31. 10. 2011
Ste to, čo jete
Možno aj vás trápi to, čo milióny žien na celom svete. Svoje stravovacie návyky ste nezmenili už roky, no napriek tomu sa ručička váhy nemilosrdne posúva stále vyššie a vyššie. Ak chcete tento stav zmeniť, v prvom rade si musíte uvedomiť to najdôležitejšie. To, čo funguje a zaberá na ženy vo veku dvadsať rokov, nemusí zaberať u štyridsiatničiek. My vám preto ponúkame zopár tipov, ktoré vás udržia fit v každom veku.
Ak máte dvadsať:
Zabudnite na staré zvyky: Kým ste chodili na vysokú, ráno vám stačila rýchla káva, prípadne cigareta a dopoludnie ste zvládali bez problémov. To, čo fungovalo na vysokej, však už dávno neplatí. Ak si svoje prvé seriózne jedlo doprajete až počas obednej prestávky, škodíte svojmu zdraviu viac, ako si myslíte. A na argument, „keď nejem, tak nepriberám," okamžite zabudnite. Ak jedávate nárazovo, váš žalúdok si to zapamätá. Všetky živiny, cukry a tuky bude ukladať na horšie (hladové) časy a energiu nebude uvoľňovať postupne. Zlatým pravidlom je stravovať sa pravidelne. Najideálnejšie je, ak každé tri hodiny hodíte do seba niečo malé – či už banán, jogurt, alebo vypijete pohár mrkvového džúsu.
Prijímajte zdravú energiu: Ak ste unavená, siahnete po šálke kávy alebo tabuľke čokolády. Chyba! Energiu síce získate, ale ako rýchlo prišla, rovnako rýchlo aj odíde. Preto by ste mali raňajkovať celozrnné pečivo spolu s proteínmi – to znamená kuraciu šunku, cottage syr, jogurty, mlieko alebo vajce. Energia sa bude uvoľňovať postupne a vy nebudete cítiť únavu už po troch hodinách v práci. Aby vám energia vydržala až do večera, odporúča sa jesť veľa zeleniny, najmä brokolice a špenátu a piť čerstvé šťavy.
Znížte dávky kofeínu: Táto požiadavka bude možno pre niekoho náročná, pretože si na svoj pravidelný prísun kofeínu už zvykol. Kofeín však spôsobuje, že telo vylučuje vápnik, ktorý je mimoriadne dôležitý pre správnu hustotu kostí. Pokúste sa preto obmedziť príjem kofeínu a presedlajte napríklad na čaj.
Dávajte pozor na príjem alkoholu: Nemusíte sa vzdať alkoholu úplne. Nezabúdajte však, že všetky tie sladké a svieže drinky, ktoré vám večer tak chutia, vo vašom tele ráno spôsobia malú katastrofu. Alkohol vo veľkej miere odvodňuje vaše telo. Preto kombinujte alkohol s minerálkami alebo čistou vodou. Na druhý deň dodržujte pitný režim, aj keby váš žalúdok či hlava zásadne nesúhlasili.
Ak máte tridsať:
Ak máte vyše tridsať, pomaly začínate vnímať, že vaše telo starne. Váš metabolizmus sa spomaľuje a udržať si pôvodnú váhu je čoraz ťažšie.
Vyhnite sa „mama syndrómu:" Ak máte deti, možno tušíte, o čom hovorím. Dojedáte zvyšky po svojich deťoch, v horšom prípade vynechávate jedlo úplne – potreby deti sú predsa dôležitejšie. Omyl, drahé mamičky. Nedostatok jedla vás oberá o energiu v rovnakej miere ako vaše deti. Preto nikdy nezabúdajte na pravidelnú a hodnotnú stravu.
Zvýšte prísun energie: Materské a pracovné povinnosti vyčerpávajú ženy vo väčšej miere, ako sú ochotné pripustiť. Zvýšený výdaj energie musíte nevyhnute niekde doplniť. Vhodné sú vysokokvalitné sacharidy a bielkoviny, ktorých účinnosť je dlhodobá a energetická hodnota vysoká. Do svojho jedálnička by ste mali preto zaradiť sójové bôby, fazuľu a cícer.
Obnovte živiny: Predovšetkým počas tehotenstva sa vyčerpá väčšina uložených živín. Preto je dôležité doplniť nutrične bohaté zdravé tuky, ktoré sú obsiahnuté napríklad v mandliach, ľanovom oleji, v olivách alebo aj obyčajnom masle.
Nakopnite svoj metabolizmus: Ak váš metabolizmus zlenivel, máme pre vás nevšedný tip. Skúste zjesť lyžičku nasekanej zelenej alebo červenej čili papričky. Táto nevšedná metóda môže dočasne naštartovať váš metabolizmus až o 23 percent. Podobný účinok má aj zelený čaj, ktorý dokáže nakopnúť metabolizmus až na niekoľko hodín.
