Pokiaľ ste ešte neprišli na chuť batikovanému vzoru, je načase oprášiť spomienky a hodiť na seba pár kúskov. Ak ste za udržateľnú módu, môžete si vyrobiť svoje vlastné dizajny. Ako? Máme návod na 5 najpopulárnejších vzorov. nezabudnite sa však vyhrať s farbami!

 

tiedye

 

 

Špirála

Asi najjednoduchší vzor, ktorý vytvoríte v priebehu pár minút. Stačí vytvoriť špirálu z bieleho trička tak, že začnete točiť od jeho stredu. Následne zviažete tričko tak, aby ste vytvorili niekoľko trojuholníkov. Jednotlivé kúsky už len zafarbíte farbami na textílie, necháte zaschnúť. Po úplnom vysušení nezabudnite dať tričko vyprať a potom ho už môžete prevetrať v uliciach! Rovanký postupo môžete aplikovať aj na mikiny, šaty či sukne, je to len na vás!

 

 

Fliačiky

Ďlaší jednoduchý a rýchly dizajn- fliačiky. Tričko, alebo iný kúskoch pokrčíte na rôznych miestach a textilné farby začnete jemne fŕkať. Postup môžete zopakovať s ďalšími farbami. Tak ako pri prvom dizajne, aj tento nechajte zaschnúť, ideálne zabalený vo vzduchotesnom plastovom vrecúšku, vyperiete a máte ďalší unikátny kúsok na svete.

 

 

Polkruh

Tento vzor si vyžaduje viac času, zručnosti aj trpezlivosti. Najskôr si nakreslite polkruh od dolného rohu trička, podľa nakreslnej čiary tričko stiahnite do jedného pevného bodua  zviaže. Od tohto bodu si v pravidelných rozstupoch (napríklad každých 5cm) nakreslite ďalšiu čiarku a zviaže. Toto zopakujte po celej dĺžke trička, vzniknúť by vám mal jeden dlhý pás, ten zviňte do slimáka a každý druhý diel, ktorý vznikol zviazaním zafarbite. Zvyšok postupu ostáva rovnaký- zacnúť-vyprať-obliecť. 

 

 

Dvojitá špirála

Jemne zložitejšia verzia klasickej špirály, Dvojitú vytvoríte tak, že si vyberiete na tričku dva protiľahlé body a od nich začnete látku točiť. Keď vytvoríte špirálu z celého trička, opäť ho poriadne previažete špagátom tak, aby ste vytvorili niekoľko trojuholníkov. Tie nafarbíte podľa svojej preferencie a nálady. Už klasicky necháte zaschnúť, vyperiete a váš vlastný dizajn je hotový.

 

 

Golier

Nevšedný, no pritom veľmi jednoduchý dizajn, ktorý sa dá aplikovať nielen na tričká, ale aj na šaty či sukne. Ak ste si vybrali tričko, vytvorte 4-5 radov bodiek okolo goliera, v rôznych farbách. Ešte kým farby uschnú, rovnomerne ich pomalým prameňom vody polejte. Takto vytvoríte "dúhu."