Top Fashion Bar
Kúpiť predplatné Search
Kúpiť predplatné

Trendy / 27. január 2022 / PR

Top 5 ekologických tenisiek zo sveta najznámejších značiek

Konzumný spôsob života a jeho výrazný dopad na životné prostredie je čoraz viac medializovanou témou. Závažnosť situácie si uvedomujú aj veľké značky ako Adidas či Nike, ktoré začínajú meniť spôsob, akým vyrábajú a distribuujú topánky.

Top 5 ekologických tenisiek zo sveta najznámejších značiek

Pozrite si rebríček najlepších eko modelov tenisiek, ktoré boli vyrobené z recyklovaného alebo biologicky rozložiteľného materiálu.

Adidas Futurecraft.loop

Spoločnosť Adidas prvýkrát predstavila tento ekologický model v roku 2019. Hlavnou ideou je zodpovedná cirkulárna ekonomika - snaha, aby topánka, ktorá už bola nosená a skončila jej pomyselná životnosť, neskončila na smetisku, ale vrátila sa späť výrobcovi, ktorý ju zrecykluje a vyrobí z nej novú. Tenisky Adidas Futurecraft.loop sú zhotovené z jedného kusu 100% recyklovateľného TPU a základnej tkaniny, bez použitia farbív alebo lepidla.

Nike Space Hippie 01

Nike výrazne mení svoje výrobné stratégie za účelom dosiahnutia vytýčeného cieľa, tj. do roku 2030 chce znížiť množstvo emisií zo svojej produkcie o 30 %. Prelomovým bol rok 2020, kedy spoločnosť predstavila kolekciu Space Hippie - 4 modely tenisiek, vyrobené zo spotrebiteľského a továrenského odpadu (nájdete ich aj na stránke Flexdog). Za týmto účelom boli vytvorené dva úplne nové výrobné procesy, využívajúce cca 90% recyklovaného polyesteru a zmesi pien (Nike a Nike Grind).

Adidas Ultraboost x Parley

Adidas v spolupráci s organizáciou Parley for the Oceans pracuje na vytváraní udržateľných modelov oblečenia a tenisiek, vyrábaných z recyklovaného morského odpadu. Model Adidas Ultraboost 21 x Parley je vyrobený pomocou Primeblue technológie - zvršok topánky je tvorený z recyklovanej priadze (50% z nej tvorí plážový odpad). V Ultraboost 6.0 DNA pribudla aj päta z vrstveného recyklovateľného plastu (20% zo starých rybárskych sietí).

New Balance Made in US 998

Cieľom spoločnosti do roku 2025 je výhradné používanie 100% ekologickej kože a 50% recyklovaného polyesteru. O známych New Balance 574 ste už bez pochyby počuli, ale čo tak limitovaná edícia “Made in US 998” uvedená na trh v roku 2020? Išlo o jedinečné topánky vyrobené z postprodukčného odpadu. Týchto modelom bolo vyhotovených len cca 2 700 a vypredali sa okamžite po uvedení do predaja.

Converse Chuck Taylor All-Star Crater

Prepacovať tenisky Converse tak, aby si zachovali svoj ikonický vzhľad a zároveň spĺňali ekologické požiadavky nie je vôbec ľahká úloha, ale podarilo sa. V roku 2020 vyšli All Star Crater - model s výrazne prepracovanou eko podošvou, z recyklovateľného polyesteru, postindustriálneho textilu a zvyškového odpadu. Minimálne 35% tejto tenisky tvoria recyklované komponenty, čo sa na prvý pohľad nezdá až tak veľa, no pre Converse to bol významný posun vpred.

    335

    Súvisiace články