Top Fashion Bar
Kúpiť predplatné Search
Kúpiť predplatné

Trendy / 24. marec 2023

Tajný archív plný Chanelu

Módni historici objavili archív skrytej zberateľky a švédskej zubárky Anny Alexandersson, plný kompletných kolekcií Chanel, Hermès, Prada a mnohých ďalších módnych domov.

Tajný archív plný Chanelu

Najzaujímavejší objav módnej histórie od dôb tajného archívu Vivienne Maier. Spomínate si ešte na rok 2007 kedy sa v sklade zosnulej americkej pestúnky našlo dielo celoživotnej fotografickej práce? Vivienne Maier sa tak stala pravdepodobne prvou streetstyle fotografkou.

V Štokholme sa stal podobný, ak nie ešte kurióznejší prípad. Po smrti bývalej zubárky Anny Alexandersson bola aukčnej sieni Bukowskis zverená zbierka vzácnych módnych kolekcií. O zberateľskom koníčku Anny vedel málokto v jej okolí, poklad roky unikal pozornosti a na verejnosť sa dostal až po jej smrti.

Rozsiahla zbierka Chanel

Medzi množstvom oblečenia boli celé kolekcie Chanel, kufre Louis Vuitton alebo hodvábne košele Prada. Všetko poukazuje na dlhoročnú prácu skutočnej oddanej zberateľky a módnej historičky s nevyčísliteľnou hodnotou. Jej rozsiahla zbierka je teraz poprvýkrát sprístupnená verejnosti v Berzelii Parku v Štokholme. Zaujímavosťou je okrem objemu aj zachovalosť jednotlivých kúskov. Všetky predmety ukladala v pôvodných dust bagoch, s kartičkami o originalite a pôvode.

Životné dielo Anny Alexandersson

Väčšina predmetov je v dokonalej kvalite, prakticky nikdy nepoužitom stave a vďaka úrovni zachovania hodnota kolekcie prudko stúpa. K zbierke sa dostal aukčný dom Bukowskis, ktorý bude životné dielo Anny Alexandersson dražiť už túto nedeľu. Zberatelia si tak budú mať možnosť vydražiť ikonické kabelky, doplnky a oblečenie z prehliadkových mól a kolekcií, ktoré je mimoriadne ťažké zohnať.

“Skutočnosť, že švédska zberateľka má v zbierke toľko vzácnych kúskov, je mimoriadne pozoruhodná a jedinečná," vysvetľuje Johanna Fock, špecialistka na módu v aukčnej spoločnosti Bukowskis. Bukowskis kolekciu predáva v mesačných tematických aukciách samostatne pre každú značku a dražbu zakončí záverečnou výstavou vybraných predmetov všetkých módnych domov.

    804

    Súvisiace články