Top Fashion Bar
Kúpiť predplatné Search
Kúpiť predplatné

Rozhovory / 15. november 2022

Slovenská ilustrátorka a tajný autor básní vydali prvú knihu POCITY

Prepojenie poézie a slovných hračiek s ilustrovanou kresbou sa zhmotnilo do najnovšej knihy POCITY, ktorá je prvým počinom tajného autora básní Bozk Lásky a slovenskej ilustrátorky Barbary Rek, známej pod pseudonymom Babsikresli.

Slovenská ilustrátorka a tajný autor básní vydali prvú knihu POCITY

Pred dvoma rokmi sme vám na webe Top Fashion priniesli rozhovor so slovenským autorom básní, ktorý síce svetu neodhalil svoju identitu, ale o to osobnejšie sa ľudom prihovoril prostredníctvom poézie. Verše o láske, živote, nešťastí aj slasti. S básňami plnými osobných pocitov sa stotožnilo tisícky sledovateľov a dnes básnik Bozk Lásky vydáva svoju prvú knihu. V spolupráci so slovenskou ilustrátorskou Barbarou Rek vytvorili symbiózu talentu zhmotnenú do viazanej formy. Prečítajte si rozhovor, v ktorom sa dozviete viac o ich spoločnej kolaborácii aj o tom, načo sa môžete tešiť v najnovšej knihe. Ak hľadáte vhodný vianočný darček pre vašich priateľov či blízkych, radi vás inšpirujeme.

Instagramový profil @bozklasky si založila v apríli 2019. O tri roky neskôr vydávaš svoju prvú knihu. Ako by si reflektovala svoju cestu?

Popravde, pri zakladaní môjho profilu som mala takmer nulové očakávania. Áno, asi tam niekde v útrobách mojej duše bola túžba vydať raz knihu, ale nikdy som to nebrala ako niečo uchopiteľné a reálne, takže som nesmierne rada za to, kam som sa za tie roky posunula a akým krásnym smerom sa moja cesta uberá. Na začiatku bolo len veľké množstvo básní, ktoré končili v zatvorených zošitoch a zrazu je tu kniha, ktorú si otvoríme a budú tam. Presne tak ako sú napísané v mojich notesoch – nahé a úprimné.

Kniha POCITY od tajného autora básní Bozk Lásky a slovenskej ilustrátorky Babsikresli.
Kniha POCITY od tajného autora básní Bozk Lásky a slovenskej ilustrátorky Babsikresli.

Spomínam si, ako som videla tvoje prvé básne napísane v zošite.Verila by si tomu, že sa dostaneš až k publikovaniu vlastnej knihy?

Ešte stále tomu tak trochu nemôžem uveriť a myslím, že až keď budem knihu reálne držať v rukách tak mi to dúfam v hlave konečne preklikne. Ako sa moja tvorba viac a viac dostávala do povedomia a ľudia mi často písali otázky typu „Kedy bude kniha?“ tak sa pomaly myšlienka vydať knihu stávala reálnejšou. Vedela som však, že básne ako také nestačia. A potom som vo februári tohto roka spoznala moju spoluautorku ilustrátorku Babsikresli a zrazu všetko spolu zapadlo ako puzzle.

Prečo si myslíš, že práve tvoje básne si získali popularitu a ľudia sa s nimi stotožnili?

Myslím si, že ľudia sa s mojimi básňami stotožňujú práve preto, že píšem o všetkom, čo sa mi v živote reálne deje a o pocitoch, ktoré sú naozaj pravé. A aj keď zažívame každý rôzne pocity, často sa v tých druhých nachádzame a tým aspoň vieme, že v tom nie sme samy. A teda či sú básne alebo i všeobecne môj instagramový profil @bozklasky známy, musia posúdiť iní. Nemyslím si, že sú vyslovene známe, no našli si svoje publikum a žije si to tam takým svojim životom.

Podporte aj vy spojenie poézie a umenia LÁSKAvým spôsobom.
Podporte aj vy spojenie poézie a umenia LÁSKAvým spôsobom.

Na knihe POCITY spolupracuješ s ilustrátorkou @basikresli . Ako vznikla vaša kolaborácia?

S Babsi sme si začiatkom roka napísali na instagrame a navzájom si obdivovali tvorbu. Začali sme spolu pridávať príspevky, ktoré ona nakreslila a ja napísala a niektoré mali doslova virálny dosah. Videli sme tak, že sa takéto typy postov ľuďom páčia a tak sa začali pohrávať s myšlienkou knihy. Cez leto sme si povedali, že poďme do toho a zrazu je to realita. A preto hovorím, že nič nie je nemožné a nič nie je ani náhoda.

Čo bolo hlavným poháňačom k napísaniu knihy?

