Dali ste si aj vy novoročné predsavzatie týkajúce sa vašej postavy a zdravia? Možno vám pri dosiahnutí vašej vysnívanej postavy a zdravého ducha pomôže práve tento švédsky koncept cvičenia, ktorý nesie vtipný názov- fartlek.

 

fartlek@joja

 

Čo to je?

Švédske slovo fartlek by sa dalo doslovne preložiť ako “hra rýchlosti.” Ide o koncept neštruktúrovaných intervalov, ktoré imitujú aktivitu vykonávanú pri športoch aj bežných ľudských aktivitu. Ide teda o náhodné striedanie pomalých a rýchlych cyklov, ktoré sa dajú aplikovať na rôzne typy cvičení, od plávania cez bicyklovanie až po cvičenie so závažiami.

Znie to síce ako klasický intervalový tréning, avšak ten má oproti fartleku presne definované intervaly, ktorými je potrebné sa riadiť. Fartlek je úplne náhodný, nemá časové pravidlá. Ak teda idete napríklad behať, môžete šprintovať dovtedy, kým budete vládať, a hneď na to si dáte pomalšiu chôdzu tak dlho, ako uznáte za vhodné. Vďaka striedaniu vysokej a nízkej intensity pôsobíte na svoj organizmus aeróbne aj anaeróbne, takže budujete kondíciu a zároveň posilňujete svaly.

 

Výhody

Vzhľadom na to, že má oba- aeróbny aj anaeróbny efekt, dokáže tiež stimulovať organizmus a tým spôsobuje aj zhodenie na váhe či redukciu celulitídy. Ak je vašou prioritu na tento rok zbaviť sa alebo zminimalizovať vzhľad celulitídy, toto by mohla byť vaša cesta. Vyskúšajte to napríklad pri spomínanom behu, vo fitku na stepperi, doma na švihadle alebo len pomocou drepov.

Ďalšou výhodou je budovanie kondície, ak sa plánujete zúčastniť tento rok bežeckých alebo iných atletických pretekov, fartlek vám pomôže s prípravou. Touto aktivitou posilňujete tiež kardiovaskulárny systém, čím pomáhate svojmu celkovému zdraviu. Fartlek by mal byť však doplnený aj inými typmi cvičenia a vykonávať by sa mal maximálne dvakrát do týždňa, inak bude mať kontraproduktívne následky.

Výhodou fartleku je aj to, že sa dá aplikovať na takmer akýkoľvek šport či koncept cvičenia. Nemusíte kvôli nemu chodiť do fitku a veľmi jednoducho si s ním odcvičíte doma.

 

Najnovšie zo sekcie krásaZnačka anemone prezentuje kozmetiku s kv...

Anemone je beautystore s jedinečnou kozmetikou. V spoločnosti dôverujú kvalitným ingredienciám a čistému dizajnu, vďaka čomu sa môžu pýšiť skutočnými výsledkami.  


Vráťte sa do leta s vôňou a sviežosťou t...

Samozrejme, aj zimné obdobie má svoje čaro, ale naša pokožka dostáva poriadne zabrať. Preto si vyžaduje rovnakú, ak nie ešte...


Trendy krasa | 02.dec 2020

Sviatočná manikúra na Vianoce

Vianoce vždy majú magickú atmosféru, ktorú tvorí skvelé jedlo, spoločnosť rodiny a blízkych, no svoju rolu zohrávajú aj trblietavé ozdoby, vysvietený...


Tajomstvo svetových topmodeliek dostupné...

Čo obdivujete na modelkách? Ich dokonalo upravené vlasy, fit postavu či krásnu pleť? Všetky tieto aspekty do veľkej miery samozrejme...


Naše tipy

Jesenný styling: Chatová móda v meste

Rok 2020 a situácia okolo pandémie výrazne zmenili prístup k móde a obliekaniu. Zatia...

Najlepšie adventné kalendáre na rok 2020

V prípade, že nie ste veľmi na čokoládu a sladkosti alebo si držíte líniu, siahnite tento ...

Pleteniny vládnu jeseni, ktoré sú must-h...

Nič nie je lepšie ako obliecť sa do príjemných, hrejivých pletenín počas jesene. Extra bonusom však ...