať kontraproduktívne následky.

Výhodou fartleku je aj to, že sa dá aplikovať na takmer akýkoľvek šport či koncept cvičenia. Nemusíte kvôli nemu chodiť do fitku a veľmi jednoducho si s ním odcvičíte doma.

 

Najnovšie zo sekcie krásaTrendy krasa | 23.máj 2020

Manikúrové trendy na jar 2020

Jarné trendy v manikúre sa nesú do veľkej miery na vlne prirodzenosti. Na svoje si však prídu aj milovníčky minimalizmu aj...


AM-PM Beauty s Naty Kerny

Každá sme iná, máme odlišné problém aj rôzne typy pleti. To, čo vyhovuje jednej, nemusí druhej. Preto sme sa rozhodli...


Vlasy | 21.máj 2020

Drdol na 5 spôsobov

Drdol je skvelou voľbou na dni, kedy sme leniví vymyslieť niečo nové, na dni, kedy potrebujeme skrotiť vlasy, na dni...


Ide o krk

Nič neprezrádza vek ženy viac ako pokožka na krku. Napriek tomu sa z kozmetickej starostlivosti často vynecháva. A keď to...

 predplatne
 

 predplatne
 

 

Naše tipy

Móda na doma: Najlepšie udržateľné značk...

Po tom, ako sme zostali uzatvorení doma v karanténe, sa mnohí z nás vrhli do nakupovania módy (niele...

Greta testuje: FACE YOGA

V současném světě panuje posedlost zjevem, mládím, bezchybnou postavou. A s ní těsně souvisí přímo e...

Matchy-matchy: Ladiace teplákové sety

Už sme si zrejme všetci zvykli na to, že vídavame väčšinu známych osobností v teplákových súpra...