Top Fashion Bar
Kúpiť predplatné Search
Kúpiť predplatné

Rozhovory / 8. marec 2023

Topmodelka Kasia Struss: „Materstvo dokáže ženu posilniť“

Rozhovor s poľskou topmodelkou Kasia Struss a zároveň covergirl letného vydania magazínu Top Fashion Season_02 pre rok 2022.

Topmodelka Kasia Struss: „Materstvo dokáže ženu posilniť“

Módny biznis nie je ľahký chlebíček. To, že si modelka získa rešpekt dizajnérov, fotografov, redaktorov a kastingových riaditeľov, stojí nemalé úsilie. A keď dievča dosiahne uznanie profesionálov, a navyše ju zbožňuje aj verejnosť, stáva sa z nej ikona. V tomto odvetví sú to modelky, ktoré si vybudovali hviezdnu kariéru, objavili sa na titulkách všetkých uznávaných magazínov, absolvovali prehliadky pre všetky prestížne značky, fotili veľké kampane a ich tvár rozprávala nekonečné množstvo príbehov. Do každej práce prinášajú skúsenosti a profesionalitu a imidž dokážu pozdvihnúť do sféry umenia. Tak definuje portál models.com svoj zoznam Industry Icons, v ktorom má svoje zaslúžené miesto aj Kasia Struss.

Si matka, podnikáš v oblasti prírodnej kozmetiky, pracuješ ako modelka... V ktorej roli sa momentálne cítiš najprirodzenejšie? Ako sa ti darí tieto „funkcie“ zladiť?

Starať sa o svoju pleť a snažiť sa vyzerať čo najlepšie je samozrejmou súčasťou práce modelky, takže s rolou majiteľky kozmetickej značky je prepojenie veľmi prirodzené. Navyše, vo svojom biznise zúročujem mnohé lekcie, ktoré mi dali modeling a roky, keď som bola neustále na cestách. Modeling nie je len o peknom vzhľade a pózovaní, má aj veľmi komplexnú obchodnú stránku – marketing, PR, investície, time management, cestovanie a objavovanie rôznych kultúr... Všetky tie lekcie sú na nezaplatenie. Mojou najväčšou úlohou je však momentálne byť mamou. Rodina je pre mňa veľmi dôležitá. Vytvárať a budovať si vlastné zázemie je úžasné.

Ako by si opísala svoje aktuálne fungovanie? Ako vyzerá tvoj bežný deň?

Momentálne žijem vo Wroclawi. Deň začínam sprchou, starostlivosťou o pleť a šálkou vlažnej vody so zázvorom a medom. To je môj elixír pre dobré zdravie a pokožku. Potom vezmem dcérku do škôlky. Chodíme na bicykli, čo je v týchto dňoch moja forma cvičenia. Keď sa vrátim, dám si raňajky, zvyčajne misku jogurtu s ovocím, orechmi a semiačkami a kávu. Prejdem si e-maily a pracujem na svojej značke. Takto momentálne plynie väčšina mojich dní. Večery sú o rodine, varíme večeru a rozprávame sa o tom, aký mal kto deň. To je určite moja najobľúbenejšia časť. Deň končím kúpeľom a dlhou rutinou starostlivosti o pleť – vtedy mám čas pre seba, a to je moja druhá najobľúbenejšia chvíľa. Zapálim sviečky a užijem si svoj beauty rituál – začnem čistením, nasleduje hydratácia a končím masážou tváre. Je to úžasný relax, po ktorom spím ako bábätko.

Zmenili sa nejak tvoje rutiny od čias, keď si pracovala ako full-time modelka?

Ako sa o seba staráš na cestách? Ako full-time modelka som cestovala naozaj stále. V podstate som žila na letiskách a neustále bojovala s pásmovou chorobou a narušeným biorytmom. Potvrdilo sa mi, že najdôležitejšie je starať sa o seba zvnútra. Dostatok tekutín a zdravé jedlo majú obrovský vplyv na zvládanie jet lagu. Už necestujem toľko ako kedysi, ale pri týchto návykoch zotrvávam. Ako modelka sa o svoje telo musím starať zvnútra aj zvonku, udržujem si tak pozitívnu energiu. Okrem toho používam prírodnú kozmetiku, ktorá funguje.

Keď sme pri prírodnej kozmetike, založila si vlastnú značku. Povedz nám o tomto projekte viac.

