Dizajnérske duo stojace za britským Child Studio je známe svojím jemne nostalgickým prístupom. Bolo by ale chybou myslieť si, že sú zacyklení v estetike minulosti: Che Huang a Alexy Kos nadväzujú na historické pozadie sviežou súčasnou optikou.
V prípade projektu Belgravia Townhouse sa inšpirovali modernistickými európskymi vilami zo začiatku 20. storočia. Pracovali na návrhu interiéru dvoch poschodí v typickom georgiánskom dome, ktorý sa nachádza v rovnomennej londýnskej štvrti Belgravia, neďaleko Hyde Parku a záhrad Buckinghamského paláca. Táto prestížna štvrť je známa mnohými honosnými vilami, butikmi a hotelmi. Aj vzhľadom na svoju polohu priamo v centre britskej metropoly má budova za sebou bohatú architektonickú minulosť. Che Huang a Alexy Kos na ňu reflektovali návrhom interiéru, ktorý najlepšie vystihuje slovné spojenie tichá sofistikovanosť.


_Prepojené poschodia
Dizajnéri úzko spolupracovali s majiteľmi, aby im vytvorili domov presne na mieru. Investor je zberateľom umenia, a tak bolo od začiatku jasné, že Belgravia Townhouse bude jedinečným dielom. Interiér tohto apartmánu zaberá dve najvyššie poschodia budovy a Child Studio v nich vytvorilo priestor s dvojitou výškou a vstavaným mezanínom. Medziposchodie vzniklo vďaka liatinovému točitému schodisku, ktoré efektne prepojilo obývačku so strešnou terasou.



Obývačke ďalej dominuje rozmerná knižnica siahajúca od podlahy až po strop. Inšpiráciou pre jej vytvorenie sa stalo parížske štúdio s knižnicou Karla Lagerfelda.
„Priestor je úplne obložený policami na knihy a od podlahy až po strop lemovaný tisíckami albumov o umení a dizajne,“ približujú Che Huang a Alexy Kos.
V londýnskom interiéri projektu Belgravia Townhouse dizajnéri použili päť metrov vysoký kus nábytku z mahagónového dreva, ktorý dodáva obývačke vážnosť, ale zároveň ju zjemňuje a zútulňuje. Odráža osobné záujmy majiteľov, medzi ktorými je láska k umeniu jednoznačne jedným z najsilnejších.

_Mahagónové drevo ako základ
Nadčasovú eleganciu autori obnovy týchto priestorov dosiahli predovšetkým výberom kvalitných prírodných materiálov – prírodného kameňa, štruktúrovaných textílií a najmä dreva. To kraľuje nielen obývačke a knižnici, ale aj obkladom niektorých stien. Tmavý odtieň mahagónového dreva príjemne kontrastuje so svetlou farbou omietok. Výrazným dreveným prvkom je tiež vyrezávané čelo postele v spálni. Jeho jemne zakrivená línia dodáva tomuto priestoru ďalší rozmer a spomínaný sochársky dojem. Drevený obklad v spálni za posteľou ukrýva vchod do šatníka. Čistú geometriu nábytku dopĺňajú architektonické prvky vyzdvihujúce 200-ročnú históriu budovy – drevené obloženie okeníc, parkety v tvare rybej kosti či polkruhové omietkové stropné rímsy.


_Výnimočné kusy nábytku
Samostatnou kapitolou interiéru je výber nábytku. Priestor obohacujú ikonické dizajnové kusy, ako napríklad stolička Waltera Gropiusa z éry Bauhausu v obývačke či vzácne originály Chandigarh Chairs od švajčiarskeho architekta Pierra Jeannereta zo 60. rokov, ktoré našli svoje miesto v jedálni a hosťovskej izbe.

_Nábytkové unikáty na mieru
Jedáleň je oddelená od kuchyne vápencovým krbom z 18. storočia, ktorý dizajnéri získali z Francúzska. Eklektickú kompozíciu dopĺňa závesné svietidlo z mesačného kameňa z 20. rokov 20. storočia. V hosťovskej izbe sa nachádza ďalší vzácny dizajnový kúsok – stolová lampa slávneho modernistického architekta Marcela Breuera. „Spálňa pre hostí, zahalená do sýtozeleného zamatového obloženia, je náladový, kontemplatívny priestor, kde sa akoby zastavil čas,“ opisujú dizajnéri.
Ďalšou špecialitou interiéru je fakt, že mnohé kusy nábytku alebo doplnkov navrhli aj samotní dizajnéri z Child Studio. Ide napríklad o pohovku a mahagónovú stoličku v spálni alebo nízky stolík z tíkového dreva v obývačke.



_Smaragdový mramor
Popri masívnom dreve sa ďalším dominantným materiálom interiéru stal prírodný kameň. Predovšetkým jeden druh – mramor Verde Guatemala v smaragdovozelenej farbe. Tento skulpturálny dojem, ktorý sa objavil už v obývačke, tu duo z Child Studia dotiahlo do dokonalosti. Aj tvar vane a umývadla je totiž vytesaný z bloku mramoru v príjemných oblých tvaroch. Vďaka rovnakej materialite tak vaňa a umývadlo plynulo nadväzujú na obklad stien a vytvárajú harmonický a výnimočný celok.
Na všetkých spomínaných prvkoch interiéru dizajnéri spolupracovali so špičkovými remeselníkmi z Talianska a Anglicka, aby vzdali hold výrobnému majstrovstvu a precíznej ručnej práci.
„Tieto priestory majú nadčasovú, nenápadnú eleganciu. Dôraz je kladený na tradičné techniky a prírodné materiály, pričom celková atmosféra je útulná a pokojná,“ zhodujú sa zakladatelia Child Studio Alexy Kos a Che Huang.

Text: MG foto: Helen Cathcart