Hnací motor, ktorý nás nakopol a bez ktorého by kniha tento rok určite nevyšla bol môj veľmi dobrý kamarát Viktor. Začiatkom októbra mi povedal, že keď chcem, vie o spoločnosti, ktorá by nám vedela vydať knihu ešte do Vianoc tak sme neváhali ani minútu a išli do toho. Aj keď sme vtedy finálnu verziu a vlastne ani názov nepoznali. Mali sme však jasnú predstavu a tým, že poéziu píšem naozaj od malička, s množstvom básni naozaj problém nebol. Skôr naopak, ťažšie bolo vybrať, ktoré áno a, ktoré nie.

Autor básní Bozk lásky a ilustrátorka Babsikresli sa spojili, aby svojim čitateľom priniesli jedinečnú podobu svojej online tvorby a zvecnili tak svoje POCITY do materiálnej podoby.
Autor básní Bozk lásky a ilustrátorka Babsikresli sa spojili, aby svojim čitateľom priniesli jedinečnú podobu svojej online tvorby a zvecnili tak svoje POCITY do materiálnej podoby.

Načo sa môžu čitatelia tešiť?

Čitatelia sa naozaj majú na čo tešiť. Okrem básni, či už dlhších alebo kratších, kniha obsahuje veľké množstvo mini veršov či slovných hračiek, ktoré sú spárované s úžasnými ilustráciami a dopĺňajú tak slová kresbou. Za jedinečné považujem tiež písmo, Babsi totiž každú jednu báseň napísala ručne svojim originálnym fontom. Samozrejme sme si dali záležať na obale, ktorý bude z textilného plátna a doplnený o ružovú ražbu názvu.

Pre koho je kniha určená?

POCITY máme naozaj všetci, bez ohľadu na pohlavie, vek, rasu alebo národnosť. A preto je kniha určená naozaj pre kohokoľvek. CITY zažívame každý, každý jeden z nás prežívame strach aj zamilovanie, smútok či šťastie, sklamanie i uzdravovanie. Aj keď možno v inej podobe, každý zažívame lásku. A preto sa v tejto knihe možno nájdeš aj TY.

Momentálne prebieha predpredaj knihy. Kde si ju môžu čitatelia objednať?

Do začiatku decembra prebieha predpredaj knihy na platforme Donio, kde si knihu môžete objednať až domov pod vianočný stromček. Tiež si k tomu viete pridať mnohé skvelé veci ako báseň na mieru, print podľa výberu či iné. Potom sa kniha objaví aj v kamenných obchodoch, ale to zatiaľ nebudeme predbiehať. Na našich profiloch @bozklasky a @babsikresli sa to všetko dozviete tak nás nezabudnite sledovať, aby Vám nič neušlo.

Nie je to len kniha. Sú to ozajstné POCITY
Nie je to len kniha. Sú to ozajstné POCITY

Pred dvoma rokmi sme spoločne robili rozhovor pre Top Fashion, kde sme ti dali pseudonym ‘tajný autor básní’. Je tvoja identita stále v utajení?

Zatiaľ mi to takto veľmi vyhovuje. Nehanbím sa za to, čo píšem a s mojimi básňami sa stotožňujem. No vlastne má tá anonymita skôr baví. Každý má rád istú mysterióznosť, niečo tajomné a myslím si, že, to aj ľudí na tom celom láka.

Plánuješ svoju identitu v budúcnosti odhaliť?

Mám taký pocit, že ak by zrazu všetci vedeli kto som, už by to nebolo ono. Namiesto básni by sa namiesto toho možno rozoberalo kto som a čo vlastne robím. Preto skutočnosť, že ma ľudia sledujú pre moju tvorbu a nie preto kto som mi je oveľa bližšia. Nikdy však nehovorím nikdy.

Prečítajte si: Tajný autor básní známy ako Bozk Lásky: Moje verše sú zväčša nepredstieraná realita pocitov

Verím, že prvá kniha je splneným snom. Existujú ďalšie méty, ktoré máš na wishliste?

Popravde som sa nad touto otázkou nikdy veľmi nezamýšľala. Som veľmi pocitový človek, ktorý nad vecami príliš nepremýšľa a keď niečo nejako cíti, tak tak aj koná. Preto vznikli POCITY. Uvidíme, nechám sa unášať svetom a nechám sa prekvapiť, čo mi do mojej cesty prinesie. Teším sa na to.

Čo by si rada odkázala čitateľom Top Fashion?

Nenávisť plodí len nenávisť a láska naopak ďalšiu lásku. A keď budeme k sebe úprimní, menej si závidieť a viac si priať, budeme tú lásku cítiť všade okolo nás. Každému to prajem.

    396

    Súvisiace články