_Kresby pre ranných cestujúcich
V hektickom rytme ranného New Yorku, kde sa metro stávalo miestom náhlenia a rutinnej cesty do práce, dokázal Keith Haring priniesť niečo, čo narušilo monotónnosť – umenie. Na čiernych papieroch pokrývajúcich neobsadené reklamy vznikali jeho známe kresby, ktoré oslovovali všetkých, od biznismenov po študentov.
Otázkou však zostáva, koľko ľudí v rannom zhone malo čas zastaviť sa a obdivovať tieto jedinečné diela? Je sympatické, že Haring, napriek svojmu rastúcemu úspechu v galériách, ostal verný svojmu zámeru – prinášať umenie tam, kde ho ľudia najmenej očakávali. „Umenie je pre všetkých,“ vyhlásil Haring, a jeho kresby sa stali darom pre mesto, ktoré nikdy nespí.
_Odkaz metra
Kolekcia 31 kresieb z metra, ktorú Sotheby’s minulý týždeň dražilo, je pripomienkou Haringovho génia a jeho úprimného prístupu k umeniu. Diela, ako Untitled (Boombox Head) či Untitled (Still Alive in ’85), zachytávajú nielen Haringov umelecký talent, ale aj jeho záujem o spoločenské a politické témy.
Význam dražby spočíva nielen v cene, ale aj v posolstve, ktoré Haringove kresby nesú. Ako povedal výkonný riaditeľ Nadácie Keitha Haringa Gil Vazquez: „Tieto kresby boli Haringovým darom New Yorku a jeho ľuďom – umenie pre všetkých, kdekoľvek.“
Jeho snaha sprístupniť umenie každému je stále inšpiráciou. V čase, keď sa často ponáhľame a nevenujeme pozornosť svojmu okoliu, nám pripomína, že aj najväčší umelci začínali tým, že jednoducho chceli robiť radosť. Keith Haring sa tak navždy zapísal nielen do histórie moderného umenia, ale aj do každodenného života bežných ľudí. A to je na tom najkrajšie.
_Hodnota umenia
Dražba v Sotheby’s bola príležitosťou na zamyslenie sa, ako dokáže umenie presiahnuť hranice – nielen tie fyzické, ale aj sociálne. Haringove kresby, ktoré kedysi obohacovali bežné dni Newyorčanov, teraz rezonujú ako významné umelecké diela.
Text: KK foto: archív značiek