Ak máte štyridsať:
V období pred menopauzou a aj počas samotnej menopauzy začína hladina estrogému klesať a ženy sú náchylnejšie k zadržiavaniu vody v tele. Účinnosť metabolizmu sa spomaľuje a klesá
Obmedzte príjem sacharidov: Každý gram sacharidov sa viaže s troma až piatimi gramami vody, ktorá vyvoláva nadúvanie. Ak chcete obmedziť zadržiavanie vody vo vašom tele, konzumujte veľa zeleniny s nízkym obsahom škrobu a s vysokým obsahom vlákniny. Túto vhodnú kombináciu obsahuje špargľa, čakanka, brokolica a karfiol.
NIE nárazovým diétam: Krátkodobé diéty, zamerané na rýchlu stratu dvoch – troch kíl, nebudú pre vás už účinné. Telo v tomto veku pomaly stráca pružnosť a to sa môže prejaviť aj na hmotnosti. Najúčinnejšie je preto zamerať sa na dodržiavanie zdravého životného štýlu – to znamená vyvážená strava, dodržiavanie pitného režimu a pravidelný pohyb.
„Upratať si hormóny:" Telo štyridsiatničky sa musí vyrovnávať s veľkými hormonálnymi zmenami. Do svojej stravy by ste preto mali zaradiť ľanové semiačka, jablká a veľa rastlinných a živočíšnych bielkovín, akými sú fazuľa, šošovica, tofu a predovšetkým ryby.
Ak máte päťdesiat:
V tomto veku sa riziko ochorenia zväčšuje. Odborníci sa však zhodujú na tom, že správny jedálniček môže dopomôcť k dobrému zdraviu.
Pomôžte svojmu srdcu: Riziko výskytu kardiovaskulárnych ochorení je u päťdesiatnikov až o 40 percent vyššie ako o mladých ľudí. Ženy po menopauze najviac priberajú v oblasti brucha a to ovplyvňuje aj činnosť srdca. Omega 3- mastné kyseliny avitamíny skupiny B hrajú kľúčovú úlohu v zdraví srdca. Lekári preto odporúčajú jesť veľa sóje, celozrnných výrobkov, brokolice a voľne žijúcich rýb.
Bitka s rakovinou prsníka: Až 75 percent rakoviny prsníka sa vyskytuje u žien, ktorých vek je päťdesiat a viac. Ak chcete tejto chorobe predísť, treba znížiť príjem alkoholu, to znamená maximálne jeden drink denne a obmedziť príjem tukov na 35 percent z celkového denného príjmu potravy. Obmedziť treba aj potraviny s vysokým obsahom nasýtených tukov. Existuje totiž jasná súvislosť medzi obezitou a rakovinou prsníka.
Pridajte antioxidanty: V poslednom čase sa na nás valia reklamy, ktoré hovoria, že antioxidanty sú pre naše telo prospešné. Výnimočne, reklamy neklamú. V boji proti nežiaducim prejavom starnutia vám pomôžu práve antioxidanty. Nedajte sa však pomýliť rôznymi čajmi či malinovkami. Antioxidanty prirodzené pre naše telo a aj zemepisnú šírku nájdete v lesných plodoch a fazuli.
Ak máte šesťdesiat:
Ak si myslíte, že v tomto veku je už aj tak zbytočné začať so zdravým životným štýlom, mýlite sa. Je dokázané, že už po troch mesiacoch pravidelného pohybu a zmeny stravy sa vaše telo dostáva do lepšej kondície.
Jedzte častejšie: Jesť častejšie a v menších dávkach neplatí len pri znížení hmotnosti. Ak budete jest päť až šesťkrát za deň, váš metabolizmus sa vám poďakuje. Telo nebude unavené z veľkého a sýteho obeda a preto sa dlhšie udrží v lepšej kondícii a stave.
Nezabúdajte na ovocie a zeleninu: Zamerajte sa predovšetkým na to ovocie a zeleninu, ktoré majú vysoký obsah vitamínu C a E. Tieto dva vitamíny môžu znížiť riziko Alzhaimerovej choroby. Doprajte si veľa citrusových plodov, brokolice, paradajky či manga.
Posilňujte imunitný systém: Starnutie, okrem iného, spôsobuje aj oslabovanie imunitného systému. Nemusíte hneď skákať do zamrznutého jazera, stačí ak budete pri sprchovaní striedať teplú a vlažnú vodu. Pre dobré fungovanie imunitného systému je dôležitý aj vitamín D. Tento „slnečný" vitamín sa nachádza vo veľkom množstve v rybách, preto by ste ich mali servírovať aspoň raz týždenne.
Jedzte menej, budete žiť dlhšie: Potraviny, ktorý celý život prijímame sa bezpochyby prejavia aj na našom zdraví. Jesť menej neznamená hladovať. Treba si však vyberať také potraviny, ktoré majú menej kalórii. Zabudnite na hamburgery a vyprážané hranolky. Ťažké a mastné jedlá nahraďte rybami, bielym chudým mäsom, celozrnným pečivom a najmä množstvom zeleniny.
pripravila: Katarína Segešová
Fartlek: Ideálny štart za vysnívanou postavou
Dali ste si aj vy novoročné predsavzatie týkajúce sa vašej postavy…