Magazín Top Fashion bol súčasťou večera, ktorý patril umeniu a jeho podpore. Scéna bola rozdelená na dve polovice – čiernu a bielu so spoločným pódiom, ktoré komunikovalo na obe strany s jasným odkazom: umenie spája. A presne tento pocit rezonoval celým večerom. Viacerí laureáti zdôraznili, že kultúrna obec nebola nikdy taká jednotná ako dnes.

Galavečer otvorilo tanečné vystúpenie, ktoré túto myšlienku prenieslo do pohybu. Tanec sprevádzaný živým operným spevom umocnil jasné posolstvo. Moderátorka večera Adela Vinczeová privítala hostí slovami: „Tak, ako dnes potrebujeme umenie viac ako kedykoľvek predtým, tak umenie dnes potrebuje nás.“ Aj tentokrát bola presne taká, akú ju poznáme – pohotová, vtipná, ale s rešpektom k umelcom a ich práci.

Počas večera zažiarila v modeli od textilného dizajnéra Juraja Straku, ktorý inšpiráciu našiel vo farebnom spektre lomu svetla. V kontraste minimalistickej scény pôsobili šaty ako ilúzia slobody umeleckého prejavu. Juraj Straka, ktorý navrhoval látky aj pre Annu Wintour či Cate Blanchett, tentoraz prvýkrát vstúpil do role módneho návrhára. S úsmevom však dodal, že to boli prvé a zároveň posledné šaty, ktoré pre niekoho vytvoril. Top Fashion vám čoskoro s oboma priniesie rozhovor. A nebude to len o šatách.

_Výnimočné momenty večera
Každá kategória priniesla svoje príbehy a emócie. Keď cenu za hudbu preberala za Ľubicu Čekovskú herečka Magda Vášáryová, spomenula, že polovicu opery Here I Am, Orlando laureátka skomponovala na klavíri, ktorý jej darovala po manželovi Milanovi Lasicovi. V dokrútke Čekovská zdôraznila: „Skladateľ nie je muž, nie je žena, je to osoba,“ čím reagovala na predsudky spojené s postavením žien v hudobnom svete.

Spisovateľka Ivana Gibová pri preberaní ceny za literatúru odkázala: „Ak si v sebe budeme pestovať lásku, zvládneme všetko.“ Jej kniha Babička© vznikla na základe osobných skúseností a získala si nielen kritikov, ale aj čitateľov.

Dojímavým momentom bolo ocenenie Jozefa Sušienku za výstavu Lekcia krajiny v Slovenskej národnej galérii. Na pódiu si zaspomínal na staré časy v Starej tržnici a priniesol do večera ľudskosť, pokoru a skromnosť v podaní významného umelca.

_Spoločné dielo a terapia umením
V divadelnej kategórii boli ocenení Alexander Bárta, Ľuboš Kostelný, Robert Roth a Richard Stanke za výkony v inscenácii Pes na ceste. Cenu za nich prebrala šéfka Činohry SND Miriam Kičiňová, ktorá pri tejto príležitosti poznamenala: „Tvorba tejto hry bola pre nás kolektívnou terapiou. Spoluprácou ľudí sa ukázalo, aké je to hodnotné a obohacujúce. Želala by som celej našej kultúrnej obci takúto formu terapie – cez kvalitné umenie a spolu. Umením si pomáhame kráčať.“
Tento večer sa stal pripomienkou, že stojíme pri sebe a že umenie nás drží pohromade aj v ťažkých časoch.

_Umenie dostalo transfúziu
Večer uzavrel Michal Liday, predseda Správnej rady a generálny riaditeľ Tatra banky, myšlienkou, že Nadácia vznikla s ušľachtilým poslaním a s otázkou, či je táto ambícia niekedy sprevádzaná pochybnosťami. „Bez chvenia totiž nie je odhodlanie. My sa chvejeme, ale sme odhodlaní byť pevní,“ uzavrel s poďakovaním za večer plný umenia a podpory.
Adela na záver poďakovala všetkým, ktorí večer pripravili, a dodala: „Umenie, ktoré je momentálne podvyživené, dostalo výdatnú transfúziu.“
A že to bol výnimočný čas, cítil každý. Vo vzduchu bolo dobro. Tento večer bol dôležitý na mnohých úrovniach, ak nie ten najdôležitejší. Gratulujeme všetkým oceneným a ďakujeme za udalosť, na ktorej bolo umenie na prvom mieste.

Ocenení umelci
- Audiovizuálna tvorba, film, TV a rozhlas
Martin Žiaran za kameru vo filme Vlny – príbeh novinárov medzinárodnej redakcie Československého rozhlasu v roku 1968.
- Divadlo
Alexander Bárta, Ľuboš Kostelný, Robert Roth a Richard Stanke za herecké výkony v inscenácii Pes na ceste v SND.
- Dizajn
Sylvia Jokelová za kostýmy k albumu skupiny Drť – Drôtenky.
- Hudba
Ľubica Čekovská za hudbu k opere Here I Am, Orlando.
- Literatúra
Ivana Gibová za knihu Babička©.
- Výtvarné umenie
Jozef Sušienka za autorskú výstavu Lekcia krajiny v SNG.
Cena Mladý tvorca
- Audiovizuálna tvorba, film, TV a rozhlas
Anna Smoroňová za kameru vo filme Němá tajemství
- Divadlo
Dávid Paška za réžiu inscenácie Odysea
- Dizajn
Simona Császárová za publikáciu Initial Initiative Initialization of Initials
- Hudba
Meowlau x Val za album Daydream
- Literatúra
Michal Tallo za knihu Všetko je v poriadku, všade je láska
- Výtvarné umenie
Natália Sýkorová za výstavu Čoskoro budeme opäť ľuďmi
Pozrite si všetkých laureátov za rok 2024
Text: KK foto: Nadácia Tatra banky