Top Fashion Bar
Kúpiť predplatné Search
Kúpiť predplatné

Módne prehliadky / 4. June 2025

Tri pohľady z Ateliéru 343

_Každoročná prehliadka Ateliéru 343 z VŠVU je výsledkom niekoľkomesačnej práce mladých dizajnérok a dizajnérov, ktorí sa venujú odevnej tvorbe v jej plnom rozsahu – od prvotného konceptu až po finálnu realizáciu. Tento rok sa v Kácečku predstaví desať autorov z bakalárskeho a magisterského štúdia.

Tri pohľady z Ateliéru 343

Počas príprav na prehliadku sme strávili čas s tromi z nich – Karin Elízovou, Luciou Villárovou a Gretou Šabik– a rozprávali sa o ich kolekciách, prístupoch aj témach, ktoré vo svojej tvorbe otvárajú.

Karin Elízová

Tvorba, ktorá nezačne vyčerpávať

Karin o móde hovorí priamo. „Módu vnímam skôr ako prácu než životný štýl. Je to nástroj, cez ktorý tvorím, nie niečo, čo by ma úplne pohltilo.“

Jej kolekcia vznikla z otázky, čo vlastne má – materiálne aj osobne. „Vychádzala som z toho, čo som mala k dispozícii. Odtiaľ vznikol aj názov kolekcie – a postupne aj širšia otázka: čo mám? Nielen pokiaľ ide o materiály, ale aj o vlastné možnosti a nastavenie.“

Karin sa rozhodla riešiť udržateľnosť nie cez efektné materiály, ale cez vlastný prístup. „Udržateľnosť sa dnes najčastejšie spája s výrobou, ale menej sa hovorí o udržateľnosti samotného dizajnéra. Chcela som pracovať tak, aby som mohla fungovať dlhodobo – sústredene a bez toho, aby ma to úplne vyčerpalo.“

V kolekcii využila laser, zvyšky kože aj deadstock. Niektoré kúsky vznikali rýchlo, iné si žiadali čas. „Každý však vznikal inak – podľa materiálu a okolností.“

Hodváb sa v jej práci objavuje často. „Dobre sa s ním pracuje – je ľahký, príjemný na dotyk a má prirodzený lesk aj bez zbytočných efektov. Vie pôsobiť jemne aj výrazne, záleží na tom, ako sa použije.“

A komu by najradšej venovala vlastný model? „Mojej mame. Už niekoľko sezón jej sľubujem, že niečo vytvorím. Tak tento rok sa hádam dočká.“

_Lucia Villárová

Otázky cez materiály

Pre Luciu je móda spôsob, ako sa vyjadriť tam, kde slová nestačia. Odev vníma ako médium, ktoré nesie emóciu a vyvoláva reakciu. „Móda je pre mňa jazyk, ktorým komunikujem to, čo slová nie vždy dokážu,“ hovorí.

Každý kus v jej kolekcii prechádza myšlienkovým procesom, ktorý začína telom, pokračuje cez materiál a končí tvarom. „Dôležité je pre mňa, aby odev kládol otázky, možno aj znepokojoval a vyvolával reakcie, alebo zanechal to najdôležitejšie – emóciu.“

Inšpirujú ju Ann Demeulemeester a Rick Owens – nie kvôli štýlu, ale pre ich schopnosť vytvárať vlastné svety. „Fascinuje ma jeho nekompromisnosť, brutalistická krása a odvaha tvoriť niečo, čo sa nebojí byť temné, monumentálne aj intímne zároveň,“ hovorí o Owensovi.

Lucia pracuje najradšej s prírodnými materiálmi – s vlnou, kožou, textúrami, ktoré v sebe nesú niečo viac. „Vyhľadávam alebo vytváram materiály, ktoré vo mne niečo vyvolajú. Také, ktoré nie sú len príjemné na dotyk, ale aj trochu zvláštne, zaujímavé a niečím pútavé.“

Na otázku, koho by chcela raz obliecť, odpovedá bez váhania: „Michele Lamy alebo Helenu Bonham Carter. Fascinujú ma ženy, ktoré nosia odev ako rozšírenie svojho vnútorného sveta.“

Greta Šabik 

Všitý príbeh

Gréta sa na módu pozerá ako na súčasť každodenného života. Odev vníma ako spôsob, ktorým sa odráža nálada, postoj alebo momentálna potreba človeka. „Móda je pre mňa forma sebavyjadrenia a tvorby s reálnym presahom do každodenného života. Milujem ten moment, keď sa z nápadu stane odev – niečo hmatateľné, čo si niekto oblečie a začne rozprávať svoj vlastný príbeh.“

Jej diplomová kolekcia skúma vzťah medzi architektúrou, maľbou a odevným dizajnom, pričom sa zameriava na ich vzájomné prepojenie v rámci autorskej tvorby. Inšpiráciou sú diela slovenskej maliarky Jany Farmanovej a architektonická práca Viktora Šabíka, ktorí sú zároveň jej rodičmi.

„Celá moja diplomová práca je inšpirovaná prácou mojich rodičov. To, že kolekcia vychádza z môjho hlbšieho vnútra, ju robí silnejšou – minimálne pre mňa.“

Gréta vo svojej práci analyzuje vplyv výtvarného umenia na módnu tvorbu a skúma možnosti ich prepojenia v súčasnom nositeľnom dizajne. Kolekcia je zároveň osobnou poctou rodine, ktorá ju formovala po umeleckej aj estetickej stránke.

Aj pre Grétu je dôležitá estetika. „Vždy bude pre mňa najdôležitejšia estetika odevu. Mám rada, keď sú hlbšie odkazy priamo prepojené s tým, kto tvorí.“

Materiály si vyberá intuitívne. „Milujem ten pocit, keď prídem do metrového textilu a mám čas sa prehrabovať materiálmi. Často sa mi už pri dotyku alebo pohľade na konkrétnu štruktúru začne formovať predstava o tom, čo by z nej mohlo vzniknúť.“

A čo trendy? „Nemyslím si, že by sa v móde malo niečo zakazovať, ale čo by som nerada znova videla, je Tumblr estetika roku 2010 – ako napríklad legíny s vesmírnou potlačou a polyesterové tielka neónových farieb.“

Prehliadka sa uskutoční 5. júna 2025 v priestoroch KC Dunaj v Bratislave, vstup je voľný. Na móle sa predstavia modely študentov Ateliéru 343: Yaryna Lahoda, Veronika Szalai, Vanda Hauptvogelová, Nikola Šefránková, Lucia Villárová, Karin Elizová, Emma Dvorská, Alexandra Habalová, Zuzana Onufráková a Greta Šabik.

    707

    Súvisiace články