Top Fashion Bar
Kúpiť predplatné Search
Kúpiť predplatné

Šport a fitness / 31. august 2011

Posadnutá krásou

Hovorí sa, že každá minca má dve strany a že všetko, čo má svoje za, má aj svoje proti. To isté možno povedať aj o našom tele.

Posadnutá krásou

31.8.2011


Hovorí sa, že každá minca má dve strany a že všetko, čo má svoje za, má aj svoje proti. To isté možno povedať aj o našom tele. Tvrdohlavá a puntičkárska starostlivosť o svoj vzhľad môže viesť presne k opačnému výsledku ako je krása.

„Doktor mi prikázal ľahnúť si na zem a dal mi do ruky kriedu. Mojou úlohou bolo nakresliť obrysy svojho tela. Tieto obrysy som nakreslila prehnane veľké. Približovali sa skôr k postave sumo bojovníka, ako ku mne- trochu mäsa a malé kosti." dysmorphobia_1
Toto sa stalo, keď mala Sara 17 rokov. Bola jej diagnostikovaná dysmorphophobia. Je to ochorenie, ktoré označuje skreslené vnímanie vlastného tela. Pacient má chorobný strach pred znetvorením, deformáciou a tvarovými odchýlkami. Toto ochorenie môže byť aj príčinou anorexie, bulímie či iných chorôb spojených s poruchami príjmu potravy.

Existujú však aj iné ochorenia, ktoré ešte neboli pridané do zoznamu DSM-IV (Diagnostická a štatistická príručka duševných ochorení). Z toho vyplýva, že ľudia si uvedomujú závažnosť zlých stravovacích návykov či poruchy príjmu potravy, no informovanosť a osveta o týchto ochoreniach je stále nedostačujúca. Pokiaľ ide o stravovacie návyky, prehnaná starostlivosť o konzumáciu zdravých a prírodných potravín môže viesť až k poruche známej ako orthorexia nervosa. Pri tejto poruche bude človek radšej hladovať, ako by mal jesť nezdravé alebo kontaminované potraviny.

DysmorphophobiaĎalšou novodobou chorobou, ktorá sa „vyvinula" zo snahy byť zdravým, je tanorexia. Pri tejto chorobe sa stáva človek závislí od slnečných lúčov, závislí od opaľovania. Akonáhle bolo opaľovanie navrhnuté ako liek proti depresii, nabrala táto choroba rýchly spád. Svetlo totiž stimuluje produkciu endorfínov a serotonínu, látok, ktoré pomáhajú udržať našu dobrú náladu. Táto porucha väčšinou prerastie do štádia, kedy postihnutý sám seba vníma príťažlivým jedine vtedy, ak je poriadne opálený. Pravidelné a nechránené „opekanie sa" na slnku však môže viesť k rakovine kože či iným kožným chorobám.

Ľudia trpiaci týmito chorobami nikdy neuvidia samých seba v pravom svetle. Vždy si budú pripadať príliš tuční alebo príliš bledí. Dôležité je nestratiť hlavu a úsudok a prijať samého seba takého, akým sme. Potom budeme krásni a spokojní nielen pre nás, ale aj pre všetkých ostatných.

 

    5424

    Súvisiace články