Reálne kontúry značka nabrala, keď som bola tehotná so svojou dcérou Alice, po ktorej je Ala pomenovaná. Plán som mala v hlave už niekoľko rokov, ale až tehotenstvo mi dodalo sebavedomie dotiahnuť ho. Vždy som chcela otvoriť biznis vo svojej krajine a prišlo mi úplne prirodzené vybudovať značku prírodnej starostlivosti o pleť. Koncept natural beauty je môjmu srdcu veľmi blízky, či už z pohľadu prírodného zloženia produktov, alebo v podobe prirodzenej krásy. S tímom sa snažíme vzdelávať a inšpirovať malú komunitu, ktorá sa okolo značky vytvorila. Chceme, aby ľudia menej plytvali a vytvorili si vzťah ku kvalite.

Na čo sa Ala zameriava?

Mnoho produktov má viac využití. Záleží nám na zodpovednej výrobe, nechceme stovky výrobkov. Napríklad naša skin stick sa používa na pery, na vrásky, na očné okolie aj na ruky a nechty. Stojíme si za holistickým prístupom – v starostlivosti o seba aj v živote celkovo. Celá línia je unisex, pre všetky vekové kategórie a zodpovedne vyrobená v Poľsku.

Mnohé dievčatá majú obavy, že s príchodom dieťaťa sa ich kariéra, prípadne celý život zrúti. To asi nie je tvoj prípad...

Podľa môjho názoru a mojich skúseností materstvo dokáže ženu posilniť, dodať jej novú motiváciu a ambície. Ale, samozrejme, každý je iný a každý má inú situáciu.

Podporila by si svoju dcéru, keby chcela robiť modeling?

Vždy ju podporím vo všetkom, čo bude chcieť robiť. Úlohou rodiča je podľa mňa dodať deťom sebadôveru. Život je už aj tak dosť ťažký a každý im bude chcieť pristrihnúť krídla. Rodičovstvo je pre mňa hlavne o vytvorení pevných základov a bezpečného zázemia. Ak by sa ma však Alice sama spýtala, či má byť modelkou, poviem jej, že je to ťažká práca. Chcem, aby nasledovala svoje sny, ale modeling nie je jednoduchý a rozhodne ju doňho nebudem tlačiť. Je to práca založená na výzore, kde vás všetci neustále posudzujú. Niekedy nie je ľahké to ustáť.

Ako objavili teba?

Jeden poľský magazín organizoval súťaž pre modelky, tak som im poslala fotografie. Myslela som to skôr ako vtip, ale vznikol z toho kontrakt. Dalo by sa povedať, že som sa pre modeling rozhodla sama a vyšlo mi to, ale aj tak som netušila, do čoho idem.

S modelingom si začala v sedemnástich. Ako vnímaš zmeny v módnom priemysle?

Zmenilo sa asi všetko... Keď som začínala, neexistovali sociálne siete. Módny svet bol viac exkluzívny, ľudia zvonku nevedeli, čo sa deje v zákulisí. Páčilo sa mi to tak viac. Dnes vidí každý všetko a vďaka sociálnym sieťam má pocit, že je toho súčasťou. Akoby sa vytratila výnimočnosť, magickosť, ktorou bol módny priemysel dlho zahalený.

Ktorý z jobov bol pre tvoju kariéru prelomový? Vnímala si ten význam hneď alebo až s odstupom času?

Myslím, že kľúčové boli moje prvé dve veľké prehliadky – Louis Vuitton a Miu Miu. V tých časoch mala každá show takmer rovnaký kasting a rovnaké topmodelky, takže pre „new face“ bolo ťažšie dostať sa na show a ukázať sa. Ale keď sa už nejaká nová modelka na významnú show dostala, bola to obrovská vec. Teraz si každý dizajnér vyberá veľmi špecifický mix modeliek, v ktorom je často aj veľa nových tvárí. Každá sezóna je pre nich iná, a preto je náročné presadiť sa a vybudovať si meno. Keď sa obzriem späť, som naozaj veľmi vďačná, že som si mohla užívať módu, keď bola exkluzívnejšia, tajomnejšia a bez sociálnych médií.

Bola si súčasťou fashion show najväčších módnych domov, ktoré mesto a značka sú tvoje obľúbené?

Je ťažké ich porovnávať, každé mesto má úplne inú energiu a štýl. Vždy sa veľmi teším na show Versace, takže z miest je to asi Miláno. Prehliadky v Miláne sú veľmi silné a módou žije celé mesto. Naopak, v New Yorku má fashion week oveľa pokojnejšiu atmosféru.

Užívaš si viac runway alebo fotenia?

Fotenie, či už ide o kampane, alebo editoriály do magazínov, je o niečo menej vzrušujúce. Je pri ňom priestor veci opakovať, vylepšovať... Na vizuále pracujete celý deň a výsledok potom, samozrejme, stojí za to. Prehliadky sú dynamickejšie, sprevádza ich väčšie nadšenie. Milujem ich aj s chaosom, ktorý k nim patrí.

Pracovala si aj pre Victoria’s Secret, bola si v niekoľkých show. S odstupom času sa veľa diskutovalo o tom, že tlak na modelky, aby vyzerali dokonale, bol prehnaný. Ako to vidíš ty?

Ja som sa ohromne bavila, prehliadky Victoria’s Secret boli vždy ako párty. Vôbec som si to vtedy neuvedomovala, ale áno, tlak bol obrovský. Celý koncept Train Like An Angel ukazoval modelky, ako denne cvičia celé hodiny. Keď sa na to spätne pozerám, bolo to príliš intenzívne. Nátlak na dokonalé telo nebol pre ostatné ženy a dospievajúce dievčatá dobrým príkladom.

Ako vnímaš dnešnú diverzitu v kastingu?

Diverzita je trend, ktorý v móde určite zostane. Svet sa v tomto ohľade, chvalabohu, zmenil k lepšiemu. Keď som začínala ja, všetky dievčatá vyzerali rovnako – rovnaká výška, rovnaké miery, všetky sme boli biele... Bola to nuda. Móda sa konečne otvára viacerým veľkostiam a farbám, milujem to.

Čo ťa na modelingu baví?

Cestovanie a spoznávanie nových ľudí a kultúr považujem za najväčší benefit tejto práce. Tiež vidieť známych dizajnérov pri práci, to je ako sledovať génia vytvárať svoje dielo. Vždy som sa cítila naozaj poctená, že pri tom môžem byť.

Máš za sebou úspešnú kariéru, čo ťa naďalej v modelingu motivuje?

Odkedy sa tejto práci nevenujem naplno, je pre mňa ako dovolenka. Počas bežného dňa som v prvom rade matkou, zatiaľ čo na foteniach sa všetci starajú o mňa a ja si to naplno užívam.

Mala si v modelingu nejaký vzor?

O módnom svete som na začiatku nevedela vôbec nič. V Poľsku žiadna ozajstná móda nebola. Počas mojej kariéry som obdivovala Gisele Bündchen. Je to žena, čo zvláda všetko. Je úžasnou matkou a aktivistkou v oblasti ochrany prírody a celej planéty.

Aký prístup máš k svojmu šatníku a móde na bežný deň? 

Nikdy som sa neriadila trendmi a nikdy som nebola shopaholik. Aby som bola úprimná, neznášam nakupovanie a momentálne si objednávam oblečenie online. Môj štýl je celkom jednoduchý a elegantný, keď si kúpim nejakú vec, nosím ju dlhé roky. Preto hľadám kvalitu a pohodlie. A môj obľúbený kúsok na toto leto? Bude to klobúk, pretože si vždy chránim tvár pred slnkom, takže to je moje must have.

Vrátila si sa do Poľska, považuješ ho za svoj domov? Ako vnímaš aktuálnu situáciu v krajine?

Pochádzam z Poľska a vždy som ho považovala za svoj domov. Svoju krajinu nadovšetko milujem, ale nie je dokonalá. Musím priznať, že aktuálna situácia s právami žien je tragická. Od zákazu potratov zbytočne zomiera mnoho žien. To sa musí zmeniť. V Poľsku chýba aj podpora LGBTQ komunity. Je to temná stránka krajiny. Želám si, aby mali ľudia viac podpory, bez ohľadu na názor alebo orientáciu.

Do Bratislavy si dnes prišla kvôli nášmu foteniu, to sa veľmi tešíme. Bola si na Slovensku už aj niekedy predtým?

Na Slovensku som bola naposledy veľmi dávno. Chodievali sme k vám na školské výlety. Vybavujem si hlavne spomienky na úžasné hory a krásnu prírodu.

_Foto: Matúš Tóth
_Modelka: Kassia Struss/ MODELWERK
_Styling: Milena Žuravljova 
_Make-up a vlasy: Ivana Tokárska/ Sensai, Sachajuan
_Casting: Dominika Svetiková
_Lokácia: VILLA SKY/JAN REVAJ
    2443

    Súvisiace články